Spacery w parku Skaryszewskim

 

 

Zapraszamy na dwa spacery przyrodnicze dla dzieci, rodzin i dorosłych w parku Skaryszewskim! Wspólnie z doświadczonymi edukatorami przyrodniczymi zwiedziliśmy tę część Warszawy z perspektywy „mikro” i „makro” świata. W tym roku spacery zaplanowaliśmy dla dwóch grup: rodzin z dziećmi oraz młodzieży/dorosłych.

 

 

➤➤➤  3.07, godz. 12.00 – spacer dla rodzin z dziećmi (Makrokosmos)

➤➤➤  3.07, godz. 14.00 – spacer dla młodzieży/dorosłych (Makrokosmos)

➤➤➤  4.07, godz. 12.00 – spacer dla rodzin z dziećmi (Mikrokosmos)

➤➤➤  4.07, godz. 14.00 – spacer dla młodzieży/dorosłych (Mikrokosmos)

 

Liczba uczestników spacerów jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zgłoszenia.
Zgłoszenia i informacje:
n.grzedzinska@powszechny.com, 510 131 807

 

Uwagi: prosimy o zabranie wygodnych butów oraz ubrań na wypadek deszczu.

 
W przypadku korzystania z materiałów pomocniczych (lornetki, lupy), każda osoba z grupy otrzyma przydzielony dla niej przyrząd,
który zostanie zdezynfekowany przez pracownika Teatru przed i po każdym użyciu.

 

Osoby biorące udział w spacerze będą mogły nabyć w kasie Teatru w cenie 15 zł specjalne ekopudełka zawierające, m.in. doniczkę, ziemię, nasiona,
glinę, lupę, keramzyt, kredki oraz scenariusz – instrukcję obsługi.

 

 

     spacerek_5.jpg (full)   spacerek_6.jpg (full)

 

 

1. Makrokosmos Parku Skaryszewskiego

 

➤➤➤  3.07, godz. 12.00 – spacer dla rodzin z dziećmi

➤➤➤  3.07, godz. 14.00 – spacer dla młodzieży/dorosłych

 

gdzie: start przed wejściem głównym do Teatru Powszechnego w Warszawie, następnie przejście do parku Skaryszewskiego

prowadzenie: Hanna Michoń, edukatorka przyrodnicza

 

Zapraszamy na niezwykły spacer w świecie parkowej natury. Sprawdzimy, czy na pewno trzeba jechać na drugi koniec świata, aby poznać fascynujące zwierzęta! Poobserwujemy ptaki, których różnorodność w parku Skaryszewskim jest rekordowa. Dowiemy się także, jakich ssaczych mieszkańców możemy tu spotkać. Podczas wyprawy będziemy szukać śladów i tropów zwierząt! Poznamy drzewa – gatunki rodzime i obce oraz nauczymy się je rozpoznawać. Dowiemy się jak wygląda dzikie życie w miejskim świecie, jak bardzo jest ono fascynujące oraz jak my, ludzie, jesteśmy z nim połączeni.

 

Hanna Michoń – absolwentka studiów na kierunku leśnictwo (SGGW). Od kwietnia 2015 r. związana z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

(Dział Edukacji Muzealnej oraz Dział Rekonstrukcji Historycznej), gdzie regularnie prowadzi zajęcia poświęcone nauce rozpoznawania i współczesnym możliwościom wykorzystania dzikich roślin jadalnych, jak również zastosowaniu tych gatunków pod względem kulinarnym i leczniczym w XVII-wiecznej Polsce. Od 2016 roku we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej realizuje w Ełku cykl spotkań zielarskich. Autorka bloga „Jak ugryźć las?” (www.jak-ugryzc-las.pl). 

 

 

     spacerek_3.jpg (full)   spacerek_1.jpg (full)

 

 

2. Mikrokosmos Parku Skaryszewskiego

 

➤➤➤  4.07, godz. 12.00 – spacer dla rodzin z dziećmi

➤➤➤  4.07, godz. 14.00 – spacer dla młodzieży/dorosłych

 

gdzie: start przed wejściem głównym do Teatru Powszechnego w Warszawie, następnie przejście do parku Skaryszewskiego

prowadzenie: Igor Siedlecki, edukator przyrodniczy

 

Park Skaryszewski to nie tylko wiekowe drzewa, rude wiewiórki i pięknie śpiewające ptaki. To też dom dla tysięcy gatunków grzybów i stawonogów!

Zapraszamy na spacer, podczas którego przyjrzymy się światu „mikro” – zajrzymy pomiędzy liście i szczeliny kory, pobuszujemy w ściółce, zatrzymamy się przy kwiatach i zbadamy powalony pień. Spróbujemy odnaleźć i choć trochę poznać jak najwięcej przedstawicieli niesamowicie różnorodnego świata organizmów niewielkich rozmiarów. Będziemy korzystać też z lupy, która pozwoli nam dostrzec szczegóły pancerza chrząszcza czy owocnika grzyba, o których nie mieliśmy nawet pojęcia, że istnieją.

 

Igor Siedlecki – edukator przyrodniczy z wieloletnim doświadczeniem, wyspecjalizowany w tematach ekologicznych i entomologicznych. Współtworzy kolektyw edukacyjny Akademia Dzikiej Ochoty, współpracuje z Zarządem Zieleni m.st. Warszawa, Puszczańskim Punktem Informacyjnym, Muzeum w Żelazowej Woli, Łazienkami oraz Muzeum Jana III w Wilanowie. Doktorant na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, realizujący projekt dotyczący badania symbiozy mrówek i grzybów w Ogrodzie Botanicznym. Lubi przyglądać się otaczającej przyrodzie i zastanawiać się dlaczego wygląda właśnie tak, a nie inaczej.

 

 

 

Spacery odbywają się w ramach projektu „Miasto Szczęśliwe. Festiwal sztuki i społeczności”, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

 

miasto_szczesliwe_tp__4__3.jpg (mini)       logo_rewitalizacja_czarne.jpg

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19