Śladami niekończącej się opowieści

 

W sobotę, 21 sierpnia o godzinie 11.00 odbył się pierwszy z cyklu rodzinnych spacerów performatywnych pt. „Śladami niekończącej się opowieści” w reżyserii i według koncepcji Michała Salwińskiego. Spacery na Błoniach Kamionkowskich warszawskiej Pragi odbyły się jeszcze 22 oraz 28 sierpnia.

 

Ornitolog, podróżniczka i stado papierowych ptaków zapraszają w podróż po krainie Błoń Kamionkowskich. Na naszej drodze napotkamy kilka przystanków. Spotkamy króla Jerzego i posłuchamy legendy o rodzie jerzyków. Podążymy krętą ścieżką przez lasek Dziwobór i poszukamy prehistorycznych śladów, które w sobie kryje. Później trasa poprowadzi nas do Morza Traw, gdzie muszelki wskażą dalszy sposób poruszania się po krainie. Na koniec odpoczniemy w trawie i wyślemy leśną pocztówkę z naszej podróży.

 

„Śladami niekończącej się opowieści” to otwarty pokaz warsztatów teatralnych, w których udział wzięli najmłodsi mieszkańcy Pragi. Teatr Powszechny zaprosił młodych i starszych widzów oraz całe rodziny. Spacer miał formę interaktywną. Jego uczestnicy zgodnie z instrukcjami przygotowanymi przez najmłodszych ekspertów wyobraźni wyruszyli na spotkanie z stworzeniami, o których istnieniu być może wcześniej nie słyszeli. Była to okazja do odbycia podróży do krainy dzieciństwa oraz doświadczenia praskiej rzeczywistości w niecodziennej formie.

 

 

sladami_niekonczacej_sie_opowiesci_fb_cover_820x312.jpg (full)

 


21 i 22 sierpnia (sobota i niedziela) godzina 11.00 oraz 28 sierpnia (sobota) godzina 11.00 oraz 13.30

udział bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy: kasa@powszechny.com

długość trasy: około 700 m

czas trwania: do 1,5 godziny

lokalizacja: zbiórka o godz. 10.40, przystanek autobusowy przy ul. Grochowskiej: Praga-Płd. – Ratusz 02,  start spaceru nastąpi chwilę później w wyznaczonym miejscu na pobliskich Błoniach Kamionkowskich (punkt startowy – Mostek, pinezka lokalizacyjna mapy Google tutaj)

 

koncepcja, reżyseria i prowadzenie warsztatów: Michał Salwiński

dramaturgia i scenariusz: Vera Popova
➤ konsultacje dramaturgiczne: Sodja Lotker
producentka: Karolina Pawłoś
instalacja scenograficzna: Patryk Wasilewski

 

Rodzinny spacer to zwieńczenie letniego projektu realizowanego przez Michała Salwińskiego oraz jego współpracowników – Karolinę Pawłoś, Verę Popovą i Patryka Wasilewskiego. Twórcy zaprosili do współpracy grupę dzieci i młodzieży z Ogniska Wychowawczego przy ulicy Grochowskiej oraz przedstawicielki lokalnych organizacji pozarządowych, które prowadziły część wakacyjnych warsztatów.

 

 

                                               sladami_nieonczacej_sie_opowiesci_patrzalki_warsztaty.jpg (full)   sladami_niekonczacej_sie_opowiesci_warsztaty_mapa_2.jpg (full)

 

 

Kluczowym elementem warsztatowej pracy z dziećmi było tworzenie pozytywnej przestrzeni dla uczestników: do przedstawienia swojego świata oraz budowania poczucia satysfakcji wynikającej z samodzielnie wykonanego zadania. Dlatego też zarówno forma, jak i scenariusz finałowego wydarzenia są efektem przechwytywania obserwacji z tego procesu. – Rozmawialiśmy z dziećmi o tym, kim jest dobry towarzysz podróży. Podążanie za ich światem zainspirowało nas do stworzenia interaktywnej formy spaceru. Wyruszymy w podróż, odkrywając zakątki wyspy, a towarzyszyć będą nam ptaki. Spotkamy króla Jerzego z królestwa jerzyków, będziemy wędrować przez tajemniczy las Dziwobór, aby odnaleźć drogę do pięknej krainy Morza Traw – mówił reżyser, Michał Salwiński.

 

„Niekończąca się opowieść” Michaela Endego stanowiła tylko wyjściową inspirację dla całego projektu, scenariusz spaceru nie odnosi się bezpośrednio do powieści – to uczestnicy, prascy eksperci wyobraźni, są twórcami świata, do którego zaprosili nas w dwa sierpniowe weekendy. 

 

 

 

 

 

Warsztaty oraz otwarty pokaz odbyły się w ramach projektu „Miasto Szczęśliwe. Festiwal sztuki i społeczności”, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

 

miasto_szczesliwe_tp__4__3.jpg (mini)       logo_rewitalizacja_czarne.jpg

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19