Pazurami i dziobem. Sztuka i demokracja
roczne seminarium prof. Krystyny Duniec

W ciągu ostatnich dekad budował się wokół nas nowy, demokratyczny świat. Obudził aspiracje, ale wielu nie spełnił, uwodził dobrobytem, ale nie zapobiegł  biedzie, demokratyzował relacje, ale wzmocnił klasowość, budował wspólnotę, ale niejednych z niej wykluczył, chwalił się tolerancją, ale zrodził fanatyzm. Procesy i przemiany kulturowe i społeczne rozwijają się więc zawsze w kierunku od nadziei do rozczarowania. A sztuka, teatr w szczególności, najlepiej ogniskuje i bada społeczne i polityczne niepokoje, konflikty, napięcia i wątpliwości.

 

Toteż całoroczne seminarium Pazurami i dziobem. Sztuka i demokracja odbywa w Teatrze Powszechnym, a jego uczestnicy (Krystyna Duniec, Klaudia Rachubińska, Antek Michnik,  Piotr Morawski, Michał Januszaniec, Xawery Stańczyk, Paweł Sztarbowski) zapraszają na otwarte dyskusje szeroką publiczność. Inspirując się teatralnym repertuarem, co miesiąc wspólnie rozmawiamy o społeczeństwie, polityce i sztuce. Seminarium towarzyszą performatywne wizualizacje seminaryjnych tematów jako osobny tekst do dyskusji.

 


Pazurami i dziobem
 to dewiza powstałego w 1857 roku Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przywołał ją przed laty Piotr Piotrowski w swoim tekście Pazurami i Dziobem w obronie demokracji (2008).

 

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19