Solidarnościowy projekt Teatru Powszechnego w Warszawie oraz Fundacji Strefa WolnoSłowa z artystami z Białorusi

 

25 marca to Dzień Wolności Białorusi – nieuznawane przez reżim Aleksandra Łukaszenki święto, upamiętniające powstanie w 1918 roku niepodległego państwa białoruskiego. To jednocześnie święto niezależnej białoruskiej opozycji demokratycznej. Teatr Powszechny w Warszawie oraz Fundacja Strefa WolnoSłowa włączają się w te obchody, rozpoczynając cykle działań: „Jesteśmy z Wami!” oraz „Atlas gestów solidarności z Białorusią”. W naszych działaniach chcemy szczególnie skupić się na wolności słowa i wolności twórczej Białorusinów, niezależnie od tego, w jakim państwie się znajdują. W końcu sztuka nie ma obywatelstwa.

 

Zachęcamy inne instytucje kultury i organizacje do przyłączenia się do promocji białoruskich artystów i aktywistów oraz ich działalności.

 

 

 

 

„Atlas gestów solidarności z Białorusią”

 

Tegoroczna edycja Forum Przyszłości Kultury odbywa się pod hasłem „Solidarność i troska”. Istotnym punktem odniesienia są w tym roku ruchy społeczne – ich dynamika i cele. Dlatego w tej części projektu oddajemy głos obywatelom i obywatelkom Białorusi, którzy od wielu miesięcy toczą walkę z niedemokratycznym reżimem Łukaszenki. Ukazujemy skalę administracyjnych i społecznych represji oraz aresztowań i tortur wobec ludzi białoruskiej kultury.
Zaprezentujemy też wybrane projekty artystyczne, działania społeczne i aktywistyczne przeprowadzone na Białorusi i ukazujące, czym solidarność i troska mogą być w praktyce.

 

 

Spis represji wobec ludzi białoruskiej kultury oraz przykłady akcji protestacyjnych: www.powszechny.com/białoruski#kultprotest 

 

 

kuratorka projektu: Bazhena Shamovich

 

 

fot. Yauhen Malashkevich

 

 

 

 

„Jesteśmy z Wami!”

 

W ramach akcji „Jesteśmy z Wami!” chcemy przedstawić i dać możliwość lepszego poznania białoruskich artystów, którzy mieszkają w Polsce. W nagranych przez nas krótkich filmach każdy z artystów opowiada o sobie i swojej pracy. To również przestrzeń na podzielenie się swoją wizją sztuki i marzeniami artystycznymi.

Pod każdym filmem umieszczony będzie link kierujący do strony, na której znajduje się więcej informacji o artyście i jego pracy. Mamy nadzieję, że dzięki rozpowszechnianiu tych filmów dla wielu artystów otworzą się nowe możliwości współpracy, realizacji ich twórczości i marzeń. Tym samym chcemy wesprzeć białoruskich artystów i powiedzieć im: „Jesteśmy z Wami!”.

 

kuratorka projektu: Rita Guretskaya

 

 

 

Wideo-wizytówki białoruskich artystów:

 


➤ Julia Stratowicz

 

 

 

➤ Nikolaj Stońka

 

 

➤ Paulina Komarowa

 

 

 

➤ Stas Lomakin

 

 

 

➤ Andrej Ewdokimow

 

 

 

➤ Ulyana

 

 

 

➤ Aleksey Worsoba

 

 

 

➤ Iwan Bambalin

 

 

 

➤ Dasza Buben

 

 

 

➤ Nastazja Mackiewicz 

 

 

 

➤ Alexander Unukowich

 

 

 

➤ Tatiana Karpaczowa

 

 

 

 

 

 

***

 

Działania realizowane w ramach projektu „Dramaturgie społeczne”, organizowanego przez Teatr Powszechny w Warszawie i Fundację Strefa WolnoSłowa, dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy.

          

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19