Międzynarodowe konferencje pt. „What do we believe in?”
(„W co wierzymy?”)

 

 

1 KONFERENCJA

 

Pierwsza konferencja pod tytułem: „What do we believe in?” w ramach projektu Face to Faith odbyła się we wtorek, 2 marca 2021 roku, w godzinach 9.30 – 16.30

i była prowadzona w języku angielskim. Z powodu epidemii odbyła się w formule online na platformie Zoom.

 

Podczas konferencji zastanawialiśmy się, w jaki sposób myślą o wierze wspólnoty zgromadzone wokół teatrów i instytucji kulturalnych z różnych części Europy oraz Izraela. Dyskutowaliśmy i stawialiśmy pytania aktywnie angażujące publiczność, dzieliliśmy się przemyśleniami i próbowaliśmy tworzyć scenariusze na przyszłość.

 

 

 

Program 1 konferencji


9.30 – 12.30
Komunikaty od wspólnoty – świadectwa i refleksje osób z różnych środowisk na temat wiary i wierzeń. Rzut oka na Europę (i nie tylko). Pokaz wideo, omówienie.

12.30 – 14.00
Przerwa obiadowa

14.00 – 16.30
Działania interaktywne i dyskusje w podgrupach.

 
Prelegenci: Paweł Sztarbowski (Teatr Powszechny w Warszawie), Roy Chen (Teatr Gesher w Tel Awiwie), Felix Dornseifer i André Erlen (Sommerblut Kulturfestival e.V. w Niemczech), Stefano Tè i Caterina Gambetta (Teatro dei Venti w Modenie), Michal Lang (Divadlo pod Palmovkou w Pradze), Bozhena Pelenska (Jam Factory Art Center we Lwowie), Elisa Itkonen i Johanna Tuukkanen (Festiwal Sztuki Współczesnej ANTI w Kuopio), Renzo Francabandera (dziennikarz, krytyk i kurator wydarzeń kulturalno-artystycznych).

 

 

 

2 KONFERENCJA

 

28 sierpnia 2021 we Lwowie odbyło się drugie międzynarodowe spotkanie realizowane w ramach projektu Face to Faith. Konferencja „What Do We Believe in? Faith as a Social Glue” w szczególny sposób była poświęcona podwójnej roli wiary we współczesnych społeczeństwach – zarówno jako kluczowego narzędzia budującego wspólnoty i zaufanie, jak i jako ważnego elementu tworzącego negatywny rewers tych postaw.

 

Metafora wiary jako spoiwa społecznego pokazuje, w jaki sposób ta nieunikniona cecha człowieka może łączyć ludzi, motywować, inspirować oraz budzić wzajemne zaufanie. Wiara jednak może także izolować społeczności, wzmacniając podziały, konflikty i nieufność, może być wykorzystywana jako narzędzie manipulacji i nadużyć. Zaprosiliśmy myślicieli, filozofów, badaczy, artystów i wszystkich zainteresowanych tą tematyką do refleksji na temat wiary i jej aspektów społeczno-politycznych.

 

faith_as_a_social_glue.jpg (full)

 

 
Program 2 konferencji

➤ 10.00 wystąpienie otwierające pt. „Wiara jako spoiwo społeczne” Iryny Starovoit
➤ Svitlana Chunikhina „Teorie spiskowe i przesądy jako bańki społeczne” 

➤ Vakhtang Kebuladze – „Wiara, wierzenia i zaufanie – wymiary filozoficzne, psychologiczne i społeczno-polityczne” 

➤ Jewhen Hlibowitycki „Wiara jako wyzwanie zaufania” 

 

➤ 12.30 dyskusja panelowa pt. „Wiara jako spoiwo społeczne”

➤ 14.00 przerwa obiadowa

➤ 15.00 praca grupowa

➤ 18.00 wnioski

 

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19