Radio Mariia

 

Główną produkcją organizowaną przez Teatr Powszechny w Warszawie w ramach projektu Face to Faith jest spektakl Radio Mariia w reżyserii cenionej ukraińskiej reżyserki Rozy Sarkisian Premiera spektaklu odbyła się 13 stycznia 2022 roku.

 

Radio Mariia to political fiction oparte na radykalnej wyobraźni artystek, artystów, aktywistek oraz ekspertek w dziedzinie zmiany społecznej. To teatralna utopia przeciwstawiająca się teraźniejszości – szkodliwej dystopii społeczno-politycznej. Punktem wyjścia spektaklu był pomysł radia przyszłości – nadającego na długich falach tęczy i przekazującego tylko dobre wiadomości dla zlaicyzowanego społeczeństwa, które przezwyciężyło już zagrożenie katastrofy klimatycznej.

 

 

    radio_maryja_0127.jpg   radio_maryja_0038__1__1.jpg (full)

 

 

Pracy nad spektaklem towarzyszył cykl podcastów pt. „Radykalna wyobraźnia”, w których artywistka Zuzanna Hertzberg rozmawiała z wybranymi osobami aktywistycznymi, które tworzyły utopijne scenariusze przyszłości – rozmówczynie przenosiły się do 2037 roku i opowiadały o skutkach piętnastolecia upadku instytucji Kościoła katolickiego w Polsce. Podcasty są dostępne na kanale YouTube naszego teartu.

 

Koncepcja spektaklu „Radio Mariia” została wybrana w kwietniu 2021 roku przez międzynarodowe jury w ramach procedury open call zorganizowanej przez siedmiu partnerów projektu „Face to Faith”, tj.: Teatr Powszechny w Warszawie, Teatro dei Venti w Modenie, Festiwal Sztuki Współczesnej ANTI w finlandzkim Kuopio, Divadlo pod Palmovkou w Pradze, Sommerblut Kulturfestival e.V. w Kolonii, Teatr Gesher w Tel Awiwie oraz Centrum Sztuki Jam Factory we Lwowie. Podczas naboru do wszystkich instytucji partnerskich zgłoszono ponad 400 koncepcji, do samego Teatru Powszechnego napłynęło 57 zgłoszeń z całej Europy.

 

Międzynarodowy projekt zakłada wyprodukowanie 7 spektakli w latach 2021-2022, przy czym za każdy z nich odpowiedzialne są poszczególne instytucje partnerskie. Po premierach wyprodukowanych przez poszczególne instytucje, każdy spektakl będzie prezentowany gościnnie w co najmniej jednym mieście partnerskim projektu.

 

Więcej informacji o spektaklu – tutaj.

 

 

Spektakl jest częścią europejskiego projektu  „Face to Faith” organizowanego dzięki wsparciu z programu „Kreatywna Europa”.

 

 f2f_logo__4_.jpg (full)

    

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19