Kryzys demokracji / Demokracja w działaniu
III spotkanie w ramach rocznego seminarium Pazurami i dziobem. Sztuka i demokracja prof. Krystyny Duniec

goście specjalni seminarium: prof. Tomasz Kizwalter (Instytut Historyczny UW), Marek Beylin (Gazeta Wyborcza)

referat wprowadzający: Antoni Michnik

 

O władzy zawsze rozmawialiśmy w historycznych kostiumach, odgrywając role z przeszłości dla budowy autorytetu w politycznych sporach. Rozmawiając o kryzysie demokracji również zawsze posługujemy się historycznymi kalkami – mieszamy przeszłość najbliższą ze współczesnością: np. pochód do władzy Victora Orbána z odniesieniami do okresu międzywojnia.

Porozmawiamy zatem o strukturalnych przyczynach kryzysów demokracji oraz ich objawach. Zastanowimy się nad nowoczesnymi tendencjami oraz specyfiką kryzysów demokracji na peryferiach oraz półperyferiach, nad współczesnymi historiograficznymi próbami reinterpretacji kryzysów demokracji liberalnej oraz nad opisującymi je narracyjnymi schematami. Wreszcie ponowimy stare pytanie: „kiedy demokracje umierają” i spróbujemy odpowiedzieć, co to dziś znaczy.

Będziemy na te tematy rozmawiać w instytucji, która zdaniem wielu jest immanentnie autorytarna - podyskutujemy więc również w kontekście demokracji nad pozycją kategorii „teatralności”, „spektaklu”, „performatyki” we współczesnej historiografii. Przyjrzymy się możliwościom demokratycznej dyskusji oraz performowania demokracji w obrębie hierarchicznych instytucji.


* Spotkanie odbyło się 8 marca 2016 r.

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19