Dyskusja pt: „Teatr, który włącza”

– osoby z niepełnosprawnościami w teatrze

 

 kiedy: niedziela, 17 grudnia, godz. 19.30, zaraz po zakończeniu spektaklu „Co gryzie Gilberta Grape’a”

 gdzie: Scena Mała Teatru Powszechnego w Warszawie, wstęp wolny

 uczestniczki i uczestnicy: Karolina Kowalczyk, Emilia Szuchniewicz, Daniel Krajewski

 prowadzenie: Anna Sańczuk

 

Na czym powinna polegać prawdziwa inkluzywność w teatrze publicznym, czyli włączanie w życie kulturalne grup dotychczas wykluczanych lub dyskryminowanych? Czym jest dostępność instytucji kultury w 2023 roku? Dlaczego oprócz dostępności architektonicznej (windy, podjazdy, instalacje i narzędzia ułatwiające odbiór sztuki) równie ważna jest dostępność komunikacyjna wynikająca z programu artystycznego (język włączający, tłumaczenia na język migowy i audiodeskrypcje, reprezentacja osób z niepełnosprawnościami w sztuce)? Jak zadbać o to w instytucji publicznej, mimo wielu kryzysów, ograniczeń finansowych i kadrowych? Jak realizacja tego wyzwania może wpłynąć na rozwój instytucji kultury?

 

O dostępności teatru nie tylko dla widzów, ale też twórców z niepełnosprawnościami porozmawiamy podczas dyskusji z udziałem widowni zaraz po pokazie spektaklu „Co gryzie Gilberta Grape’a” w reż. Karoliny Kowalczyk i z dramaturgią Natalii Królak. W spektaklu występuje m.in. Daniel Krajewski, aktor Teatru 21

– Centrum Sztuki Włączającej, a jednym z ważnych tematów jest godność osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób grubych.

 

 

Biogramy:

 


fot. Jakub Pleśniarski

Anna Sańczuk – dziennikarka, historyczka sztuki. Przez lata razem z Maciejem Ulewiczem prowadziła program „Kultura do kwadratu” w Polsat News i Polsat News 2 oraz cykl podcastów „BNP Paribas Talks Culture”. Obecnie stale współpracuje z „Vogue Polska”, gdzie regularnie pisze o kulturze oraz nagrywa podcasty z cyklu „Jak ona to robi?”, w ramach których spotyka się z kobietami wybierającymi własną, niezależną drogę (obecnie 4. sezon).

 

 

fot. archiwum prywatne

 

Emilia Szuchniewicz – tłumaczka Polskiego Języka Migowego, zawodowo związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Absolwentka filologii Polskiego Języka Migowego na Uniwersytecie Warszawskim. Tłumaczy spektakle teatralne, wycieczki po teatrach, konferencje prasowe i inne wydarzenia. Od lat współpracuje z Fundacją Kultury bez Barier.

 

 


fot. Helena Ganjalyan

 

Karolina Kowalczyk – reżyserka teatralna, pedagożka teatru, absolwentka kierunku reżyseria Akademii Teatralnej w Warszawie. Reżyserka spektakli „Żyjemy w najlepszym z możliwych światów” i „Anonim” w Teatrze Soho w Warszawie, „Czarownice” w Teatrze Układ Formalny we Wrocławiu, „Długi” w Teatrze Żydowskim w Warszawie i „Co gryzie Gilberta Grape’a” w Teatrze Powszechnym w Warszawie, a także filmu krótkometrażowego „Babcia Wandzia”. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych z zakresu teatru zaangażowanego i performatyki.

 

 

fot. Teatr 21

 

Daniel Krajewski – aktor Teatru 21 – Centrum Sztuki Włączającej, artysta z 18-letnim stażem w różnych teatrach. Absolwent szkoły „Dać Szansę”, gdzie swoją działalność rozpoczął Teatr 21, w którym gra w większości spektakli i prowadzi warsztaty edukacyjne. Aktywny członek synagogi reformowanej Ec Chaim w Warszawie, gdzie pełni funkcję pomocnika rabina. Gra rolę Arniego w spektaklu „Co gryzie Gilberta Grape’a”.

 

 

***


Dyskusja organizowana jest przez Teatr Powszechny w Warszawie, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach projektu „Ogród Powszechny”.

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19