autor plakatu: Homework: Joanna Górska, Jerzy Skakun
Dzienniki Majdanu
Natalia Worożbyt
reżyseria
Wojtek Klemm
przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
premiera
24 października 2014
czas trwania
1 Godz. 30 Min. (bez przerwy)
scena
scena mała

GALERIA ZDJĘĆ

VIDEO

OBSADA

TWÓRCY

reżyseria - Wojtek Klemm

realizacja - Wojtek Klemm, Efrat Stempler

dramaturgia - Joanna Wichowska

scenografia - Anna Met

muzyka - Michał Kaplan

asystentka scenografki - Dorka Budacz

inspicjent - Julia Ossowska-Saar

sufler - Julia Ossowska-Saar

OPIS

21 listopada 2013 roku kilka tysięcy osób wychodzi na kijowski Plac Niezależności, by zaprotestować przeciwko decyzji prezydenta Ukrainy o odstąpieniu od podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Brutalna interwencja oddziałów milicji w nocy z 29 na 30 listopada sprawia, że spontaniczny, studencki, proeuropejski protest zamienia się w ogólnonarodową „rewolucję godności”, w której uczestniczą intelektualiści i robotnicy, przedsiębiorcy i uczniowie, artyści i urzędnicy. Na Majdan wychodzą setki tysięcy ludzi…

 

Od listopada 2013 do lutego 2014 członkowie nieformalnej grupy Nowa Ukraińska Drama na gorąco spisywali relacje świadków i uczestników kijowskich protestów. Natalia Worożbyt skomponowała z nich tekst dokumentalny, portretujący kolejne fazy rewolucji widzianej od środka, oczami zwykłych ludzi.

 

Spektakl kondensuje fakty i emocje. Dokumentalistyka zostaje wpisana w ciała aktorów, przepisana na ruch i motywy muzyczne. Konkretne, historyczne wydarzenia rozgrywają się tu i teraz, na scenie, wobec widzów. Gorączka rewolucyjna zagarnia bohaterów, przybierając najróżniejsze formy. Entuzjazm i zwątpienie, poczucie siły i przerażenie przemocą, fascynacja wspólnotowością i samotność żałoby. Czy my - mieszkańcy bezpiecznych krajów - mamy jakikolwiek dostęp do takich doświadczeń? 


Spektakl dla widzów od 16. roku życia.

<!--[endif]-->

 

PARTNERZY

         


 


PATRONI MEDIALNI

 

                         

                     

                      

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19