autorzy plakatu: Homework / Joanna Górska, Jerzy Skakun
Superspektakl
reżyseria
Justyna Sobczyk, Jakub Skrzywanek
premiera
11 listopada 2017
czas trwania
110 min (1 przerwa)
scena
scena mała

GALERIA ZDJĘĆ

VIDEO

  • fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel
  • fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel
OBSADA
JAN ADAM KOWALEWSKI
JAN ADAM KOWALEWSKI
MICHAŁ PĘSZYŃSKI
MICHAŁ PĘSZYŃSKI
ALEKSANDRA SKOTAREK
ALEKSANDRA SKOTAREK
PIOTR  SWEND
PIOTR SWEND

TWÓRCY

reżyseria – Justyna Sobczyk, Jakub Skrzywanek
scenariusz (na podstawie improwizacji aktorów) – Justyna Lipko-Konieczna,
Justyna Sobczyk i Jakub Skrzywanek
dramaturgia – Justyna Lipko-Konieczna
scenografia – Barbara Hanicka
kostiumy – Wisła Nicieja
ruch sceniczny – Justyna Wielgus

muzyka – Kamil Tuszyński

reżyseria światła – Piotr Pieczyński
wideo – Wojtek Kaniewski

koordynacja produkcji – Katarzyna Stępniak

inspicjent – Barbara Sadowska

OPIS

Kto może stać się dzisiaj superbohaterem? Czy superbohaterowie i superbohaterki istnieją tylko na kinowym ekranie? Dlaczego tak bardzo pragniemy stać się kimś innym niż jesteśmy? Wspólna praca twórców Teatru 21 i Teatru Powszechnego sprawiła, że powstał superprojekt – „Superspektakl” to więcej niż spektakl, to spektakl, który wykracza poza teatralne ramy i zadaje pytania o wspólnotę, empatię i zaufanie w kontekście naszych teatralnych i społecznych oczekiwań i ich chybionych realizacji. Twórczynie i twórcy „Superspektaklu” nie pytają o kostium superbohatera, ale o sprawę, która napędza superbohaterskie życie – bo to ona zbyt często znika nam z oczu.

 

Zapowiedź twórców:

Na pewien kraj padł blady strach. Ludzie boją się wyjść z domu. Rosnąca fala przemocy i agresji powoduje, że każdy mający inne zdanie, boi się zabrać głos w ważnych sprawach i walczyć o lepszą przyszłość. Inni są izolowani, usuwani z przestrzeni publicznej. Zamykane są szkoły integracyjne, a na witrynach restauracji, w których pracują osoby autystyczne, malowane są napisy „WON!”. Ciągłe dążenie do ujednolicenia wszystkiego sprawia, że potajemnie likwidowane są wszystkie odmienności. Na szczęście jest on, nasza ostatnia nadzieja – „Superspektakl”!

 

 

Spektakl dla widzów od 13. roku życia.

 

Spektaklowi towarzyszy program edukacyjny. Szczegóły na stronie: www.powszechny.com/superspektakl/warsztaty

 

Relacja wideo z akcji #JakmożemyPaństwupomóc?:
https://www.youtube.com/powszechny

 

 

Spektakl zrealizowany w ramach projektu:
NIEwidzialni. TP + T21

Koprodukcja: Teatr 21, Teatr Powszechny w Warszawie

 

  

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Partner

 

Pokazy w styczniu i lutym 2018 r. były współfinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

 

 

 

13 października 2018 r. Superspektakl został zagrany z audiodeskrypcją (w j. polskim) i napisami w języku angielskim w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK oraz Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier.

 

 

Spektakl wziął udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

                            

 

 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Michał Centkowski, Adam Karol Drozdowski, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Jakub Papuczys, Joanna Puzyna-Chojka.

RECENZJE
  • Jeśli teatr powinien stanowić narzędzie upodmiotowienia oraz doświadczenie wspólnotowe wzmagające poczucie sprawczości - to warszawski „Superspektakl” Justyny Sobczyk i Kuby Skrzywanka zrealizowany wspólnie przez Teatr Powszechny i Teatr 21 jest najlepszą od dawna odpowiedzią na wszystkie te postulaty. (...). Dowcipne, uczące wrażliwości i rozbudzające chęć wspólnej pracy na rzecz uczynienia naszego świata lepszym miejscem przedstawienie (...) urzeka szczerością, energią i bezpretensjonalnością (Michał Centkowski, e-teatr)
  • (...) jest komentarzem do polskiej rzeczywistości, prostym i emocjonalnym, choć niepozbawionym ironii, adresowanym przede wszystkim do młodych widzów. (…). Wiara w silne jednostki i w ich moc prowadzi do przemocy i katastrofy, przekonują w finale twórcy. Prawdziwą siłą jest połączona słabość i empatia (Aneta Kyzioł, „Polityka”)
  • „Superspektakl” to kwintesencja współpracy aktorskiej w pokazaniu naturalnych, szczerych i otwartych relacji. Na tym poziomie praca została wykonana SUPER i dzięki temu przedstawienie nie staje się fałszywą grą, która ma wzbudzić litość czy współczucie. I to można uznać za sukces (Alicja Cembrowska, Teatr dla Was)
  • Aktorzy amatorzy nie tylko „dają radę”, ale wprowadzają na scenie niebywałą artystyczną temperaturę. W poszukiwaniu superbohaterów naszych czasów to, paradoksalnie, oni uczą profesjonalnych aktorów Powszechnego, jak walczyć z własnymi słabościami. I to oni pokazują im, jak obchodzić się z Polską symbolizowaną na scenie przez trampolinę. (…) spektakl da do myślenia. A poza tym jest zwyczajnie bardzo zabawny (Marcin Pieszczyk, „WPROST”)
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19