Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele
reżyseria
Jędrzej Piaskowski
premiera
19 maja 2023
czas trwania
120 min (bez przerwy)
scena
scena mała
W REPERTUARZE
SPEKTAKL NIE JEST OBECNIE WYSTAWIANY

GALERIA ZDJĘĆ

VIDEO

  • fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow
  • fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow

TWÓRCY

reżyseria – Jędrzej Piaskowski

dramaturgia, tekst, reżyseria świateł – Hubert Sulima

scenariusz sceniczny – Hubert Sulima, Jędrzej Piaskowski

scenografia – Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek

kostiumy – Rafał Domagała

muzyka – Jacek Sotomski

realizatorzy – Bartłomiej Chmara, Daria Główczyńska

producentka – Magdalena Niedźwiecka

inspicjent, asystent reżysera – Adam Pakieła

 

obsada – Karol Franek Nowiński, Emilia Piech, Jerzy Pożarowski, Michalina Rodak, Michał Surówka, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz [R.I.P.] / Adam Graczyk, Małgorzata Witkowska

***

 

Produkcja: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

W spektaklu wykorzystano cytaty z utworów: „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu” Marcina Wójcika, „#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”, „Mieszkanie na Uranie. Kroniki przeprawy” Paula B. Preciado.

 

OPIS

29 lutego i 1 marca 2024 r. – pokazy gościnne spektaklu w ramach Festiwalu Nowe Epifanie. Sprzedaż biletów tylko online na portalu kicket: tutaj.

 

***

Wiele osób wciąż pamięta słynny serial na podstawie powieści Colleen Mccullough z Richardem Chamberlainem w roli głównej. Obrósł legendą, wręcz kultem. Historia romansu księdza Ralpha i Maggie Cleary cieszyła się olbrzymią popularnością na całym świecie. W Polsce, w czasie jego pierwszej emisji w TVP, podobno wyludniały się ulice. Ten „katolicki melodramat” dotykał tabu, przekraczał ówczesne wyobrażenia widowni i pokazywał coś, co długo pozostawało ukryte. To budziło ekscytację.

 

Spektakl z powieści Mccullough bierze tylko tytuł i temat: miłość w kościele. Nie opowiadamy dobrze znanej, filmowej historii, ale sięgamy po historie miłosne z tu i teraz. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie rozmów z osobami duchownymi, ich wyznań i innych materiałów dokumentalnych. Na scenie zobaczymy jednak miłosną fantazję przetworzoną przez wyobraźnię osób tworzących spektakl. Akcja osadzona jest w niedalekiej przyszłości roku 2033. Dokładnie dwa tysiące lat po śmierci Chrystusa. I jego zmartwychwstaniu.

 

W przedstawieniu przyglądamy się różnym sposobom pojmowania miłości w kościele katolickim oraz relacjom, które tworzą (lub nie) księża i siostry zakonne. Dajemy przestrzeń długo skrywanym marzeniom i tęsknotom. To czułe i odważne spojrzenie na instytucję, której nauka w dużej mierze wpłynęła na to, jak każde z nas postrzega życie miłosne, tworzenie związków czy seksualność.

 

To spektakl o wielkiej potrzebie wolności, bliskości i zmiany.

O wychodzeniu z układów, w których tkwiliśmy od bardzo dawna.

O procesie odzyskiwania swojego głosu i swojego widzenia.

To czuły, zbiorowy proces wzmacniania i dojrzewania.

To zaproszenie do rozmowy.

 

***

29 lutego po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem Jędrzejem Piaskowskim, dramaturgiem, współautorem scenariusza i reżyserem światła Hubertem Sulimą oraz reportażystką Martą Abramowicz, które poprowadzi Paweł Dobrowolski. Będzie to okazja do rozmowy na temat pracy nad spektaklem, artystycznej wizji i podjętej problematyki.

 

***

 

Ważne informacje

Spektakl „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” przeznaczony jest wyłącznie dla widzów pełnoletnich. Zgodnie z intencjami twórców i twórczyń przedstawienie dotyka problemu instytucji religii wobec seksualności człowieka. Osoby, które po zapoznaniu się z niniejszą informacją decydują się obejrzeć spektakl, dokonują świadomego wyboru uczestniczenia w wydarzeniu artystycznym, uzyskawszy informacje dotyczące jego problematyki.

 

***

 

Festiwal Nowe Epifanie: 14 lutego – 24 marca 2024 r.

RECENZJE
  • Aktorki i aktorzy stworzyli postaci ludzkich rozterek. Ciekawie zindywidualizowane, brzmią przejmująco, ujawniając pragnienia, marzenia i traumy. W ich objawianej chwilami nieporadności nie ma kalek szydery, która w przypadku księży i zakonnic jest czymś wręcz archetypicznym na scenie. Zespół bydgoskiego Teatru Polskiego to mistrzynie i mistrzowie mocnej (auto)ironii, taktu oraz empatii, co kolejny raz błyskotliwie udowodnił (Janusz Milanowski „Gazeta Wyborcza – Bydgoszcz”)
  • Jest pewnego rodzaju polemiką z zastanymi od wieków kanonami miłości, wbijanymi do głów przez „wszechmoc” religii, tradycji, dławienia wolnej woli w domach rodzinnych, strachu przed czynem wzniecającym działanie. To „Ptaki…” w niewoli samych siebie. Jak najbardziej godne obejrzenia i przemyślenia (Aram Stern, Teatr dla Wszystkich)
  • Spektakl mądry, przewrotny i ważny, który ma szanse stać się wręcz czymś przełomowym. (…). Skromna oprawa wizualna daje dużo miejsca na grę aktorską. Obsada ma bardzo przewrotne, uzasadnione narracyjną ramą spektaklu, zadanie: udawać, że gra źle i amatorsko. I wywiązuje się z tego znakomicie (Przemysław Gulda, Gulda Poleca, „Gazeta Wyborcza”, WP Książki)
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19