Po prostu
reżyseria
Weronika Szczawińska
scena
inszper
W REPERTUARZE
SPEKTAKL NIE JEST OBECNIE WYSTAWIANY

GALERIA ZDJĘĆ

VIDEO

  • fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski

TWÓRCY

tekst – Piotr Wawer senior
reżyseria i adaptacja – Weronika Szczawińska
koncepcja – Weronika Szczawińska, Łukasz Stawarczyk, Piotr Wawer sr
kostiumy i przestrzeń – Marta Szypulska
występują – Łukasz Stawarczyk, Piotr Wawer sr
nagranie głosu – Piotr Wawer junior
producentka – Katarzyna Koślacz
produkcja – Instytut Sztuk Performatywnych

OPIS

„Po prostu” to kameralny koncert na dwóch aktorów, na podstawie dramatu autorstwa Piotra Wawra seniora, w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Punktem wyjścia dla tekstu, w oryginalny sposób przetwarzającego formułę dokumentalną, są autobiograficzne doświadczenia. Autor sięga do lat osiemdziesiątych XX wieku i wydarzeń związanych ze śmiercią żony. Opowieść, którą uruchamia tragiczny w skutkach błąd lekarski, dotyczy nie tylko przeżyć osobistych, ale staje się poruszającym zapisem instytucjonalnego porzucenia, etycznego krachu struktur medycznych i społecznej wrażliwości. Kwestie te, pomimo upływu lat, brzmią niepokojąco aktualnie, a głos autora zaskakuje gorzkim humorem. Spektakl zrealizowany na podstawie dramatu, eksponuje nie tylko historię, ale staje się opowieścią o pamięci i jej mechanizmach, o tym, w jaki sposób budujemy narrację swojego życia, powołujemy się w opowieści - tym razem na własnych zasadach. Skrajnie autobiograficzna treść staje się podstawą empatycznego porozumienia z widownią, sprawy prywatne i publiczne przecinają się, a dokumentalna historia zostaje zderzona z innowacyjnymi i minimalistycznymi środkami teatralnymi.

 

Twórcy i twórczynie spektaklu to Piotr Wawer senior, ważna postać warszawskiej sceny teatru niezawodowego; Łukasz Stawarczyk, jeden z najbardziej wyrazistych aktorów swojego pokolenia, związany m.in. z niemieckim kainkollektiv; Marta Szypulska, oryginalna artystka wizualna młodego pokolenia, oraz reżyserka Weronika Szczawińska, laureatka Paszportu Polityki w dziedzinie teatr za rok 2019 (m.in. za spektakl "Po prostu”).

 


➤ spektakle na scenie InSzPer w Teatrze Powszechnym: 2 grudnia, godz. 20.30.

➤ cena biletu: 35 zł.
➤ rezerwacje biletów: inszper@gmail.com

 

 

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19