Po prostu
reżyseria
Weronika Szczawińska
scena
dream adoption society
W REPERTUARZE
SPEKTAKL NIE JEST OBECNIE WYSTAWIANY

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski fot. Rafał Paradowski

TWÓRCY

tekst – Piotr Wawer senior
reżyseria i adaptacja – Weronika Szczawińska
koncepcja – Weronika Szczawińska, Łukasz Stawarczyk, Piotr Wawer sr
kostiumy i przestrzeń – Marta Szypulska
występują – Łukasz Stawarczyk, Piotr Wawer sr
nagranie głosu – Piotr Wawer junior
producentka – Katarzyna Koślacz
produkcja – Instytut Sztuk Performatywnych

OPIS

„Po prostu” to kameralny koncert na dwóch aktorów, na podstawie dramatu autorstwa Piotra Wawra seniora, w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Punktem wyjścia dla tekstu, w oryginalny sposób przetwarzającego formułę dokumentalną, są autobiograficzne doświadczenia. Autor sięga do lat osiemdziesiątych XX wieku i wydarzeń związanych ze śmiercią żony. Opowieść, którą uruchamia tragiczny w skutkach błąd lekarski, dotyczy nie tylko przeżyć osobistych, ale staje się poruszającym zapisem instytucjonalnego porzucenia, etycznego krachu struktur medycznych i społecznej wrażliwości. Kwestie te, pomimo upływu lat, brzmią niepokojąco aktualnie, a głos autora zaskakuje gorzkim humorem.

 

Spektakl zrealizowany na podstawie dramatu, eksponuje nie tylko historię, ale staje się opowieścią o pamięci i jej mechanizmach, o tym, w jaki sposób budujemy narrację swojego życia, powołujemy się w opowieści – tym razem na własnych zasadach. Skrajnie autobiograficzna treść staje się podstawą empatycznego porozumienia z widownią, sprawy prywatne i publiczne przecinają się, a dokumentalna historia zostaje zderzona z innowacyjnymi i minimalistycznymi środkami teatralnymi.

 

Twórcy i twórczynie spektaklu to Piotr Wawer senior, ważna postać warszawskiej sceny teatru niezawodowego; Łukasz Stawarczyk, jeden z najbardziej wyrazistych aktorów swojego pokolenia, związany m.in. z niemieckim kainkollektiv; Marta Szypulska, oryginalna artystka wizualna młodego pokolenia, oraz reżyserka Weronika Szczawińska, trzykrotnie nominowana do nagrody Paszport Polityki w dziedzinie „teatr”.

 

 

Spektakl jest pierwszą produkcją Instytutu Sztuk Performatywnych w nowej odsłonie. InSzPer stawia sobie za cel stworzenie przestrzeni dla artystycznej pracy, która pozostaje wolna od instytucjonalnej przemocy i rozwija praktyki zero waste w sferze kultury. Działa w obszarze interdyscyplinarnym i międzynarodowym. Kolejne produkcje realizowane obecnie przez InSzPer to przedstawienie Anny Smolar i Michała Buszewicza w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym w Wilnie (premiera w grudniu 2019 w Wilnie) oraz nowy spektakl Rabih Mroué i Liny Majdalanie przygotowywany we współpracy z Martą Keil i Grzegorzem Reske (premiera w marcu 2020 w Lipsku). Za obecną koncepcją Instytutu stoją Michał Buszewicz, Marta Keil, Grzegorz Reske, Anna Smolar, Weronika Szczawińska i Piotr Wawer junior.

 


Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

 


➤ Spektakle na Scenie Dream Adoption Society w Teatrze Powszechnym w Warszawie:
– 17 grudnia, godz. 20.00
– 18 grudnia, godz. 19.00

➤ bilety: do kupienia przez każdym spektaklem: 30 zł (płatność tylko gotówką)
➤ rezerwacje biletów: InSzPer@gmail.com

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
WSPÓŁPRACA
https://ewejsciowki.pl/
http://freshmail.pl/

PATRONI MEDIALNI
https://wyborcza.pl/0,0.html
https://www.tygodnikprzeglad.pl/