Orlando. Biografie
reżyseria
Agnieszka Błońska
premiera
25 czerwca 2022
scena
scena duża
W REPERTUARZE
premiera
sb 25 CZERWCA
GODZ. 19.00
nd 26 CZERWCA
GODZ. 17.00
wt 28 CZERWCA
GODZ. 19.00
śr 29 CZERWCA
GODZ. 12.00

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel Agnieszka Błońska, fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel Olga Byrska, fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel Pepe Le Puke, fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel
  • fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel Katarzyna Kozyra, fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel Filipka Rutkowska, fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel Krysia Bednarek, fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel fot. z pierwszej próby: Magda Hueckel
OBSADA
ANU CZERWIŃSKI
ANU CZERWIŃSKI
gościnnie
PEPE LE PUKE
PEPE LE PUKE
gościnnie
FILIPKA RUTKOWSKA
FILIPKA RUTKOWSKA
gościnnie
LULLA-ANDRZEJ SZWAN
LULLA-ANDRZEJ SZWAN
gościnnie

TWÓRCY

reżyseria – Agnieszka Błońska

dramaturgia – Olga Byrska

konsultacje dramaturgiczne – Joanna Wichowska [R.I.P]

scenografia i kostiumy – Katarzyna Kozyra, Arek Ślesiński

wideo – Anu Czerwiński

muzyka – Karolina Kędziora vel Wyrodna, Pepe Le Puke

reżyseria światła – Artur Sienicki

asystentka reżysera – Krysia Bednarek

inspicjentka – Bazhena Shamovich

 

obsada – Klara Bielawka, Arkadiusz Brykalski, Oksana Czerkaszyna, Anu Czerwiński (gościnnie), Pepe Le Puke (gościnnie), Maria Robaszkiewicz, Filipka Rutkowska (gościnnie), Lulla La Polaca – Andrzej Szwan (gościnnie)

OPIS

„Jedna płeć jest od drugiej różna, lecz w istocie mieszają się ze sobą. W każdej ludzkiej istocie zachodzi chwiejność miedzy jedna płcią a drugą i często tylko strój pozwala zachować pozór męski bądź niewieści, a pod spodem kryje się coś wręcz przeciwnego niż na wierzchu” (Virginia Woolf, „Orlando”).

 

Mimo to, w roku 2022 politycy nadal próbują przemocą usunąć z pola widzenia osoby nieprzystające do norm: na pięć miesięcy przed inwazją na Ukrainę Władimir Putin twierdził, że transpłciowość to „prawie zbrodnia przeciwko ludzkości”, na Węgrzech obowiązuje zakaz „homoseksualnej propagandy”, a w Polsce – „strefy wolne od LGBT”.

 

Czy jednak podobne próby mogą się powieść? Spektakl, którego punktami wyjścia są powieść „Orlando” z 1928 roku oraz film na jej podstawie z 1990 roku, próbuje zmierzyć się z zakłopotaniem, niechęcią i nienawiścią wobec inności. W podróży przez wieki, życiorysy, a także doświadczenia zaproszonych do projektu artystów cispłciowych oraz określających się jako osoby trans- i niebinarne, pytamy: czy naprawdę bycie inną/innym jest tak rzadkie, jak nam się wydaje? A może każda z nas jest w jakiś sposób inna? Czy innością nie jest każda transformacja i przemiana, jaką przechodzimy w życiu?

 

Czy na pewno wiesz kim jesteś? Czy binarne podziały są odpowiedzią na dzisiejsze zagrożenia? A może w inności kryje się obietnica zabawy, rewolucji oraz… nowego, lepszego porządku i świata?

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
WSPÓŁPRACA
https://ewejsciowki.pl/
http://freshmail.pl/

PATRONI MEDIALNI
https://wyborcza.pl/0,0.html
https://www.tygodnikprzeglad.pl/