Opowieść o dzielnym zającu
reżyseria
Jura Dzivakou
premiera
27 października 2023
czas trwania
40 minut
scena
scena mała
W REPERTUARZE
SPEKTAKL NIE JEST OBECNIE WYSTAWIANY

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. Marianna Kulesza grafika: Tatsiana Dzivakou fot. Marianna Kulesza grafika: Tatsiana Dzivakou fot. Marianna Kulesza grafika: Tatsiana Dzivakou fot. Marianna Kulesza grafika: Tatsiana Dzivakou fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza
  • grafika: Tatsiana Dzivakou fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza grafika: Tatsiana Dzivakou fot. Marianna Kulesza

TWÓRCY

reżyseria i adaptacja – Jura Dzivakou 
scenografia, kostiumy, lalki i wideo – Tatsiana Dzivakova 
tłumaczenie – Agnieszka Sowińska
muzyka – Olga Podgaiskaya
występuje – Volha Kalakoltsava

 


Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Miasto Szczęśliwe. Festiwal Sztuki i Społeczności”, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy.

OPIS

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie lalkowe!

 

Co to znaczy być bohaterką lub bohaterem?

Na podstawie ludowej opowieści powstał polsko-białoruski spektakl lalkowy, w który będziemy szukać odpowiedzi na to i inne pytania. Czy bohaterzy występują tylko w komiksach?
Co jest supermocą: możliwość przechodzenia przez ściany czy umiejętność negocjacji i współpracy w grupie? Czy konflikty można rozwiązywać tylko siłą?

 

Poznamy historię dzielnego zająca, który z pomocą przyjaciół z lasu będzie musiał zmierzyć się ze swoim strachem. Pewnego razu u zająca zamieszka lisica – jej dom z lodu się roztopił i poczciwy zając oferuje jej pomoc. Lisica jednak ma ukryte plany – podstępem wyrzuca zająca z jego domu. Nasz bohater postanawia jednak odzyskać swoje miejsce życia. Pomagać mu w tym będzie odważny kogut.

 

Przygody zwierząt będą pretekstem do rozmowy o naszych emocjach, potrzebach i dziecięcej przyjaźni. Wspólnie zastanowimy się, jak mądrze rozwiązywać spory i oswoić to, co wydaje się straszne.

 

Spektaklowi towarzyszyć będą działania animacyjne – po pokazie zaplanowana jest krótka rozmowa z aktorką, Volhą Kalakoltsavą, w trakcie której publiczność będzie mogła podzielić się swoimi wrażeniami, a dodatkowo widzowie będą mogli stworzyć wspólną mapę emocji i pomysłów na pokonywanie przeciwności.

 

Czas trwania spektaklu: ok. 40 minut.

Czas trwania spotkania po przedstawieniu i działań animacyjnych: ok. 30 minut.

 

Spektakl rekomendowany dla widzów od 4. do 10. roku życia.

W spektaklu wykorzystywane są dym sceniczny i efekt stroboskopowy (światło pulsujące z dużą częstotliwością).


***

Tatsiana Dzivakova – artystka wizualna i scenografka. W 2004 r. ukończyła wydział projektowania w Szkole Artystycznej im. A. K. Glebowa w Mińsku, a w 2009 r. – wydział historii sztuki Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk w Mińsku. W latach 2012-2017 pracowała jako scenografka w Teatrze Lalek i Teatrze Dramatycznym w Mohylewie. W 2018 r. była nominowana do Narodowej Nagrody Teatralnej w kategorii „najlepszy scenograf w teatrze lalek”. Stworzyła i wykorzystała w praktyce własny kurs teatralno-artystyczny dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Pracuje również jako ilustratorka książek i płyt z muzyką dla dzieci. W 2021 r. rozpoczęła osobisty projekt czytań teatralnych dla dzieci z wykorzystaniem literatury współczesnej.

 

Volha Kalakoltsava – aktorka teatralna i filmowa, nauczycielka aktorstwa, występuje m.in. w spektaklu „Nastia” w reż. Jury Dzivakowa w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19