projekt plakatu: studio graficzne Homework (Joanna Górska, Jerzy Skakun)
Odyseja kosmiczna 2021
premiera
12 grudnia 2020
czas trwania
95 min
scena
scena mała

GALERIA ZDJĘĆ

VIDEO

  • fot. Pat Mic fot. Pat Mic fot. Pat Mic fot. Pat Mic fot. Pat Mic fot. Pat Mic fot. Pat Mic fot. Pat Mic fot. Pat Mic fot. Pat Mic
  • fot. Pat Mic fot. Pat Mic fot. Pat Mic fot. Pat Mic fot. Pat Mic fot. Pat Mic fot. Pat Mic
OBSADA
VIRA HRES
VIRA HRES
IRYNA  SYLINNYK
IRYNA SYLINNYK

TWÓRCY

obsada – Grzegorz Falkowski, Vira Hres (gościnnie, Strefa WolnoSłowa), Michał Jarmicki, Natalia Lange, Pavlo Luhovyi (gościnnie, Strefa WolnoSłowa), Maria Robaszkiewicz, Iryna Sylinnyk (gościnnie, Strefa WolnoSłowa)

 

reżyseria – Alicja Borkowska

tekst (na podstawie improwizacji aktorskich) – Artur Pałyga

współpraca dramaturgiczna – Joanna Mueller, Igor Stokfiszewski

scenografia – Agata Skwarczyńska

współpraca kostiumograficzna – Alicja Kamaj 

choreografia – Katarzyna Stefanowicz

muzyka – Ray Dickaty

inspicjentka i producentka – Magdalena Duszyńska-Sasin
współpraca producencka – Weronika Chinowska

OPIS

Dobrze oderwać się od Ziemi. 

 

Szczególnie, jeśli na Ziemi wrze, a przed nami podróż na Marsa, gdzie wszystko można zacząć od nowa. Co będzie potrzebne? Sadzonki drzew? Pszczoły? Muzyka? Nowy język? Rytuały? Broń? Lecimy. Zamknięci w małej kapsule, niczego nie musimy. Tylko nauczyć się żyć ze sobą nawzajem.

 

Wszystko jest zautomatyzowane, zaprogramowane, sterowane z oddalającej się Ziemi – przez kogoś innego. Patrzymy w gwiazdy, słuchamy kosmicznej ciszy. Dobrze pobyć w stanie nieważkości, nim znowu zderzymy się z grawitacją.

 

Dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć...

 

***

Spektakl zrealizowany w ramach projektu Dramaturgie społeczne, organizowanego przez Teatr Powszechny w Warszawie i Fundację Strefa WolnoSłowa, dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy.

   

 

***

 

Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

       

 

 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Anna Jazgarska, Justyna Landorf, Andrzej Lis,
Henryk Mazurkiewicz, Barbara Pitak-Piaskowska,  Jacek Sieradzki (przewodniczący), Paweł Stangret.

 

***

RECENZJE
  • Spektakl (...) jest przejawem ciekawego, humanistycznego podejścia do wątku kolonizacji Marsa. Wątek ten – kiedyś pojawiający się raczej w nierealnych fantazjach i fabułach science fiction – coraz częściej wnika do tematów codziennych. Można z zafascynowaniem rozmawiać o tym przez pryzmat technologii, jednak ważny jest także głos tego typu. Ale na tę chwilę ten głos może głównie pytać – odpowiedzi są jeszcze zbyt daleko. Trudno powiedzieć, czy „Odyseja kosmiczna 2021” jest spektaklem o wyprawie na Marsa. To raczej historia o bezowocnej ludzkiej tułaczce przez człowieczeństwo własne i człowieczeństwo w ogóle – tragiczny obraz ludzi, którzy swoje idealistyczne pragnienia i utopijne wizje akumulują w rzeczywistym, zbliżającym się celu (Anka Jaworska, „Dziennik Teatralny”)
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19