New Territory – live VR
reżyseria
Krzysztof Garbaczewski
premiera
20 czerwca 2018
scena
scena duża

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel
  • fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel
OBSADA
IZA SZOSTAK
IZA SZOSTAK

TWÓRCY

reżyseria - Krzysztof Garbaczewski
producent VR - Wojtek Markowski (Dream Adoption Society)
artyści VR - Maciej Gniady, Marta Nawrot, Mateusz Świderski, Jagoda Wójtowicz (Dream Adoption Society)
choreografia - Iza Szostak

kostiumy VR - Marcin Kosakowski
muzyka - Jan Duszyński

OPIS

Pokazy 20.06.2018 r. w godzinach: 17.00, 19.00, 21.00 na placu przed Teatrem Powszechnym (ul. Zamoyskiego 20).


W 1992 roku kontener pełen plastikowych kaczuszek wypadł z przewożącego go statku. 30 tysięcy plastikowych zabawek trafiło do Pacyfiku; kierowane prądami morskimi rozpoczęły swoją podróż po morzach i oceanach, by dotrzeć do Kanady, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej, Australii i Europy. Dla reżysera i grupy współpracujących z nim twórców i aktorów ta historia to punkt wyjścia do rozmowy o problemie masowych migracji i funkcjonowania człowieka w coraz bardziej zanieczyszczonym ekosystemie.

 

Używając technologii VR, która pozwala bezpośrednio wejść w doświadczenie „innego”, artyści zadają pytania o naszą tożsamość i empatię oraz kontynuują – podjętą we wcześniejszych spektaklach Krzysztofa Garbaczewskiego – eksplorację koncepcji Jerzego Grotowskiego. Jednocześnie zajmują się wyzwaniami, jakie dla sztuk performatywnych rodzi technologia – tym, jak jej rozwój zmieni postrzeganie sztuki i gry aktorskiej, czy istotnie ma ona charakter alienujący jednostkę, czy też może stać się narzędziem tworzenia nowej wspólnoty? Czy wirtualna rzeczywistość odcina nas od realnego świata, czy – paradoksalnie – pozwala nam głębiej i bardziej świadomie go przeżywać?


Dream Adoption Society to kolektyw artystyczny zainicjowany przez Krzysztofa Garbaczewskiego, skupiony na tworzeniu wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości w kontekście teatru, performansu i sztuki współczesnej. Więcej informacji na stronie: www.dreamadoptionsociety.com.


Gogle VR rekomendowane są dla osób powyżej 12. roku życia. Podczas ich używania może pojawić się uczucie nudności. Zakładając gogle VR, niezbędne do obejrzenia tego pokazu, decydują się Państwo na doświadczenie, które może wywołać niepożądane reakcje zdrowotne i zgadzają się Państwo nie dochodzić żadnego odszkodowania z tego tytułu. Jeśli cierpią Państwo na choroby układu krążenia, psychiczne lub związane z problemami z błędnikiem i wzrokiem – przed użyciem prosimy o konsultację z lekarzem i uprzedzenie o tym organizatorów wydarzenia. Używanie gogli VR nie jest zalecane dla osób starszych i kobiet w ciąży.Wydarzenie zrealizowane w ramach międzynarodowego projektu Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe.

Projekt współfinansowany ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej. 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19