Nastia
na podstawie opowiadania Władimira Sorokina
reżyseria
Jura Dzivakou
premiera
3 grudnia 2021
scena
scena mała
W REPERTUARZE
premiera
pt 3 GRUDNIA
GODZ. 18.00
sb 4 GRUDNIA
GODZ. 18.00

GALERIA ZDJĘĆ

  • Jura Dzivakou, fot. Palina Kamarova Jura Dzivakou - fot. Palina Kamarova Darya Novik - fot. Palina Kamarova Darya Novik - fot. Palina Kamarova Ekaterina Ermolovich, fot. Palina Kamarova Ekaterina Ermolovich, fot. Palina Kamarova Mikalaj Stońka, fot. Palina Kamarova Mikalaj Stońka, fot. Palina Kamarova Volha Kalakoltsava, fot. Palina Kamarova Volha Kalakoltsava, fot. Palina Kamarova
  • Tatsiana Dzivakova, fot. Palina Kamarova Tatsiana Dzivakova, fot. Palina Kamarova Olga Podgaiskaya, fot. Palina Kamarova Olga Podgaiskaya, fot. Palina Kamarova

TWÓRCY

reżyseria – Jura Dzivakou

scenografia – Tatsiana Dzivakova

muzyka – Olga Podgaiskaya

wideo – Palina Kamarova

wiersz – Dmitri Ermalovich-Dashchynski

reżyseria dźwięku – Pavel Sinilo

tłumaczenie i koordynacja wydarzenia – Michał Szymko

asystentka reżysera i producentka – Bazhena Shamovich

 

obsada – Ekaterina Ermolovich, Volha Kalakoltsava, Natalia Lange, Artem Manuilov, Darya Novik, Mikalaj Stońka

 

OPIS

„Nastia” to kontrowersyjne opowiadanie słynnego rosyjskiego pisarza, Władimira Sorokina, które ukazało się w zbiorze pt. „Uczta” w 2001 roku. Historia rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku i skupia się na tytułowej Nastii, 16-letniej szlachciance. Sorokin ukazuje wizję idyllicznego dworku Sablinów, którego mieszkańcy (przynajmniej oficjalnie) zawsze kierują się rozumem, troską i otwartością na drugiego człowieka. Jednak na skutek irracjonalnych wydarzeń i skrywanych tajemnic, podczas rodzinnej uczty wydanej z okazji szesnastych urodzin dziewczyny, dochodzi do niewyobrażalnej zbrodni, po której reszta biesiadników oddaje się filozoficznym dysputom… Utwór przesycony jest poczuciem absurdu i grozy.

 

Twórcy zastanawiają się, do czego mogą prowadzić wzajemna nienawiść i stereotypy oraz kultywowanie szkodliwych rytuałów przemocy. Chcą opowiedzieć o groźnych instynktach tkwiących w każdym z nas, które uwalniają się zazwyczaj w momentach kryzysowych. Pytają o granice obojętności na zło oraz możliwość buntu i ucieczki w sytuacji opresji.

 

Szkic sceniczny tworzą artyści z Białorusi, Polski oraz Ukrainy. Dwie grudniowe prezentacje odbywać się będą w języku rosyjskim z polskimi napisami. Część białoruskich twórców spektaklu po fali represji została zmuszona do opuszczenia swojej ojczyzny i obecnie przebywa w Warszawie na rezydencjach artystycznych w Teatrze Powszechnym oraz innych warszawskich teatrach.


***

Szkic sceniczny realizowany w ramach projektu „Jesteśmy z Wami”, dzięki dofinansowaniu z budżetu m.st. Warszawy.

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PARTNERZY
http://freshmail.pl/

PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
https://www.tygodnikprzeglad.pl/