Minimum
reżyseria
Michał Salwiński
premiera
17 kwietnia 2015
czas trwania
50 min (bez przerwy)
scena
scena mała

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. Marta Akiersztejn fot. Marta Akiersztejn fot. Marta Akiersztejn fot. Marta Akiersztejn fot. Marta Akiersztejn
OBSADA
TOMASZ CHRAPUSTA
TOMASZ CHRAPUSTA

TWÓRCY

reżyseria – Michał Salwiński
dramaturgia – Tomasz Szeląg
ochotniczka – Karolina Szczypek

inspicjent – Kuba Olszak

OPIS

Wśród mieszkańców Warszawskiej Pragi został ogłoszony casting do udziału w niecodziennym spektaklu-eksperymencie. Eksperyment zakładał stopniowe ograniczanie posiadanych przedmiotów do minimum. Zgłosiła się jedna osoba – Karolina. Zdecydowała się zostać bohaterką eksperymentu maksymalnego zredukowania ilości posiadanych przedmiotów w jej mieszkaniu. 

 

Aktorzy biorący udział w spektaklu wcielili się w rolę dociekliwych badaczy relacji bohaterki z jej przedmiotami. Redukcja do zbioru minimum przebiegała w konieczności podjęcia decyzji pomiędzy tym, co niezbędne i tym, co niepotrzebne. Kamera zarejestrowała proces redukcji i ujawniające się wraz z nim emocje. Doświadczenie z mieszkania Karoliny posłużyło do postawienia pytań aktorom i widzom spektaklu: Do czego potrzebujemy przedmiotów?

Co nas z nimi łączy? Jak je traktujemy? Co one mówią o nas samych? ***

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

              

 

 

 

 

 

RECENZJE
  • Eliza Borowska i Tomasz Chrapusta pracowali z ochotniczką Karoliną Szczypek, dziś początkującą reżyserką. Grali parę naukowców, telewizyjnych prezenterów, którzy przeprowadzają eksperyment (...). Ochotniczka podpisywała zgodę na opróżnienie mieszkania z wszystkich przedmiotów i mebli, poza 10 stanowiącymi minimum przetrwania. Mogliśmy oglądać najważniejsze rzeczy, jakie sobie zostawiła. Borowska i Chrapusta wracali po tygodniu, sprawdzali, czy nic nie przybyło i odbierali jej jeszcze pięć na kolejny tydzień. Salwiński chciał zrozumieć zbiór przedmiotów, jakimi się otaczamy, szukał prawidłowości w tych pozostawionych. Patrzył, co dzieje się z człowiekiem bez książek, pamiątek, gadżetów, części garderoby, środków czystości. (...). Ze spektaklo-filmu Salwińskiego pamiętam niepokój, zażenowanie, może nawet strach ochotniczki, kiedy stoi sama w pustym mieszkaniu, ekipa wyniosła już meble, a ona ogląda pokój jakby pierwszy raz w życiu. I drugi moment – zawstydzenia przy kontroli aktorsko-naukowego teamu. Mogła kupić książkę, a kupiła właśnie to: zestaw szczotek do mycia – wanny, zlewu, płytek, podłogi. Kilka zamiast jednej w irracjonalnym odruchu wyczyszczenia do końca opustoszałej przestrzeni (Łukasz Drewniak, teatralny.pl)
NAGRODY

Michał Salwiński został wyróżniony podczas 5. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie za reżyserię spektaklu.

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19