autorzy: Joanna Górska, Jerzy Skakun - studio graficzne Homework
Lawrence z Arabii
reżyseria
Weronika Szczawińska
premiera
22 czerwca 2018
czas trwania
90 min
scena
scena mała

GALERIA ZDJĘĆ

VIDEO

  • fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel
  • fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel
OBSADA
ALEKSANDRA  MATLINGIEWICZ
ALEKSANDRA MATLINGIEWICZ
gościnnie; dublura za Wiktora Logę-Skarczewskiego
PIOTR WAWER JR
PIOTR WAWER JR
gościnnie

TWÓRCY

reżyseria – Weronika Szczawińska

dramaturgia – Piotr Wawer jr
scenariusz – Piotr Wawer Jr, Weronika Szczawińska, Eileen Gricuk, Jose Luis Sosa Estanga, Faihan Alqahtani, Amin Omer, Vira Popowa

scenografia – Daniel Malone

ruch – Agata Maszkiewicz

asystentka produkcji – Aleksandra Matlingiewicz

inspicjentka – Barbara Sadowska

OPIS

„Przedstawienie o tym, jak Polacy postrzegają kulturową inność. Okazuje się, że można o tym mówić z humorem i empatią jednocześnie. To zwycięstwo wyjątkowo szerokiej grupy twórców. Klisze i uprzedzenia, a także zwykłe myślowe nawyki, twórcy spektaklu zamieniają w serię to komicznych, niemal standuperskich popisów, to scen bliskich tańcowi. (…). Jest w tym polityczny przekaz, ale jest też coś bardzo lirycznego” (Witold Mrozek, „Gazeta Wyborcza”)

 

„To dzięki wigorowi aktorów (...), ich umiejętności tworzenia brawurowych etiud i dowcipnych kolaży ruchowych, spektakl Szczawińskiej staje się bez mała farsą o tożsamości i skrzyżowaniu kultur. Więcej bowiem w naszych kontaktach i obawach wymyślonego lęku, albo niewiedzy, niż prawdy i znajomości faktów. Reżyserka i jej aktorzy stawiają przed widzami proste, ale ważne pytania: A wy? Czy naprawdę potraficie zrozumieć innych? Czy nie czujecie się zagubieni, spotykając się z tzw. obcym? (...). Mamy zatem kawałek dobrej roboty teatralnej i dobre pytania na przyszłość” (Tomasz Miłkowski, „Przegląd”)  

 

[Prosimy o punktualne przybycie – osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone na widownię].


Spektakl zrealizowany w ramach międzynarodowego projektu Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe.

 

Projekt współfinansowany ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

 

 

 

 

Partner: Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego

 

Weronika Szczawińska w 2020 r. otrzymała Paszport „POLITYKI” za – jak głosi uzasadnienie – „spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną. Za zaangażowanie, które wykracza poza kształtowanie własnej ścieżki kariery”.

 

Weronika Szczawińska była też nominowana do Nagrody Kulturalnej „O!Lśnienia” Onet Kultura i Miasta Kraków.

RECENZJE
  • Weronika Szczawińska zaprosiła nas swoim spektaklem, nieoczywistym, ale wydaje się, że szczerym w założeniach, do rozmowy i warto ją podjąć, jako że tematy kulturowych i tożsamościowych różnic, imigracji, uchodźstwa czy wiecznego kolonializmu są wciąż nieoswojone i za mało przepracowane. A jeśli w cudzoziemców wcielają się aktorzy Teatru Powszechnego, nie może już być wątpliwości, że „Lawrence'a z Arabii” trzeba koniecznie zobaczyć (Wiesław Kowalski, Teatr dla Wszystkich)
  • Przedstawienie Szczawińskiej (…) broni się poczuciem humoru i dystansem, z jakim aktorzy ogrywają wyobrażenia o obcych. Najmocniej w tej fraszce performatywnej wybrzmiewa jednak osobisty, chwilami przejmujący monolog Marii Robaszkiewicz o zwątpieniu w moc teatru (Michał Centkowski, „Newsweek Polska”)    
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19