Król zwierząt
na podstawie baśni Itala Calvina
reżyseria
Karolina Porcari
premiera
20 października 2023
scena
scena mała
W REPERTUARZE
premiera
pt 20 PAŹDZIERNIKA
GODZ. 19.30
premiera
sb 21 PAŹDZIERNIKA
GODZ. 15.00
nd 22 PAŹDZIERNIKA
GODZ. 15.00
OBSADA
MAGDALENA  CELMER
MAGDALENA CELMER
gościnnie

TWÓRCY

reżyseria – Karolina Porcari

tekst – Krzysztof Szekalski

scenografia i kostiumy – Łukasz Błażejewski

muzyka (kompozycja utworów i gra na żywo) – Hubert Zemler

choreografia – Urszula Parol

inspicjentka – Bazhena Shamovich

 

obsada – Klara Bielawka, Magdalena Celmer (gościnnie), Mamdou Góo Bâ, Mateusz Łasowski

OPIS

Historia młodej Stelliny, która opuszcza dom rodzinny i wyrusza w daleką podróż. Pewnego dnia dziewczyna poznaje króla, który zabiera ją do opustoszałego pałacu. Stellina wyczuwa w nim skrywaną tajemnicę. Pałac okazuje się więzieniem. Dziewczyna dowiaduje się, że Król zwierząt jest groźnym i okrutnym władcą: w ukrytej komnacie więzi ludzi i zwierzęta, których potem brutalnie karze.

 

Czy bohaterka odnajdzie w sobie siłę, żeby wybrnąć z tej pułapki? Stellina spotyka na swej drodze trzy postaci: Małpę, Węża i Sukę. Każda z nich posiada inną moc i pomaga jej odkryć te niecodzienne zdolności w sobie. Bohaterka balansuje pomiędzy światem ludzkim i zwierzęcym, których nie dzieli żadna hierarchia, a które razem tworzą magiczną rzeczywistość pełną zaklęć i niespodzianek. Stellina staje do walki z Królem zwierząt. Trójka bohaterów pomaga jej w tej rozgrywce. Czy uda się pokonać Króla zwierząt? Czy historia Stelliny i Króla zwierząt zakończy się happy endem?

 

„Król zwierząt” to spektakl przeznaczony dla młodej widowni od 12. roku życia. Podstawą literacką są „Baśnie włoskie” Itala Calvina (m.in. „Król zwierząt”, „Wąż”, „Trzy psy” i „Papuga”). Wybitny pisarz zebrał z różnych włoskich regionów przekazy i legendy ludowe, i opowiedział je na nowo. Wiele z nich łączy perspektywę ludzką i zwierzęcą. Maski zwierzęce to metafory pewnych zachowań, wartości i talentów, które tworzą odrębne światy. Jednak nie zawsze są one tylko piękne i symboliczne. Nie zawsze też opowieści Calvina mają szczęśliwe zakończenie, ale każda z nich posiada głęboką warstwę emocjonalną i filozoficzną.

 

***

 

Partner spektaklu: Włoski Instytut Kultury w Warszawie.

***

 

Sponsor Główny spektaklu: Intesa Sanpaolo.

 

 

***

 

Patronat honorowy spektaklu: Ambasada Włoch w Warszawie.

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19