autor grafiki: Łukasz Wójcicki; zdjęcie w grafice: Agata Kubis
Imperium
czas trwania
ok. 1 h
scena
scena mała
W REPERTUARZE
wt 14 LISTOPADA
GODZ. 19.30
śr 15 LISTOPADA
GODZ. 19.30

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. Art & Action Photography Dawid Linkowski  fot. Art & Action Photography Dawid Linkowski  fot. Art & Action Photography Dawid Linkowski  fot. Art & Action Photography Dawid Linkowski  fot. Art & Action Photography Dawid Linkowski

TWÓRCY

opieka reżysersko-dramaturgiczna, teksty na podstawie historii z pogranicza polsko-białoruskiego – Alicja Borkowska
wizualizacje i wideo – Adrien Cognac 
muzyka – Ray Dickaty
teksty na podstawie „Makbeta” – Artur Pałyga
performance, taniec – Warwara Ściepanowa, Oma Ukwuoma
muzyka (akordeon), performance – Alexey Vorsoba

opieka choreograficzna, performance, taniec – Łukasz Wójcicki 

autor grafiki plakatowej – Łukasz Wójcicki
zdjęcie w grafice – Agata Kubis
zdjęcia ze spektaklu – Dawid Linkowski

 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

OPIS

Las jest świadkiem, słucha, pomaga. Daje nadzieję, bezpieczeństwo i schronienie. Jest pełen wskazówek, odgłosów. I ludzi – tych ukrytych za powalonymi drzewami i przemoczonych po przeprawie przez bagna oraz tych niosących im wodę i suche ubrania. Jest też pełen ptaków i dzikich zwierząt, które okazują się w nocy mniej straszne od straży granicznej i uzbrojonego wojska. Miasto jest celem podróży, jest suche i bezpieczne, z perspektywy lasu wydaje się idealnie przygotowaną utopią.

„Imperium” to spektakl/instalacja performatywna inspirowany obrazem kroczącego lasu z „Makbeta” oraz doświadczeniami osób migrujących i pomagających na granicy polsko-białoruskiej. Czerpiemy inspirację z tekstu Szekspira i obrazów kryzysu humanitarnego na pograniczu, by zastanowić się nad strategiami przetrwania w czasie ucieczki, nad tym, jak natura potrafi sprzyjać człowiekowi w kryzysie, jak pomóc uchodzącym i jak gesty solidarności są kryminalizowane przez władzę.

***

Spektakl powstał dzięki wsparciu Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku w ramach konkursu SzekspirOFF oraz dzięki stypendium artystycznemu m.st. Warszawa dla Alicji Borkowskiej, które umożliwiło pracę nad historiami z granicy polsko-białoruskiej.

 


***

Szczególne podziękowania dla wszystkich osób, które podzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z pomocą na granicy, a dla Cantieri Meticci za stworzenie warunków do rezydencji i pokazu work in progres, który pomógł nam w dokończeniu pracy.

Wszystkie osoby pragnące włączyć się w pomoc na granicy polsko-białoruskiej zachęcamy do zakupów online na: sklepbezgranic.pl, do wspierania Stowarzyszenia Egala, Fundacji Bezkres, Fundacji No to ci pomogę, do rozmów z rodziną, znajomymi i nieznajomymi o tym, co dzieje się na naszym pograniczu.

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19