Gwałt. Głosy
Sylwia Chutnik
reżyseria
Agnieszka Błońska
premiera
7 grudnia 2015
czas trwania
1 godz. (bez przerwy)
scena
scena mała

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. Steve Tanner fot. Steve Tanner fot. Steve Tanner fot. Steve Tanner fot. Steve Tanner

TWÓRCY

reżyseria – Agnieszka Błońska

tekst na podstawie wywiadów – Sylwia Chutnik

reżyseria świateł, projekcje – Artur Sienicki

asystentka reżyserki – Wanda Onyszkiewicz-Gnap

producentka spektaklu – Anna Grzelewska


obsada – Alicja Aleksandrowicz, Agnieszka Bińczycka, Ana Forma, Jolanta Gawęda, Elżbieta Hołoweńko, Aleksandra Magryta, Rozalia Merzicka, Danuta Nagórna, Zofia Nawrocka, Jolanta Olszewska, Natalia Skoczylas, Alina Synakiewicz, Anna Zajdel


muzycy – Kamil Bielecki, Michał Wróblewski

OPIS


Jak skończył, to powiedział: masz milczeć. Wróć na podwórko. 

Przestraszona milczałam. Masz milczeć. Milczałam.

(…)

Brud, szmata, nic nie jesteś warta. Traktujesz się jak stół.

Wbrew sobie ubierasz to w rodzaj tajemnicy.
Że to się nie zdarzyło.

Taniec autodestrukcji. 

(…)

Ktoś cię poniszczył.               

 

[fragment scenariusza spektaklu]

 

 

Usłyszeć niesłyszane. Zobaczyć to, co ukryte. Wyjść z ciszy.

 

Przeciwstawić się przemocy. Nie zgodzić na milczenie.

 

„Gwałt. Głosy” to teatralny protest wobec powszechnego zjawiska przemocy seksualnej wobec kobiet. To próba zmierzenia się ze złożonością tego problemu, dekonstrukcji potocznego myślenia i zakwestionowania społecznej percepcji. To oddanie głosu tym, które najczęściej nie są pytane: kobietom, które doświadczyły przemocy. Kobietom, które swoim wielogłosem opowiadają o doświadczeniu nieposiadającym narodowości, wieku ani orientacji. O gwałcie. Głosy kobiet przeplatają się tu ze sobą, nawiązując do indywidualnych doświadczeń i odrębnych historii. Historii, które zdarzyły się naprawdę.

 

Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem były badania dotyczące przemocy seksualnej i sytuacji kobiet mających za sobą doświadczenie gwałtu, przeprowadzone przez Fundację na rzecz Równości i Emancypacji STER we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Kobiet VICTORIA z Rzeszowa i Stowarzyszeniem WAGA z Gdańska. Jasno z nich wynika, że rozmowa o przemocy seksualnej, a o gwałcie w szczególności jest bardzo trudna, o ile w ogóle możliwa, ponieważ gwałt jest jednym z najbardziej traumatycznych i przemilczanych doświadczeń. Do końca życia pozostaje bolesną, otwartą raną. Wiele kobiet nie mówi o tym swoim bliskim, nie decyduje się na drogę sądową. Dla większości kobiet uczestniczących w badaniu spotkanie z ankieterką było pierwszą okazją do rozmowy o gwałcie. Spektakl powstał w dialogu z badaniami, nawiązując bezpośrednio do rozmów przeprowadzonychz ich uczestniczkami.

 

 

Producentem spektaklu była Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER. Spektakl został przygotowany we współpracy z Teatrem Powszechnym w ramach projektu „Przełamać tabu – prawa ofiar przemocy seksualnej”, realizowanego przez Fundację na rzecz Równości i Emancypacji STER wspólnie ze Stowarzyszeniem na rzecz Kobiet VICTORIA z Rzeszowa i Stowarzyszeniem WAGA z Gdańska w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

 

   

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19