projekt plakatu: studio graficzne Homework (Joanna Górska, Jerzy Skakun)
Grzyby
reżyseria
Weronika Szczawińska, Piotr Wawer Jr
premiera
19 listopada 2022
czas trwania
70 min
scena
scena mała
W REPERTUARZE
pt 13 STYCZNIA
GODZ. 19.30
sb 14 STYCZNIA
GODZ. 19.30
nd 15 STYCZNIA
GODZ. 18.00
wt 17 STYCZNIA
GODZ. 19.30

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel
  • fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel
  • fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel
  • fot. z prób: Paulina Pander fot. z prób: Paulina Pander fot. z prób: Paulina Pander fot. z prób: Paulina Pander fot. z prób: Paulina Pander fot. z prób: Paulina Pander fot. z prób: Paulina Pander fot. Wiktor Loga, @kiczen.productions fot. Wiktor Loga, @kiczen.productions fot. Wiktor Loga, @kiczen.productions
OBSADA

TWÓRCY

reżyseria i scenariusz – Weronika Szczawińska, Piotr Wawer Jr

scenografia i kostiumy – Marta Szypulska

ruch sceniczny – Agata Maszkiewicz

asystentka reżyserów – Marta Szlasa-Rokicka

konsultacje mykologiczne – Marta Wrzosek

nagranie muzyki – Aleksandra Gryka

konsultacje terapeutyczne – Dobrawa Borkała
inspicjentka – Bazhena Shamovich

obserwacja uczestnicząca – Katarzyna Tokarska-Stangret

 

obsada – Grzegorz Falkowski, Mamadou Góo Bâ, Natalia Lange, Maria Robaszkiewicz, Oskar Stoczyński

OPIS

Co jakiś czas ludzie wymyślają nowy sposób na uratowanie zniszczonej Ziemi. Albo przynajmniej na uchronienie naszego gatunku przed skutkami naszego własnego, gwałtownego rozwoju. Najnowszym sojusznikiem stały się grzyby – istoty długo niedoceniane, wciąż nieco tajemnicze nawet dla nauki. Wykonują niewidzialną pracę, której znaczna część jest szalenie istotna dla podtrzymywania życia na naszej planecie. Ale czy to powód, aby obarczać je tak dużą odpowiedzialnością?

 

Czy grzyby naprawdę mogą rozłożyć nasze śmieci, unieszkodliwić nasze zanieczyszczenia, uratować nasze gleby przed erozją, dostarczyć nam alternatywnych materiałów budowlanych, uchronić nas przed rakiem, wyleczyć z depresji, złagodzić nasz lęk przed śmiercią i nauczyć nas empatii?

A może trochę zbyt wiele od nich oczekujemy?

 

Tak czy inaczej, mykologiczna mania już trwa: w nauce, popkulturze, modzie i sztuce. Przyłączamy się do niej 

– w spektaklu „Grzyby” zapraszamy do uczestnictwa w nowej formule terapii grupowej – mykoterapii. Nie traktujemy jej zupełnie serio – poważnie natomiast podchodzimy do lęków czwórki pacjentów, którzy pod kierunkiem terapeuty starają się nauczyć czegoś od nie-ludzkiej przyrody.

 

***

Uwaga: ze względu na zmieniający się w trakcie spektaklu układ scenografii, osoby, u których występują lęki klaustrofobiczne, proszone są o ostrożność. Więcej informacji udziela obsługa widowni. Ze względu na układ widowni, osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę.

 

***

 

Program spektaklu w wersji elektronicznej (PDF – kliknij na ikonę i pobierz):

 

ikona_zalacznik.png (mini)

 

***

 

Pokaz premierowy spektaklu odbył się w ramach Festiwalu Feminist Futures i jest częścią projektu Breaking the Spell. Więcej informacji: tutaj.Kuratorka festiwalu: Marta Keil, we współpracy z Agatą Maszkiewicz i Grzegorzem Reske.

Producentka: Olga Kozińska.

Partnerzy: InSzPer (Instytut Sztuk Performatywnych), Komuna//Warszawa i Teatr Powszechny.

Projekt Breaking the Spell jest współprodukowany przez Residenz Schauspiel Leipzig, Müncher Kammerspiele, InSzper i Viernulvier w Gandawie.

 

RECENZJE
  • Sztuka z beztroskiej, wesołej opowiastki zmienia się w studium psychologiczne przypadków, choć wciąż podlane sosem inteligentnego humoru. (...). Tak odrealnionego i zmiennego w nastrojach spektaklu dawno już nie widziałem. I choć przez chwilę wahałem się, czy na poprawę weny nie spróbować łysiczki lancetowatej, to jednak z całą stanowczością mogę stwierdzić, że wszyscy zmęczeni klasyczną sztuką powinni zobaczyć „Grzyby” w Powszechnym i przeżyć coś, czego w teatrze dawno nie przeżywali. Uprzedzam, że jak to po grzybkach, reakcje mogą być różne. Ja bawiłem się wyśmienicie (Marek Zajdler, „Nasz Teatr”)
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
WSPÓŁPRACA
https://kicket.com/warszawa/teatry/teatr-powszechny,29
http://freshmail.pl/

PATRONI MEDIALNI
https://wyborcza.pl/0,0.html
https://www.tygodnikprzeglad.pl/