Gravity (and other attractions)
reżyseria
Costas Lamproulis
czas trwania
35 min
scena
scena duża
W REPERTUARZE
śr 5 KWIETNIA
GODZ. 19.00

GALERIA ZDJĘĆ

VIDEO

  • fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele
  • fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele fot. Johann Bentele

TWÓRCY

koncepcja, dramaturgia i reżyseria – Costas Lamproulis (Grecja) 

scenariusz – Max Greyson (Belgia) 

choreografia, taniec i wykonanie – Sarah `Sarena´ Bockers & Dodzi Dougban (Niemcy) 

muzyka i kompozycja dźwiękowa – Filippos Zoukas (Grecja) 

grafika – Tim Stadie (Niemcy) 

kostiumy i scenografia – Sarah Haas (Niemcy) 

reżyseria światła – Christian Herbert 

choreografowie towarzyszący – Despina Bounitsi (Grecja) i Wagner Moreira (Niemcy) 

muzyka (flet) – Ine Vanoeveren (Belgia) 

tłumaczka języka migowego – Stella Papantonatos & Konstanze Bustian (Niemcy) (Scarabee) 

doradca ds. międzynarodowego języka migowego – Rafael Grombelka (Niemcy) 

doradca wizualny w języku narodowym – Eyk Kauly (Niemcy) 

doradcy dla osób niedowidzących – Franziska Wilke & Andrea Eberl (Niemcy) 

producent kreatywny – Lisette Reuter (Niemcy)

 

*scenariusz został napisany przez Maxa Greysona w ramach artystycznego projektu badawczego w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii, dotyczącego opracowania zintegrowanej artystycznie audiodeskrypcji.

OPIS

[05.04.2023 r. – pokaz gościnny teatru Un-Label; bilety tylko online na kicket.com: tutaj]

 

Cieszący się międzynarodowym uznaniem spektakl „Gravity (and other attractions)” niemieckiego Teatru Un-Label będzie można zobaczyć już w kwietniu na dużej scenie Teatru Powszechnego w Warszawie. Pokaz spektaklu to kolejna odsłona międzynarodowego programu „Pokaż język” rozwijanego przez Centrum Sztuki Włączającej, nową instytucję na mapie Warszawy, popularyzującą sztukę inkluzywną. 

 

„Gravity (and other attractions)” to performans, który radykalnie zmienia myślenie o tym, co może być impulsem i ramą dla ciał tańczących i performujących na scenie. 

 

Wyobraźmy sobie przypadkowe spotkanie w metrze i dwie osoby, które wpadają na siebie i wyraźnie na siebie oddziałują. Możemy nazwać to chemią, która każe szukać pierwszego, drugiego kontaktu. Dotyk staje się ścieżką, która prowadzi dwójkę bohaterów w swoją stronę, a ich alternatywna komunikacja poszerza myślenie o tym, czym może być język i jak możemy porozumiewać się niewerbalnie, czerpiąc choćby z najprostszych praw fizyki i przyciągania. 

 

„Gravity (and other attractions)” to spektakl taneczny, którego scenariusz został stworzony na podstawie poetyckiej audiodeskrypcji. Teatr Un-Label w zaskakujący sposób odwraca proces tworzenia i kwestionuje przyjęte założenia związane z inkluzywną komunikacją. Język migowy i język wizualny zostają przez twórców włączone w choreografię.

 

Interdyscyplinarny, mieszany kolektyw artystyczny Un-Label to w Niemczech synonimem artystycznej innowacyjności i różnorodności. Grupę tworzą artyści i artystki z całej Europy. Ich spektakle i performanse z artystami z ograniczeniami i bez wyznaczają nowe standardy w sztukach performatywnych.

 

***

 


 

O UN-LABEL

Zróżnicowana i wyjątkowo kreatywna grupa artystyczna Un-Label Performing Arts Company skupia artystów i artystki z całej Europy. Kolejne prace kolektywu wyznaczają nowe standardy dla wschodzących artystów z i bez niepełnosprawności. Un-Label wspiera nowe talenty przez otwarte warsztaty i kursy mistrzowskie, jednocześnie łącząc międzynarodowych naukowców, naukowczynie, ekspertów i ekspertki z inkluzywną sceną kulturalną, organizując nie tylko wydarzenia teatralne, performatywne, taneczne, lecz także sympozja, projekty badawcze i warsztaty interdyscyplinarne.  

 

***

 

O „POKAŻ JĘZYK”

„Pokaż język” to międzynarodowy program Centrum Sztuki Włączającej, którego celem jest pokazanie polskiej publiczności najlepszych i najbardziej ciekawych artystycznie przykładów europejskiej sztuki inkluzywnej. Główną ideą programu jest rozwijanie nowego języka sztuk performatywnych i teatru oraz otwieranie drzwi twórczości różnorodnych artystów i artystek, wnoszących w swoje prace nowe języki i estetyki: neuroróżnorodność, alternatywną motorykę, język migowy, czy poetycką audiodeskrypcję. Prace zaproszonych twórców i twórczyń wnoszą nową jakość i zmieniają myślenie o tym, jakie kryteria powinna spełniać sztuka. Program „Pokaż język” pokazuje rewolucję w teatrze i performansie, która odbywa się na świecie i której Polska już jest częścią. Partnerami programu są Akademia Teatralna w Warszawie i jej filia w Białystoku, a także norweska organizacja interart_s.

 

Przez półtora roku, do kwietnia 2024, na różnych scenach w Warszawie prezentujemy spektakle i performanse takich twórców, twórczyń i grup jak: Paweł Althamer i Grupa Nowolipie, Dominika Feiglewicz i Fundacja Migawka, Kierstji Horn, Daniel Kotowski, Miya Masaoka, Tori Wranes, Un-Label Performing Arts Company, Aleksandra Skotarek i Teatr 21, Chris Pavia, Diana Niepce, czy Karolina Wiktor.

 

Kuratorkami programu „Pokaż język” są Justyna Lipko-Konieczna i Justyna Wielgus.

 

Projekt „POKAŻ JĘZYK” korzysta z dofinansowania o wartości 350 000 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest wspólne tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19