Drugie wygnanie / Second Exile
reżyseria
Oliver Frljić
premiera
22 czerwca 2017
czas trwania
90 min
scena
scena duża

GALERIA ZDJĘĆ

VIDEO

  • fot. Christian Kleiner fot. Christian Kleiner fot. Christian Kleiner fot. Christian Kleiner fot. Christian Kleiner fot. Christian Kleiner fot. Christian Kleiner fot. Christian Kleiner fot. Christian Kleiner fot. Christian Kleiner
  • fot. Christian Kleiner

TWÓRCY

reżyseria i scenografia - Oliver Frljić
dramaturgia - Marija Karaklajić, Carolin Losch
kostiumy - Sandra Dekanić
reżyseria światła - Wolfgang Schüle
obsada - Linda Begonja, Boris Koneczny, Anne-Marie Lux, Jacques Malan, Hannah Müller, Fabian Raabe, Enes Salković

OPIS

Spektakl z Teatru Narodowego w Mannheim (Niemcy)

Pokaz 25.06.2018 odbędzie się z napisami w j. polskim.

W 1992 roku 16-letni Oliver Frljić uciekł przed wojną z Bośni do Chorwacji, stając się częścią narodu uchodźców. Uchodźstwo oznacza prześladowanie i pozostawanie na łasce instytucji państwowych, z powodu faktów, na które nie masz żadnego wpływu, jak np. miejsce urodzenia czy narodowość twoich rodziców. W 2017 roku Frljić znowu znalazł się na wygnaniu. Jako dyrektor Chorwackiego Teatru Narodowego w Rijece w centrum swojej pracy artystycznej umieścił potrzebę przepracowywania wojennych zbrodni i traum – reakcją na to były groźby pozbawienia życia i uznanie za wroga publicznego.

Na tytułowym „drugim wygnaniu” Frljić może spojrzeć 20 lat wstecz, kiedy po raz pierwszy, w 1995 roku, przybył do Niemiec, jako osoba ubiegająca się o azyl. Reżyser wspólnie z aktorami z Niemiec i byłej Jugosławii rysuje indywidualne losy związane z globalnym kryzysem uchodźczym. W dobie rosnącego nacjonalizmu, nietolerancji wobec mniejszości i zagrożeń dla wolności sztuki, stajemy przed pytaniem: dokąd zmierzasz Europo?


Oliver Frljić, urodzony w 1976 r. w Bośni, studiował filozofię i reżyserię w Akademii Sztuk Dramatycznych w Zagrzebiu. W swojej pracy reżyserskiej zajmuje się takimi tematami jak: wojenne losy i przyszłość Europy w dobie globalizacji, przemoc symboliczna, władza religii i tolerancja dla inności. Polskiej publiczności teatralnej znany jest dzięki spektaklom prezentowanym w Teatrze Powszechnym w Warszawie (Klątwa, Trylogia o chorwackim faszyzmie: cz. III Chorwacki teatr, czy Przeklęty niech będzie zdrajca swej ojczyzny) oraz podczas Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (Nasza przemoc, wasza przemoc).


Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.


Partner: Goethe-Institut, przy wsparciu niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych

         

 

 

III edycja Festiwalu Miasto Szczęśliwe

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19