projekt plakatu: studio graficzne Homework
Co gryzie Gilberta Grape'a
na podstawie powieści Petera Hedgesa
reżyseria
Karolina Kowalczyk
przekład: Aldona Możdżyńska
premiera
21 września 2023
czas trwania
90 min
scena
scena mała
W REPERTUARZE
sb 25 LISTOPADA
GODZ. 16.00
nd 26 LISTOPADA
GODZ. 16.00
wt 28 LISTOPADA
GODZ. 19.30
sb 16 GRUDNIA
GODZ. 19.30

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza
  • fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza fot. Marianna Kulesza
  • fot. z prób: Marianna Kulesza fot. z prób: Marianna Kulesza fot. z prób: Marianna Kulesza fot. z prób: Marianna Kulesza fot. z prób: Marianna Kulesza fot. z prób: Marianna Kulesza fot. z prób: Marianna Kulesza fot. z prób: Marianna Kulesza fot. z prób: Marianna Kulesza fot. z prób: Marianna Kulesza
OBSADA
ALEKSANDRA BOŻEK
Amy Grape
MICHAŁ JARMICKI
Bonnie Grape [Mama]
ANDRZEJ  KŁAK
Gilbert Grape
DANIEL KRAJEWSKI
Arnie Grape
NATALIA LANGE
Ellen Grape

TWÓRCY

reżyseria – Karolina Kowalczyk

adaptacja – Natalia Królak i Karolina Kowalczyk

dramaturgia – Natalia Królak

scenografia i kostiumy – Bartłomiej Dominik Bonawentura Kruk 

rzeźby – Julia Tymańska
muzyka – Jakub Buchner
superwizja procesu – Izabela Fornalik

konsultacje ds. cripu – Katarzyna Żeglicka

konsultacje ds. grubancypacji – Natalia Skoczylas

feedback ze strony Akademii Teatralnej – Wojciech Ziemilski

inspicjentka – Zofia Marciniak
głosy z offu – Barbara Wysocka (prezenterka wiadomości), Mateusz Łasowski (policjant)

obsada – Aleksandra Bożek, Michał Jarmicki, Andrzej Kłak, Daniel Krajewski (gościnnie, Teatr 21), Natalia Lange 

OPIS

– Coś nie tak w domu?

W domu zawsze jest coś nie tak.

[„Co gryzie Gilberta Grape'a”, Peter Hedges]

 

Każdy z nas ma ciało. Każdy z nas ma też rodzinę. Bardziej lub mniej kompletne, lepiej lub gorzej funkcjonujące. Zawsze jednak będące strukturami, które z całym dobrodziejstwem inwentarza pozycjonują nas w społeczeństwie od pierwszego dnia życia.

 

Grape’owie to specyficzna rodzina o specyficznych ciałach. Ellen przechodzi okres buntu i dojrzewania, Arnie ma zespół Downa i ciągle gdzieś się chowa, Amy nigdy nie odpoczywa, Bonnie nosi swoje grube ciało niczym pancerz, Gilbert pragnie tylko świętego spokoju, Albert zaś nie żyje. I jakoś mija im dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, od śniadania do kolacji, od urodzin do kolejnych.

 

„Co gryzie Gilberta Grape'a” to przypowieść na styku dramatu ciała i dramatu rodziny, próba przyjrzenia się życiu, w którym miłość zniknęła pod warstwą uwikłania, bólu i traumy. Czy całkowicie?

 

Sięgamy po kultową powieść Petera Hedgesa, żeby odkryć jaką prawdę opowiada potraktowana z troską i uważnością prosta historia rodzinna. Prawdę, a nie nasze wyobrażenie o niej.

 

Dzięki zaangażowaniu ekspertek z przestrzeni niepełnosprawności i grubości, a także superwizorki procesu, szukamy opartych na reprezentacji form realizacji teatralnej. Zadajemy pytanie o godność tych, którzy swojej odmienności od normy nie mogą schować do kieszeni.

 

Czy we współczesnym teatrze jest miejsce na crip – wyzwolenie osób z niepełnosprawnością oraz grubancypację – wyzwolenie osób o grubym ciele? Czy to się może w ogóle udać?

 

Czy Grape’owie mają jeszcze szansę?

 

Spektakl „Co gryzie Gilberta Grape'a” w reżyserii Karoliny Kowalczyk i z dramaturgią Natalii Królak, to ich wspólny projekt w ramach inicjatywy „Zmiana – Teraz!”, czyli międzynarodowego programu edukacyjnego, którego liderką jest Akademia Teatralna w Warszawie. Celem jest opracowanie nowych propozycji kształcenia i praktyk teatralnych, opartych na zasadach demokratycznych, podmiotowych i zespołowych (niekiedy odległych od tradycyjnego modelu nauczania), odpowiadających na dynamiczne przekształcenia społeczne i zmieniające się warunki pracy w kulturze, uwzględniających przeobrażenia, które zachodzą w środowisku teatralnym po pandemii. Istotnym elementem programu jest realizacja spektakli młodych twórców, powstałych we współpracy z renomowanymi warszawskimi teatrami, bazująca na efekcie synergii: wymianie dobrych praktyk i wzajemnym uczeniu się.

 

***

 

Spektakl dla widzów od 15. roku życia.

W spektaklu pojawiają się sceny przemocy fizycznej. Ponadto, w socjolekcie niektórych postaci, występują przemoc słowna i wulgaryzmy.***

 

Spektakl powstał w ramach projektu Zmiana – Teraz!, realizowanego przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

 

          

 

***

 

Projekt „Zmiana – Teraz!” sfinansowany jest ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Spektakl odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19