Bogowie
reżyseria
Alicja Borkowska
premiera
23 czerwca 2018
scena
scena duża
W REPERTUARZE
SPEKTAKL NIE JEST OBECNIE WYSTAWIANY

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. z prób - Tomasz Kaczor fot. z prób - Tomasz Kaczor fot. z prób - Tomasz Kaczor fot. z prób - Tomasz Kaczor fot. z prób - Tomasz Kaczor

TWÓRCY

reżyseria - Alicja Borkowska
tekst - Przemysław Pilarski
współpraca przy tekście - Tomasz Gromadka
choreografia - Aleksandra Bożek-Muszyńska, Katarzyna Stefanowicz
trening aktorski - Dorota Papis
muzyka - Ray Dickaty oraz uczestnicy warsztatów muzycznych Strefy WolnoSłowej
wizualizacje - Maria Porzyc oraz uczestnicy warsztatów wizualnych Strefy WolnoSłowej
produkcja - Magdalena Duszyńska-Łysak, Weronika Chinowska

OPIS

Człowiek żyje w porządku wyobrażonym. Większość aspektów życia społecznego zasadza się na tym, że wierzymy w coś, czego de facto nie ma; podejmujemy decyzje wierząc, że będzie jakaś przyszłość, bardzo często zależna od nieistniejących w realnym świecie czynników (np. bierzemy kredyt wierząc, że za 20 lat nadal będziemy w stanie go spłacać). To wiara w wyobrażone odróżnia najbardziej ludzi od innych zwierząt, pomaga tworzyć narracje, które m.in. sprawiły, że człowiek mianował się bogiem względem innych istot czy ludzi.

W wielokulturowej grupie performerów – amatorów i osób związanych ze sztuką, skonfrontujemy się z tematem wiary, jako czynnika porządkującego nasze życie. Zastanowimy się, jak fakt, że wierzymy w wolny rynek, powszechną sprawiedliwość, świat bez granic, zrównoważony rozwój czy to, że Polska jest Chrystusem Narodów, wpływa na nasze codzienne wybory i funkcjonowanie w świecie. Odwołamy się do bezpośrednich doświadczeń członków grupy – ich percepcji stosunków postkolonialnych, czy wyznawanych religii. Zderzymy nasze wierzenia z przesądami, stereotypami, słabymi punktami tej wiary. Innymi słowy, spróbujemy prześwietlić to, co najbardziej odróżnia gatunek ludzki od innych zwierząt. 

Spektakl jest trzecią częścią teatralnej trylogii Strefy WolnoSłowej Zwierzęta-Ludzie-Bogowie, efektem końcowym kilkumiesięcznych warsztatów teatralnych, tanecznych, muzycznych i wizualnych z udziałem Polaków, migrantów i uchodźców.


wstęp wolny - rezerwacja miejsc: a.borkowska@strefawolnoslowa.pl


Projekt współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej – Programu Kreatywna Europa w ramach projektu Beyond Theater. 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PARTNERZY

PATRONI MEDIALNI