Gniew
reżyseria
Małgorzata Wdowik
premiera
21 września 2018
czas trwania
60 min
scena
scena mała

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow fot. Natalia Kabanow
OBSADA
KAJETAN DĄBROWSKI
KAJETAN DĄBROWSKI
gościnnie
SEBASTIAN KONCEWICZ
SEBASTIAN KONCEWICZ
gościnnie
ALEKSANDER  KWIATKOWSKI
ALEKSANDER KWIATKOWSKI
gościnnie
ŁUKASZ LUDWINIAK
ŁUKASZ LUDWINIAK
gościnnie

TWÓRCY

reżyseria – Małgorzata Wdowik
dramaturgia – Szymon Adamczak
scenografia i kostiumy – Dominika Olszowy
druga scenografka – Małgorzata Nawrot
ruch sceniczny – Marta Ziółek

muzyka – Paweł Kulczyński
reżyseria światła – Aleksandr Prowaliński
asystentka scenografki – Sara Szostak
inspicjentka – Barbara Sadowska

obsada – Grzegorz Artman, Mateusz Łasowski, Oskar Stoczyński (aktorzy Teatru Powszechnego) oraz Sebastian Koncewicz, Kajetan Dąbrowski, Łukasz Ludwiniak i Aleksander Kwiatkowski (czworo nastolatków wybranych podczas warsztatów teatralno-ruchowych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek)

OPIS

Ciało przygotowuje się do ataku. Pobudzają się odpowiednie ośrodki w mózgu, serce zaczyna bić szybciej, zredukowane jest odczuwanie bólu. Zwiększa się refleks i pocą się ręce. Jako emocja aktywna, gniew wyzwala się w momencie, gdy ktoś próbuje przekroczyć lub naruszyć należące do nas terytorium.

Wychodząc od indywidualnych doświadczeń trzech aktorów Teatru Powszechnego oraz czterech chłopców w wieku 12–15 lat, twórcy zastanawiają się, jak wyrażany jest gniew.

Nie przypisując a priori gniewu mężczyznom, przyglądają się samej męskości – jak jest wytwarzana i odmieniana poprzez obowiązujące, chciane lub nie, wzorce oraz fantazje na jej temat. Co właściwie łączy mężczyzn, których dzielą pokolenia? Jakie relacje mogą się wytworzyć w takim zestawieniu?

 

 

Podczas spektaklu wykorzystywany jest efekt stroboskopowy (światło pulsujące z dużą częstotliwością). Osoby wrażliwe na ten rodzaj oświetlenia prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

 

Spektakl sugerowany dla widzów od 12. roku życia.

 

Małgorzata Wdowik – (ur. w 1989 r.) – reżyserka teatralna. Studiowała wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, reżyserię w Akademii Teatralnej w Warszawie, choreografię i performance w Instytucie Stosowanych Nauk Teatralnych w Giessen. Współtworzy niemiecką K. A. U. Kollektiv, grupę pracującą na pograniczu teatru, performance’u i sztuk wizualnych. W 2018 r. rozpoczęła studia w prestiżowej amsterdamskiej szkole DAS. W Polsce wyreżyserowała takie spektakle, jak „Dziewczynki” w Teatrze Studio oraz „Piłkarze” i „Strach” w TR Warszawa.

 

 

Spektakl realizowany w ramach III edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.


 

 

 

 

RECENZJE
  • Spektakl, niczym słynna magdalenka, przywołał serię obrazów z czasów mojego dorastania oraz prób odnalezienia się w gniewnym świecie. Taka analiza po latach wydaje się niezwykle odświeżająca, w pewien sposób oczyszczająca. Przedstawienie prowokuje także do zastanowienia się nad bardzo istotną kwestią języka – trzeba umieć rozmawiać o tak kluczowym momencie, jak wchodzenie w dorosłość. Są to niektóre z przyczyn gniewu, jednak – poprawcie mnie, jeśli się mylę – milczenie tylko podkręca negatywne emocje. Sztuka Wdowik pyta pośrednio o sposoby umieszczenia mężczyzny w strukturach społecznych, czy kulturowych wzorcach zachowań, czym realizuje postulaty krytyki feministycznej lub konkretniej, wywodzących się z feminizmu men’s studies (Mateusz Kaliński, „Teatralia”)
  • „Gniew” jest w pewnym sensie negatywem poprzednich widowisk: zamiast tajemniczego dziewczęctwa mamy burzliwe chłopięctwo, w miejsce pasywnego strachu pojawia się ekspresyjny gniew. (…). Refleksja Wdowik przebiega dwutorowo. Reżyserka studiuje afekty, koncentruje się na fizjologicznych reakcjach ciała. Razem z Ziółek jako choreografką celnie wychwytuje i wykorzystuje dynamikę ciał młodych aktorów. Przy tym rzutuje tę rozedrganą energię na matrycę uwarunkowanych kulturowo zachowań (Agata Tomasiewicz, „Teatr” )
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19