Kolejna odsłona spotkań poświęconych zmianom klimatycznym i sposobom walki o przyszłość naszej planety. Skupimy się na działaniach prowadzonych w Europie w ostatnich miesiącach przez aktywistów ekologicznych, porozmawiamy o różnicach ideologicznych w obrębie ruchu klimatycznego i zastanowimy się, z kim warto ratować świat. Podczas ostatniego spotkania spróbujemy wyobrazić sobie, jak w przyszłości będzie wyglądało nasze życie w Polsce, jeśli nie zdołamy zatrzymać nadchodzącej katastrofy.

 

Ideą spotkań jest łączenie perspektywy naukowej, aktywistycznej i społecznej; ukazanie jak zmiany klimatu łączą się z ideologią, systemem kapitalistycznym, technologią i życiem społecznym.

 

 

Terminy spotkań:

 

 

➤➤➤ 23 listopada – Powszechne Spotkania Klimatyczne. Pola walki 
godz. 12.00 – 15.00, Scena Dream Adoption Society

wejściówki (1 zł): www.powszechny.com/rezerwacja

 

 

W ostatnich miesiącach temat zmian klimatycznych wybrzmiewał w prasie, na politycznych i ekonomicznych debatach i podczas ulicznych protestów na całym świecie. O klimacie mówią już nie tylko aktywiści ekologiczni i eksperci, ale też naukowcy zajmujący się różnymi dziedzinami wiedzy, politycy i zwykli ludzie.
23 listopada spróbujemy podsumować ostatnie wydarzenia klimatyczne, przyjrzymy się najbardziej efektownym formom protestów i porozmawiamy o wyzwaniach czekających nas na polu aktywizmu, władzy samorządowej i biznesu.

goście:
Monika Matus – Akcja Demokracja
Jacek Kisiel – zastępca dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej m.st. Warszawy
Jan Chudzyński – dziennikarz, ekonomista

prowadzenie: Janka Świerżewska

 

 

 

➤➤➤ 30 listopada – Powszechne Spotkania Klimatyczne. Koalicje (spotkanie jest częścią Forum Przyszłości Kultury)
godz. 12.00 – 15.00, Scena Dream Adoption Society

 

 

Zdecydowana większość Polaków uważa, że należy podjąć natychmiastowe działania, by zahamować zmiany klimatyczne. Protesty, działania informacyjne i próby wywarcia presji na polityków i korporacje powiodą się tylko wtedy, gdy w walkę tę zaangażują się szerokie masy społeczne, zdolne wywierać presję na rządzących.
30 listopada skupimy się na rozmowie o budowaniu koalicji i współpracy między różnymi grupami aktywistów. Zastanowimy się, czy walka o klimat może łączyć ludzi ponad podziałami politycznymi i ideologicznymi oraz czy walka ponad tymi podziałami oznacza też współpracę z ruchami nacjonalistycznymi?

 

 

 

➤➤➤ 7 grudnia – Powszechne Spotkania Klimatyczne. Apokalipsa
godz. 12.00 – 15.00, Scena Dream Adoption Society

wejściówki (1 zł): www.powszechny.com/rezerwacja

 

 

Naukowcy twierdzą, że zostało nam jedenaście lat na powstrzymanie zmian klimatu. Zachowanie polityków i wielkich korporacji nie pozwala nam jednak na optymizm. Co będzie, jeśli się nie uda?

O tym, jak nasze codzienne życie może wyglądać, gdy za dwadzieścia lub trzydzieści lat staniemy w obliczu katastrofy klimatycznej, porozmawiamy podczas ostatniego wydarzeniu w tej edycji Powszechnych Spotkań Klimatycznych.


goście: dr Aleksandra Przegalińska (polska filozofka, futurolożka, doktor nauk humanistycznych, publicystka, autorka książki „Istoty wirtualne. Jak fenomenologia zmieniała sztuczną inteligencję”) i dr Jakub Jędrak (fizyk, członek Polskiego Alarmu Smogowego; ramach działalności w PAS zajmuje się głównie tematyką wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie).

 

prowadzenie: Dawid Winiarski

 

 

 

 

Projekt przygotowany w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe przez Teatr Powszechny, Fundację Zielona Przyszłość, Dream Adoption Society i aktywistów.

 

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19