Ogród Powszechny

 

Zapraszamy mieszkańców Pragi Południe, seniorów, migrantów, animatorów kultury, przedstawicieli kooperatyw spożywczych i aktywistów miejskich do włączenia się do współtworzenia zielonej przestrzeni wokół teatru - ogrodu miejskiego, który już w maju tego roku rozpocznie swoją działalność społeczno-kulturalno-ekologiczną!

 

Ogród Powszechny będzie miejscem dyskusji, wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności oraz wypoczynku. W Ogrodzie będziemy uprawiać rośliny i uczyć się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę. Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak wnieść do naszego otoczenia nie tylko więcej zieleni, ale i jak sprawić, że stanie się ono inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, do dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale na wzór Butanu – wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi i wymianie myśli.


Ogród Powszechny będzie przestrzenią, gdzie można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa i gdzie przedstawiane będą alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Ogród stworzy szansę do rozmowy na temat nowych praktyk życia we wspólnocie. Poprzez działania artystyczne i wspólne tworzenie ogrodu zbudujemy „nową agorę”, gdzie, dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym, zastanowimy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne, wpływają na nasze relacje z otoczeniem, na uczestnictwo w życiu publicznym i we wspólnocie sąsiedzkiej. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, w debacie publicznej, w organizacji społecznej i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy?

 

Pierwsze spotkanie z cyklu warsztatów majsterkowo-ogrodniczych odbędzie się 1 kwietnia o godz. 17.00. 

Wstęp wolny, liczba uczestników: 25 osób

Zapisy na warsztaty:
w.chinowska@strefawolnoslowa.pl, 607 943 147

 

Dołącz!
www.facebook.com/powszechny

 

 

partnerzy: Goethe-Institut, Teatr Powszechny w Warszawie, Fundacja Strefa WolnoSłowa

 

Ogród Powszechny to projekt realizowany w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Projekt realizowany przy wsparciu m.st. Warszawy.

 

 

gi_logo_horizontal_black_srgb_www.jpg (full)                      

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19