organizatorzy: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Teatr Powszechny w Warszawie, Dream Adoption Society

 

 

Naukowcy są zgodni: zostało nam 11 lat na powstrzymanie zmian klima­tycznych. Czy wyobrażacie sobie, jak będzie wyglądało życie w Warszawie, jeśli to się nie uda? Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i Teatr Powszechny zapraszają na letni cykl spotkań, warsztatów i debat poświę­conych możliwościom realnych działań w życiu społecznym, politycznym i ekonomicznym, które powstrzymają degradację środowiska naturalnego. Do rozmów zaprosiliśmy naukowców, samorządowców, ekonomistów, aktywistów i mieszkańców Warszawy – wspólnie spróbujemy wypracować kon­kretne rozwiązania i strategie, które pomogą walczyć o klimat i środowisko w naszym mieście.

Ideą projektu jest rozwijanie dyskusji o dystrybucji, obiegu, rytmie, symbio­zie, wzroście i wspólnym budowaniu przyszłości w kierunku zdrowego śro­dowiska i szczęśliwego społeczeństwa.

Spotkaniom towarzyszyć będą pokazy prac z obszaru VR (wirtualnej rzeczy­wistości).

Każdy kawałek plastiku, który został stworzony od XIX wieku jest cały czas gdzieś na naszej planecie. Uczestnicy wydarzenia doświadczą efektów za­nieczyszczenia Ziemi na własnej skórze i znajdą się bliżej tego istotnego pro­blemu. Użytkownik doświadczenia VR spędzi czas na pięknej wyspie, niestety pełnej śmieci.

 


wejściówki: www.powszechny.com/rezerwacja/index.html

 

 

PROGRAM

 

➤➤➤ Warszawa 2030
19 czerwca 
performance


Czy macie już plany na lato 2030? Za 11 lat Warszawa odczuje już pierwsze skutki zmiany klimatu, między innymi przez coraz częstsze powodzie. Dlatego 19 czerwca, w dniu zakończenia roku szkolnego, chcemy zwrócić uwagę Warszawiaków na konsekwencje efektu cieplarnianego.

Zachęcamy wszystkich uczniów, by w tym dniu zaznaczyli kredą na budynku swojej szkoły ‘symboliczny metr’, który ma być jasnym sygnałem dla mieszkańców miasta, dokąd w przyszłości może sięgać woda, jeśli nie zatrzymamy ocieplenia klimatu. Do udziału w akcji zapraszamy też wszystkie warszawskie instytucje.

 


➤➤➤ Jaki mamy klimat?
24 czerwca,  Scena Dream Adoption Society, godz. 18.00

Spotkanie z naukowcami specjalizującymi się w nauce o klimacie, którzy  w formie Q&A rozprawią się z najbardziej rozpowszechnionymi mitami klimatycznymi. W trakcie dyskusji spróbujemy podsumować wyzwania stojące przed ruchami aktywistycznymi oraz zastanowić się, jak budować dyskurs na temat klimatu i ekologii.


goście: Marcin Popkiewicz, Monika Sadkowska

 


➤➤➤ Będzie coraz cieplej – perspektywa dla Warszawy
26 czerwca , Scena Dream Adoption Society, godz. 17.30

Zamiany klimatyczne to nie tylko topnienie lodowców i pożary lasów w dalekich częściach świata. Już dzisiaj odczuwamy je także w polskich miastach, choćby przez przeciągające się fale letnich upałów i coraz częstsze powodzie. W trakcie spotkania zastanowimy się nad tym, jakie konkretne rozwiązania w walce ze skutkami ocieplenia klimatu mogą zostać podjęte w miastach i porozmawiamy o roli i możliwościach lokalnych władz samorządowych

goście: Edwin Bendyk, Marek Szolc

 


➤➤➤ Kapitalizm a ekologia: czy nasze jednostkowe wybory mają znaczenie?

30 czerwca, Ogród Powszechny, godz. 15.00
młodzieżowa debata klimatyczna z udziałem ekspertów

Czy nasze indywidualne wybory proekologiczne, takie, jak rezygnacja z używania plastikowych słomek i ograniczenie spożywania mięsa, mają znaczenie w walce z ociepleniem klimatu? Czy kapitalizm, bazujący przecież na wydobyciu paliw kopalnych i maksymalizacji zysków, można połączyć z odpowiedzialną polityką klimatyczną? Wystąpienia ekspertów zostaną połączone z debatą z udziałem przedstawicieli Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i publiczności.

goście: Martyna Sztaba, Kacper Pobłocki



➤➤➤ Perspektywa dla świata – Zachód i reszta planety  
2 lipca, Scena Dream Adoption Society, godz. 18.00

W trakcie spotkania eksperci, aktywiści i publiczność wspólnie zastanowią się nad odpowiedzialnością Zachodu za zmiany klimatyczne i porozmawiają o zmianach, jakie w krajach rozwiniętych przyniesie już niebawem ocieplenie klimatu.



➤➤➤ Jak uratować świat?
6 lipca, Scena Dream Adoption Society i inne miejsca w Ogrodzie Powszechnym oraz Teatrze, od godz. 12.00

W trakcie spotkania zostaną przedstawione główne problemy związane z ociepleniem klimatycznym. W pracy grupowej uczestnicy spotkania wspólnie z aktywistami i ekspertami zastanowią się (korzystając z metod panelu obywatelskiego) nad możliwymi rozwiązaniami.

 

 

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19