Wrześniowe warsztaty Laboratorium Teatralno-SpołecznegoZapraszamy na wrześniowe warsztaty przeznaczone dla osób powyżej 16. roku życia. Warsztaty będą praktycznymi spotkaniami prowadzonymi w duchu pedagogiki teatru oraz działań performatywnych. Każdy warsztat jest autorskim eksperymentem prowadzonym przez twórców Laboratorium Teatralno-Społecznego. Warsztaty towarzyszą spektaklowi „Empatia”.
Limit miejsc na każdy warsztat: 20 osób.miejsce: Teatr Powszechny w Warszawie, ul. Zamoyskiego 20

zgłoszenia i informacje: lab.teatralnospoleczne@gmail.com

terminy: 06.09, 11.09, 17.09, 20.09, 24.09, 29.09, w godz. 19.00 – 22.00
1. PERFO-RAJD. MIASTO JAKO PRZESTRZEŃ DOŚWIADCZANIA INNEGO W SOBIE.
termin: 6 września, godz. 19.00 – 22.00
W trakcie warsztatu będziemy działać performatywnie w przestrzeni miejskiej, poszukując w niej inspiracji do poznawania i rozumienia inności w innych i inności w sobie. Będziemy poszukiwać miejskich śladów obecności osób i grup innych niż my oraz próbować znajdować przestrzenie kontaktu i wymiany.


2. EMPATIA? ZACZNIJ OD SIEBIE…
termin: 11 września, godz. 19.00 – 22.00
Gdzie zaczyna się, a gdzie kończy empatia? Jak możemy być empatyczni wobec innych, jeśli nie jesteśmy wobec samych siebie? Zapraszamy wszystkich do wspólnego, performatywnego doświadczania własnych emocji, odczytywania potrzeb i pragnień z ciała oraz transformowania ich w ruch. Będziemy pracować indywidualnie i w grupie, na początku się rozgrzejemy, a później razem i indywidualnie będziemy eksperymentować w temacie empatii i lepszego rozumienia siebie!


3. TAKA PIĘKNA KATASTROFA.
termin: 17 września, godz. 19.00 – 22.00
Atak terrorystyczny w londyńskim metrze, wojna w Syrii, dramat polskiego himalaisty na Nanga Parbat… Z przerażeniem, ale i pewnego rodzaju fascynacją, śledzimy obrazy, które napływają z całego świata. Czasem czujemy, że może nas utopić, rzucić z wielką siłą o skałę i roztrzaskać resztki naszej wrażliwości, umiejętności współczucia, czy rozumienia rzeczywistości, odebrać wszelkie poczucie sprawczości. Innym razem, jak fala niesie nas widok cudzego cierpienia i dziejącej się daleko katastrofy: dostarcza dziwnych i mieszanych uczuć ekscytacji i strachu, przykuwa do ekranu komputera, pozwala poczuć się ekspertem, wygłosić opinię, poczuć się lepiej. Do czego w dzisiejszym świecie mogą nam służyć katastrofy – czy dzięki obcowaniu z nimi stajemy się bardziej empatyczni?


4. JAK WSPÓŁISTNIEĆ MIMO RÓŻNIC. DEMONSTRACJA/PRZECIWIEŃSTWO/DEBATA.
termin, 20 września, godz. 19.00 – 22.00
Tak wiele słyszymy i wiemy o konfliktach w sferze publicznej, a tak mało o tym, jak mimo wszystko kreować przestrzeń spotkania. Czy teatr i działanie performatywne mogą stać się polem negocjacji? Czy raczej pozwalają zobaczyć, nazwać i zaakceptować różnice? W trakcie warsztatów testować będziemy rozmaite mechanizmy inspirowane debatą oksfordzką, działaniami dialogowymi, agonistycznymi. Będziemy także wspólnie przyglądać się symbolom, gadżetom i metaforom uznawanym za narodowe, patriotyczne, publiczne i zastanawiać się nad ich znaczeniem oraz użyciem. Zapraszamy performerów, laików i wszystkich zainteresowanych!


5. EMPATYCZNIE W ŚWIECIE. DZIAŁANIA PUBLICZNE I PRYWATNE.
termin: 24 września, godz. 19.00 – 22.00
Gdzie cię nie ma, gdy jesteś tutaj? O kim nie myślisz, gdy myślisz o sobie? Kogo nie ratujesz, gdy śpisz? Najchętniej rzuciłbyś to wszystko i poszedł zmieniać świat? Zapraszamy na warsztat dla wszystkich niemogących pozbyć się wrażenia, że coś istotnego dzieje się w świecie, gdy my dyskutujemy o polityce i pijemy latte. Naszej rozbuchanej w deklaracjach empatii przyjrzymy się przez mikrodziałania miejskie, małe demonstracje – a wszystko w okolicach Teatru Powszechnego w Warszawie. Używać będziemy głosu, tekstu i ruchu. Efekt ukojenia niegwarantowany.


6. TO JA CZY MOJE ODBICIE – DZIAŁANIA OFFLINE CZY ONLINE.
termin: 29 września, godz. 19.00 – 22.00
Przejście od empatii w kierunku teorii neuronów lustrzanych. Słuchanie siebie, słuchanie innych – w ruchu, w działaniu, w zatrzymaniu. Czy Internet może być źródłem narzędzi, które służą do lepszego rozumienia innych lub siebie? Czy doświadczenia sprzyjające wychodzeniu poza własną perspektywę, do których przywykliśmy w realu mogą teraz przenieść się do sieci? Offline czy online?

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19