Teatr Powszechny partnerem międzynarodowego projektu TTTM

Teatr Powszechny w Warszawie został jednym z partnerów międzynarodowego projektu „Thinking through the museum: a partnership approach to curating difficult knowledge in public”. Angielską nazwę projektu można luźno przetłumaczyć jako: „Myślenie poprzez muzeum: partnerska współpraca w ramach artystycznego przepracowywania trudnych doświadczeń w instytucjach publicznych”. TTTM to projekt badawczy angażujący naukowców, studentów, kuratorów, krytyków sztuki, muzealników, artystów oraz członków lokalnych społeczności z Kanady, Holandii, Polski, RPA i Stanów Zjednoczonych.

 

 

1 i 2 czerwca koordynatorzy projektu „Thinking through the museum” spotkali się w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Pierwszego dnia odbyła się m.in. dyskusja z performerem Tobaronem Waxmanem oraz twórczyniami i twórcami spektaklu „Orlando. Biografie” w reżyserii Agnieszki Błońskiej, którego premiera zaplanowana jest na 25 czerwca w Teatrze Powszechnym. Z kolei drugiego dnia, zespół kuratorów spotkał się z reżyserem Michałem Zadarą, a później obejrzał spektakl „Sprawiedliwość” opowiadający o wypędzeniu prawie 13 tysięcy Żydów z Polski w latach 1968-1970. Ważnym partnerem projektu z Polski jest także Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

 

      tttm.jpg    tttm_1.jpg (full)

 

 

Zespół projektu TTTM wykorzystuje teorię krytyczną i realne doświadczenia, aby lepiej zrozumieć kontekst społeczny i potencjał instytucji kultury w rozwiązywaniu kontrowersyjnych kwestii historycznych i kulturowych. Stara się współtworzyć wystawy i projekty, które rzucają wyzwanie elitarnym instytucjom wiedzy i władzy, będą badać alternatywny potencjał kulturowy, poziom reprezentacji lub błędne reprezentacje różnych grup społecznych w sztuce, a także napięte relacje między instytucjami i ich odbiorcami. Projekt zorganizowany jest wokół 5 zakresów badawczych: „rdzenna muzeologia”, „dziedzictwo narodowe i traumatyczna pamięć”, „muzeum queer”, „krytyczna muzeologia tożsamości etnicznej” i „muzeologia dzieciństwa”.

 

Kierowniczką projektu jest Erica Lehrer, antropolożka, dyrektorka-założycielka Curating and Scholarship Lab, profesorka historii z Wydziału Sztuki i Nauki Uniwersytetu Concordia w Montrealu, jednej z największych kanadyjskich uczelni.

 

Celem głównym koordynatorów projektu jest budowanie instytucji publicznych, które zapewniałyby pełną dostępność i reprezentację dla wielokulturowych społeczeństw XXI wieku.

– „Obecne kryzysy społeczne stanowią niezwykłą okazję dla muzeów, aby nie tylko przemyśleć, w jaki sposób mogą dalej działać, ale także jaką rolę przywódczą mogą odegrać w globalnym przedsięwzięciu naprawiania historycznych podziałów i przyspieszania postępujących zmian społecznych” – podkreśla Erika Lehrer. Jako przykłady przytacza znaczenie ruchów Black Lives Matter i #MeToo, a także nowego aktywizmu związanego z dziedzictwem w Polsce i Afryce Południowej.

– „Zespół wykorzysta potencjał muzeów i kuratorów, aby krytycznie oceniać i reagować na dziedzictwo masowej przemocy i niesprawiedliwości w różnych kontekstach kulturowych. Mamy nadzieję, że będziemy katalizatorem pozytywnych, zrównoważonych zmian” – dodaje Lehrer.

 

Więcej informacji o projekcie: tutaj.

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19