Spacery dla dzieci w parku Skaryszewskim

We wrześniu i październiku 2020 r. odbyły się trzy wyjątkowe spacery przyrodnicze dla dzieci w parku Skaryszewskim! 

Wspólnie z doświadczonymi edukatorami przyrodniczymi zwiedzaliśmy tę część Warszawy z perspektywy mikro- i makroświata. Efektem tych działań będzie mapa wyjątkowych miejsc, które w szczególny sposób zapadły w pamięć uczestnikom wycieczek!

 

 

1. Mikrokosmos parku Skaryszewskiego.

 

➤ kiedy: 19 września 2020 r. (sobota), godz. 11.00 – 12.30.

➤ gdzie: start – pod wejściem głównym do Teatru Powszechnego w Warszawie, następnie przejście do parku Skaryszewskiego.

➤ dla kogo: dzieci w wieku 9-13 lat.

➤ prowadzenie: Igor Siedlecki, edukator przyrodniczy.

➤ liczba uczestników: ograniczona (obowiązują wcześniejsze zgłoszenia).

 

 

Park Skaryszewski to nie tylko wiekowe drzewa, rude wiewiórki i pięknie śpiewające ptaki. To też dom dla tysięcy gatunków grzybów i stawonogów! Podczas spaceru przyglądaliśmy się światu „mikro” – zajrzeliśmy pomiędzy liście i szczeliny kory, pobuszowaliśmy w ściółce, zatrzymywaliśmy się przy kwiatach i badaliśmy powalony pień. Próbowaliśmy odnaleźć i choć trochę poznać jak najwięcej przedstawicieli niesamowicie różnorodnego świata organizmów niewielkich rozmiarów. Korzystaliśmy też z lupy, która pozwoliła nam dostrzec szczegóły pancerza chrząszcza czy owocnika grzyba, o których nie mieliśmy nawet pojęcia, że istnieją.

 

 

Igor Siedlecki – edukator przyrodniczy z wieloletnim doświadczeniem, wyspecjalizowany w tematach ekologicznych i entomologicznych. Współtworzy kolektyw edukacyjny Akademia Dzikiej Ochoty, współpracuje z Zarządem Zieleni m.st. Warszawa, Puszczańskim Punktem Informacyjnym, Muzeum w Żelazowej Woli, Łazienkami oraz Muzeum Jana III w Wilanowie. Doktorant na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, realizujący projekt dotyczący badania symbiozy mrówek i grzybów w Ogrodzie Botanicznym. Lubi przyglądać się otaczającej przyrodzie i zastanawiać się, dlaczego wygląda właśnie tak, a nie inaczej.

 

 

 

2. Makrokosmos parku Skaryszewskiego – dwa spacery: dla dzieci oraz dla rodzin z dziećmi.

 

➤ kiedy: dwie soboty, 26 września oraz 3 października 2020 r.:
– 26 września, godz. 11.00 – 12.30 –> spacer dla dzieci w wieku 9-13 lat.
– 3 października, godz. 11.00 – 12.30 –> spacer dla rodzin z dziećmi w wieku od 6 lat.

➤ gdzie: start – pod wejściem głównym do Teatru Powszechnego w Warszawie, następnie przejście do parku Skaryszewskiego.

➤ dla kogo: dzieci w wieku 9-13 lat.

➤ prowadzenie: Zuzanna Jagiełło, edukatorka przyrodnicza.

➤ liczba uczestników: ograniczona (obowiązują wcześniejsze zgłoszenia).

 

 

Niezwykły spacer w świecie parkowej natury. Sprawdzaliśmy, czy na pewno trzeba jechać na drugi koniec świata, aby poznać fascynujące zwierzęta! Obserwowaliśmy ptaki, których różnorodność w parku Skaryszewskim jest rekordowa. Dowiedzieliśmy się także, jakich ssaczych mieszkańców możemy tu spotkać. Podczas wyprawy szukaliśmy śladów i tropów zwierząt! Poznawaliśmy drzewa – gatunki rodzime i obce oraz uczyliśmy się je rozpoznawać. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda dzikie życie w miejskim świecie, jak bardzo jest ono fascynujące oraz jak my, ludzie, jesteśmy z nim połączeni.

 

 

Zuzanna Jagiełło – doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Complutense w Madrycie. Bada wpływ plastiku na ptaki – szczególnie użycia plastiku oraz innych śmieci w budowie gniazd i ich wpływu na pisklęta bociana białego. Od niedawna dołączyła do zespołu z Uniwersytetu Warszawskiego badającego wpływ urbanizacji na sikory – bogatki i modraszki. Od lat związana z edukacją przyrodniczą, początkowo w warmińskiej Fundacji Albatros, a następnie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 

 

 

 

➤➤➤ zgłoszenia i informacje: n.grzedzinska@powszechny.com, 510 131 807.

 

Osoby biorące udział w spacerze mogły nabyć bilety na spektakl „Ronja, córka zbójnika” w reż. Anny Ilczuk we wrześniu lub 8, 10 i 11 listopada, w cenie 30 zł za osobę. Liczba miejsc ograniczona.

 

 

➤➤➤ zasady bezpieczeństwa sanitarnego

Spacery i działania odbywały się przy zachowaniu zasad sanitarnych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Warunkiem udziału w spacerze było wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, zapoznanie się z regulaminem wydarzeń kulturalnych organizowanych w Teatrze Powszechnym oraz akceptacja zasad bezpieczeństwa:

– zakrywanie nosa i ust,

– zachowywanie dystansu od innych osób nie mniejszego niż 2 metry,

– dezynfekowanie rąk,

– przestrzeganie poleceń Pracownika Teatru.

Wzór oświadczenia o stanie zdrowia dziecka i opiekuna (kliknij w ikonę –> pobierz):

pliczek_6.png (full)

 

W przypadku korzystania z materiałów pomocniczych (lornetki, lupy), każdy Uczestnik otrzymał przydzielony dla niego przyrząd, który został zdezynfekowany przez Pracownika Teatru przed i po każdym użyciu.

 

 

 

***

Wydarzenia organizowane w ramach linii projektowej „Deutsch-polnische Bürgerenergie fürs Klima” z przekazywanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PARTNERZY
http://freshmail.pl/

PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
https://www.tygodnikprzeglad.pl/