Dziesięciu partnerów zaangażowanych w wieloletni projekt współpracy kulturalnej PROSPERO – Extended Theatre podjęło długofalową, kulturalną inicjatywę. Ambitny projekt teatralny jest jednocześnie gestem politycznym przyczyniającym się do artystyczno-kulturalnego rozwoju Europy.
PROSPERO – Extended Theatre skupia 10 partnerów: 9 teatrów i jeden podmiot medialny (ARTE) z aż 9 krajów Unii Europejskiej:
➤ São Luiz Teatro Municipal (Lisbona – Portugalia)
➤ Göteborgs Stadsteater (Göteborg – Szewcja)
➤ Hrvatsko Narodno kazalište u Zagrebu (Zagrzeb – Chorwacja)
➤ Teatros del Canal (Madryt – Hiszpania)
➤ Schaubühne Berlin (Niemcy)
➤ Teatr Powszechny (Warszawa – Polska)
➤ Odéon-Théâtre de l'Europe (Paryż – Francja)
➤ ARTE
Projekt ma trzy główne cele:
– sformułowanie nowych zasad i rozwiązań na rzecz bardziej otwartego i zróżnicowanego teatru europejskiego, mocniej związanego z aktualnymi problemami społecznymi;
– poszerzenie oddziaływania dzieł teatralnych w teatrach i przestrzeni cyfrowej, tak, by dotrzeć do nowych grup odbiorców;
– przemyślenie i przedefiniowanie teatralnego doświadczenia widzów, od momentu premiery aż do długofalowego procesu oddziaływania spektaklu.
W kontekście powtarzających się kryzysów, które zmuszają Europę do przekonywania swoich obywateli o sensie integracji, partnerzy zamierzają pokazać, że sztuka i kultura są potężną siłą zdolną do stymulowania kreatywności, inspirującej wymiany doświadczeń oraz zachowania spójności. Uznaliśmy, że w szczególności właśnie teatr pozostaje ważnym forum dialogu, zdolnym do organizowania rzeczywistych, bezpośrednich spotkań międzyludzkich oraz pobudzania krytycznego myślenia. Swoją pracą chcemy uczestniczyć w artystycznym i kulturalnym rozwoju Europy.
Dzięki wsparciu programu Kreatywna Europa partnerzy, wzmocnieni tożsamością na poziomie europejskim oraz otwartością na inne kontynenty, mogą prowadzić badania nad zagadnieniami teatru, mediów i kreacji, a zwłaszcza ich ewolucji i modernizacji.