Pride de Pologne. Zapraszamy na tęczową debatę

 
Serdecznie zapraszamy na tęczową debatę „Pride de Pologne” organizowaną przez OKO.press w Teatrze Powszechnym.
 
➤ kiedy: czwartek, 15 czerwca 2023 r., godz. 18.00
➤ gdzie: Scena Mała, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, ul. Zamoyskiego 20, wejście główne
➤ wstęp: wolny
➤ osoby uczestniczące: Julia Maciocha, prezeska Fundacji Wolontariat Równości, współorganizatorka Parady Równości w Warszawie; Sue Bartel, członkini zarządu Stowarzyszenia Stonewall, współorganizatorka Pride Week w Poznaniu; Kacper Kubiak, prezes Instytutu Równości, współorganizator Marszu Równości w Zielonej Górze; Mateusz Trzaska, licealista i aktywista młodzieżowy z Tarnobrzega, działacz Fundacji Impuls, koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w województwie świętokrzyskim. 
➤ osoba prowadząca: Agata Kowalska, dziennikarka OKO.press.
 
 
Trudno czuć dumę z Polski, gdy ta wciąż znajduje się na homofobicznym dnie. Ostatnie miejsce w rankingu ILGA Europe w Unii Europejskiej to nie przypadek. Państwo polskie nie uznaje życia rodzinnego osób LGBT+, nie chroni przed mową nienawiści, utrudnia procedurę uzgodnienia płci. Ale to nie znaczy, że społeczność LGBT+ nie ma powodów do radości.
 
W ubiegłym roku podczas debaty OKO.press w Nowym Teatrze w Warszawie wyławialiśmy nieoczywiste sukcesy. Standardu równościowego nie tworzą może ustawy, ale uzupełniają go odważne wyroki sądów. W debacie publicznej o sprawach tęczowej społeczności mówi się coraz częściej z poziomu życia, a nie abstrakcji. Młode pokolenie pisze zupełnie nową, bezpretensjonalną historię emancypacji. W tym roku chcemy zastanowić się, czym są sukcesy w skali mikro, z poziomu lokalnych społeczności.
 
Czy duże miasto, takie jak Warszawa, musi być skazane na sukces? A może wbrew pozorom wcale nie wykorzystuje swojego potencjału? Jak to się stało, że Poznań stał się queerową stolicą Polski? Dlaczego to właśnie w Wielkopolsce cieszymy się z małego Berlina i komu miasto zawdzięcza ekspresową transformację? Czy Zielona Góra może być tęczowa tylko przez jeden dzień, a może 365 dni w roku? Co oznacza przywrócić wiarę w miłość w mniejszym mieście. I w końcu, co o tęczowej Polsce powie uczeń liceum z Tarnobrzega? 
 
 
fx14azpwiaefukx.jpg (full)
 
 
Debata będzie transmitowana live na fanpage'u na Facebooku OKO.press. Zapis dostępny będzie na stronie internetowej OKO.press.
 
 
Do zobaczenia!  ????️‍????
 
 
***

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
 
 
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19