Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 4

Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach cyklu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 4”.
O sztuce portretowania z fotografką Zuzą Krajewską i reżyserem Jakubem Skrzywankiem rozmawiała dziennikarka Anna Sańczuk.

 

➤➤➤ kiedy: wtorek, 21 września, godz. 17.00
➤➤➤ gdzie: Scena Mała Teatru Powszechnego w Warszawie (wejście główne)
➤➤➤ wstęp wolny – obowiązuje limit miejsc; transmisja online na facebookowym fanpage'u Wszyscy Jesteśmy Fotografami

 

Czym tak naprawdę jest portret i kogo widzimy na zdjęciach? Czy – i o kim – portret pokazuje prawdę? Co właściwie nam przedstawia?

Co w portrecie i portretowaniu jest pociągające, a co trudne?

 

Po raz pierwszy zobaczymy też portrety, które wybranym w ramach rekrutacji 7 osobom wykona Zuza Krajewska. Usłyszymy też o jej metodach pracy,
jej spojrzeniu na portret i fotografię w ogóle. W spotkaniu udział wezmą również bohaterowie wykonanych przez fotografkę zdjęć.

 


po4_id_zuza_spotkanie2.jpg

 

ZUZA KRAJEWSKA – jedna z najbardziej rozpoznawalnych fotografek, funkcjonująca w świecie mody, reklamy oraz sztuki. Obecnie jest również nową twarzą w obszarze reżyserii, gdzie wykorzystuje warsztat oraz wyśmienite zdolności storytellingowe, by tworzyć spoty reklamowe, które angażują odbiorcę a jednocześnie przedstawiają produkt w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Krajewska jest twórczynią zdjęć do bestsellerowego edukacyjnego projektu Anji Rubik SexedPL oraz autorką książki „Będzie dobrze” („It should be OK”), wydanej w ramach Kolekcji Wrzesińskiej (edycja 2018), którą zadedykowała „tym, którzy są zmęczeni podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”.


Wybrane prace z serii „Imago”, zrealizowanej w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu, zostały zaprezentowane podczas Photo London (Future, Visions, 2016), a następnie w Robert Capa Contemporary Photography Center (Golden Boundaries, 2017), Polnisches Institut Düsseldorf (Imago, 2018), Cokkie Snoei Gallery (Imago, 2019) oraz w licznych magazynach branżowych, lifestylowych i modowych, m.in. „British Journal of Photography”, „Dazed & Confused”, „M Le Magazine du Monde” i „Vogue Italia”.

Za serię autorską „Graceful (Boginie)” została uhonorowana nagrodą KTR Best of Craft 2019. Klientami reklamowymi są m.in.: CCC, Reserved, Zalando, Yope, Netflix, ING oraz „Vogue Polska”.


JAKUB SKRZYWANEK – reżyser, autor, twórca instalacji performatywnych, od stycznia 2021r. kurator programowy Teatru Współczesnego w Szczecinie. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz kursu DOKPRO w Mistrzowskiej Szkole Wajdy.

W swojej pracy często podejmuje aktualne tematy debaty publicznej, próbując jednocześnie podważać utrwalone mity i obalać społeczne tabu, a także stara się wykorzystywać przestrzeń teatru i sceny jako platformę wypowiedzi dla wszystkich grup wykluczanych i mniejszości. Jego spektakle często przybierają formę epickich widowisk łączących elementy literatury, filmu, teatru dokumentalnego i pracy na archiwach.

Od czasu debiutu w postaci spektaklu „Cynkowi chłopcy” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, nagradzanego wielokrotnie i ogłoszonego jako najlepszy debiut sezonu 2015/16, kolejne jego spektakle stale goszczą na najważniejszych polskich festiwalach i zajmują czołowe miejsca w rankingach przygotowywanych przez najważniejszych polskich krytyków. Dziś współpracuje z najważniejszymi polski teatrami, m.in.: Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, a także unikalnym Teatrem21 (którego profesjonalny zespół aktorski tworzą osoby z niepełnosprawnościami).

W głośnym „Kordianie” (Teatr Polski w Poznaniu) opowiadał o przemocy wobec kobiet, a w rolę Kordianki wcieliła się Alex Freihait (znana z duetu SIKSA). W ramach obchodów Roku Antyfaszystowskiego zapoczątkował „Tryptyk o przemocy”, który otwierał przygotowany w Teatrze Powszechnym spektakl „Mein Kampf”, w którym po raz pierwszy w historii na scenie teatralnej podjęto bezpośrednią polemikę z manifestem nazistowskim Adolfa Hitlera, co odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale też poza granicami. Poza teatrem Skrzywanek tworzy performatywne instalacje społeczne, krytycznie komentujące rzeczywistość. W swojej pracy, poza działaniem artystycznym, bardzo istotne są dla niego działania społeczne oraz edukacyjne i pedagogiczne. Jest autorem spektakli dla dzieci i młodzieży oraz często prowadzi warsztaty skupiające się na pracy z grupami, o których teatr często zapomina.ANNA SAŃCZUK – dziennikarka, historyczka sztuki, współautorka podcastów i programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze. Wspólnie z Maciejem Ulewiczem prowadziła program KULTURA DO KWADRATU w Polsat News i Polsat News 2. Współpracowniczka magazynu „Vogue Polska” i festiwali kulturalnych, m.in. Ciało/Umysł, Nowe Horyzonty, Big Book Festival i Miedzianka Fest. Na co dzień pracuje w wydawnictwie Dowody na Istnienie, gdzie zajmuje się promocją literatury non-fiction i czeskiej oraz współprowadzi podcast literacki BNP PARIBAS TALKS.

 

 


***

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner główny: E. Wedel
Partnerzy: Teatr Powszechny, Instytut Fotografii Fort
Projekt współfinansuje: Miasto stołeczne Warszawa
Patroni medialni: „Aktivist”, „Artinfo”, Fotopolis, GoOut, „NOTES.NA.6.TYGODNI”, TVP Kultura, „Gazeta Wyborcza”, „Zwierciadło”, „Zwykłe Życie”.

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PARTNERZY
http://freshmail.pl/

PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
https://www.tygodnikprzeglad.pl/