Oświadczenie ws. incydentu z dnia 3 grudnia 2017 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie / 05.12.2017

 

W niedzielę, 3 grudnia 2017 roku, pod koniec spektaklu „Upadanie”, a tuż przed rozpoczęciem instalacji performatywnej „Przestrzeń prywatna”, poświęconej sprawie czyścicieli kamienic, doszło do rozlania na Scenie Dużej Teatru Powszechnego w Warszawie niezidentyfikowanej substancji. W dniu spektaklu nie spowodowało to uszczerbku na zdrowiu widzów czy osób obsługujących scenę. Sprawa została zgłoszona policji oraz straży pożarnej, która krótko po spektaklu zabezpieczyła miejsce. Początkowo sytuacja wyglądała niegroźnie, jednak następnego dnia kilku pracowników teatru miało objawy zatrucia chemicznego, jeden z nich musiał być hospitalizowany. Ze względów bezpieczeństwa Teatr Powszechny odwołał trzy pokazy spektaklu „Juliusz Cezar” 6, 7 i 8 grudnia.

 

Sytuacja miała miejsce po spektaklu „Upadanie” Árpáda Schillinga, węgierskiego reżysera i opozycjonisty. Spektakl w formie tragifarsy rodzinnej pokazuje podziały społeczne, a także mechanizm narastania prawicowego radykalizmu i przemocy w życiu publicznym. Współtworzy on konsekwentnie realizowaną linię programową Teatru Powszechnego, zakładającą krytyczne opisywanie otaczającej nas rzeczywistości i podejmowanie aktualnych, czasami trudnych tematów.

 

Czyn z 3 grudnia wpisuje się w listę skutków mowy nienawiści, pogróżek i agresywnych manifestacji, a także incydentów z maja br., takich jak rozlanie we foyer substancji żrącej (która poparzyła jedną z pracownic teatralnej kawiarni) i próba odpalenia racy dymnej na widowni. Mimo bardzo dokładnych nagrań wideo opublikowanych w mediach społecznościowych oraz monitoringu miejskiego i teatralnego, nie zidentyfikowano sprawców wydarzeń z 27 maja, a śledztwo zostało umorzone.

 

Teatr Powszechny w Warszawie podjął odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia wszystkich wydarzeń artystycznych oraz identyfikacji sprawców potencjalnych zagrożeń, nie wykluczamy także wkroczenia na drogę sądową. Wstrzymujemy się od dalszego komentowania sprawy do czasu przeprowadzenia niezbędnych czynności przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

 

 

Dyrekcja Teatru Powszechnego w Warszawie

 

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19