Oświadczenie Teatru Powszechnego ws. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław 2017 / 28.09.2017

 

 

Teatr Powszechny w Warszawie wyraża stanowczy sprzeciw wobec cenzury ekonomicznej, jaka dotknęła organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław. Ze względu na wstrzymanie dotacji przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyrektor artystyczny Festiwalu zmuszony był odwołać pokazy spektakli: „Wróg ludu” w reż. Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, „Jeden gest” w reż. Wojtka Ziemilskiego z Nowego Teatru w Warszawie i „Hymn do miłości” w reż. Marty Górnickiej (koprodukcja Fundacji Chór Kobiet, Teatru Polskiego w Poznaniu, Maxim Gorki Theater w Berlinie i Ringlokschuppen Ruhr).

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego unika jakichkolwiek oficjalnych komentarzy i do tej pory nie podało jasnych powodów swojej decyzji. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że jej bezpośrednią przyczyną jest umieszczenie w programie Festiwalu spektaklu „Klątwa” w reż. Olivera Frljicia z Teatru Powszechnego w Warszawie.
Ma to być wydarzenie towarzyszące Festiwalowi, którego pokaz uzależniony jest od zebrania odpowiedniej kwoty ze sprzedaży biletów.

 

Solidaryzujemy się z pokrzywdzonymi teatrami i organizatorami Festiwalu. Teatr Powszechny stara się wspierać działania służące ratowaniu pierwotnego kształtu programu. Apelujemy o solidarność widzów, artystów i instytucji. Sprzeciwiamy się wszelkim formom cenzury.
               

Teatr Powszechny w Warszawie

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19