„Męskość. Opowieść o uzależnieniu” - premiera książki Łukasza Chotkowskiego


Spotkanie autorskie poświęcone książce Łukasza Chotkowskiego odbędzie się 23 maja o godz. 19:00 w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Prowadzenie: dziennikarz kulturalny Mike Urbaniak.

Łukasz Chotkowski
„MĘSKOŚĆ. OPOWIEŚĆ O UZALEŻNIENIU”

Liczba stron: 112

Sześć czarno-białych fotografii autorstwa Konrada Parola
Autorka zdjęcia na okładce: Magda Hueckel

ISBN 978- 83-60699-37-9

miękka oprawa

ADiT, Warszawa 2018

cena: 25 zł„O męskości – w zdefraudowanych czasach. Dawno nie miałem poczucia, żeby ktoś tak głęboko pisał o mnie. O mężczyźnie, facecie, chłopcu, od którego wciąż wymaga się siły lub słabości, w zależności od kontekstu. Łukasz Chotkowski fascynująco pisze o podróży w głąb, która znieważa definicje. Zgoda na siebie, oto prawdziwe wyzwanie” -  Łukasz Maciejewski, krytyk teatralny i filmowy.

 

Debiutancka powieść znanego dramaturga współpracującego z Mają Kleczewską, współautora spektakli granych na całym świecie (m. in. „Wściekłości” wg Elfriede Jelinek pokazywanej na Biennale w Wenecji).

Akcja książki dzieje się w ciągu kilkunastu godzin w czasie medytacji w aśramie w Nepalu. Bohater, trzydziestopięcioletni warszawiak pochodzenia żydowskiego, przygląda się różnym aspektom podróży, która funkcjonuje zarówno w wymiarze przestrzennym, jak i jako wyprawa w głąb własnego umysłu, przez meandry wspomnień. Mężczyzna konfrontuje się z umierającym na raka ojcem, pierwszym rozwodem i powikłanymi doświadczeniami z kobietami. Podejmuje próby przekroczenia własnego wstydu, który przestaje jawić się jako deprecjonujący. W sposób okrutny dla samego siebie stopniowo wyzwala się spod presji stereotypowego wzorca męskości. W procesie obserwacji umysłu odkrywa, że jego prawdziwym źródłem siły nie jest zakorzeniona w świadomości „męska odwaga”, równoznaczna z brawurą, ale samoakceptacja słabości. Uważność bohatera bierze swój początek w obserwacji ciała. Powtarzające się jak mantra opisy warunków atmosferycznych i oddechu w trakcie medytacji stanowią swoiste stacje – jedyne stałe punkty w drodze „do siebie”.

Książka w sprzedaży już po weekendzie majowym.

 
patroni medialni:

➤ wydarzenie otwarte

➤ współorganizator wydarzenia: Agencja Dramatu i Teatru (ADiT)
 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
http://aktivist.pl/
https://www.tygodnikprzeglad.pl/

PARTNERZY
http://freshmail.pl/