Flaga z okazji Światowego Dnia Uchodźcy

 

Szanowni Państwo,


20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku, aby uświadamiać problemy, z jakimi borykają się osoby zmuszone do opuszczenia ojczystych krajów na skutek wojen, kryzysów humanitarnych, czy prześladowań politycznych.


Z tej okazji już po raz drugi zachęcamy polskie i zagraniczne instytucje publiczne do wywieszenia międzynarodowej flagi uchodźców, zaprojektowanej przez artystkę syryjskiego pochodzenia, Yarę Said. Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem, metaforycznie odnosząca się do kamizelki ratunkowej, jest symbolem solidarności ze wszystkimi, którzy zmuszeni są uciekać z rodzimych krajów i ryzykują wyczerpującą podróż w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Jako społeczeństwo, przez lata, zwłaszcza w XIX i XX wieku, doświadczaliśmy losu uchodźców. Wówczas wiele narodów solidaryzowało się z nami i – wykazując współczucie – przyjęło nas do swoich wspólnot. Dlatego też nie powinniśmy zamykać się na wielokulturowość i obawiać się tolerancji dla inności. Jeśli zdecydują się Państwo na symboliczny gest – przekażemy Państwu gotową flagę.


W związku z narastającą ksenofobią, coraz częstszymi atakami rasistowskimi oraz populistycznym wykorzystywaniem różnic kulturowych w działaniach przedwyborczych, wymiar Światowego Dnia Uchodźcy nabiera w Polsce coraz istotniejszego znaczenia. Instytucje kultury, uczelnie, czy urzędy powinny nadawać ton debacie publicznej i propagować demokratyczne wartości: szacunek dla odmienności, dbałość o ludzką godność, empatię i obywatelską odpowiedzialność. Dlatego obok realnej pomocy niesionej uchodźcom, równie istotne stają się projekty artystyczne i edukacyjne na rzecz solidarności i tolerancji.


Teatr Powszechny w Warszawie, wraz z Fundacją Strefa WolnoSłowa i Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi działania związane z długofalowym projektem europejskim „Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe”, realizowanym z misją promowania dialogu międzykulturowego, solidarności z uchodźcami, a także walki z uprzedzeniami. W ramach projektu już 20 września 2019 r. w Teatrze Powszechnym odbędzie się premiera spektaklu „Damaszek 2045” w reżyserii Omara Abusaady i na podstawie tekstu Mohammada Al Attara, artystów pochodzących z Syrii, w której wciąż prowadzone są działania wojenne. Jesteśmy jednak świadomi, że praca pojedynczych instytucji to za mało. Konieczna jest szeroka inicjatywa różnorodnych podmiotów na rzecz zmiany indywidualnych postaw społecznych.
Z wyrazami szacunku,
dyrekcja Teatru Powszechnego w Warszawie

 

 

 

***

 

Działania realizowane w ramach projektu „Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe”

Projekt współfinansowany ze środków programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej.

 

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
http://aktivist.pl/
https://www.tygodnikprzeglad.pl/

PARTNERZY
http://freshmail.pl/