Festiwal Atlas of Transitions


Na przełomie października i listopada 2019 r. odbył się Festiwal Atlas of Transitions, organizowany przez Teatr Powszechny w Warszawie. Program Festiwalu obejmował przegląd spektakli oraz organizację warsztatów, wykładów i spotkań z udziałem kuratorów z wielu europejskich teatrów będących partnerami międzynarodowego projektu „Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe”. Ideami festiwalu
i produkcji prezentowanych w jego ramach były: rozwój społecznego potencjału wiedzy i świadomości na temat migracji, a także promocja dialogu międzykulturowego i zacieśnianie współpracy pomiędzy europejskimi instytucjami kultury.


W ramach Festiwalu zaprezentowano następujące spektakle:

„Lawrence z Arabii” w reż. Weroniki Szczawińskiej: www.powszechny.com/lawrencezarabii
(24.10 z napisami w j. ukraińskim, a 26.10 z napisami w j. angielskim)


 

 

 „Damaszek 2045” w reż. Omara Abusaady: www.powszechny.com/damaszek2045
(27.10 z napisami w j. ukraińskim, a 29.10 z napisami
w j. angielskim)


 

 

„Włącz bojler. Niech czeka na mnie chociaż ciepła woda” w reż. Alicji Borkowskiej (30 i 31.10): www.powszechny.com/włączbojler

 

 

 

„Hierarchia potrzeb” w reż. Mattiasa Anderssona (3.11): www.powszechny.com/hierarchiapotrzeb
spektakl szwedzkiego Backa Teater z Göteborga, na zaproszenie Teatru Powszechnego prezentowany gościnnie w Nowym Teatrze w Warszawie (ul. Madalińskiego 10/16).


 

 

Z kolei 5 listopada na Scenie Małej Teatru Powszechnego odbyła się projekcja dwóch filmów paradokumentalnych z cyklu „Saga” („Spacerowanie”, „Zostaję tu”) autorstwa kolektywu ZimmerFrei. Kolektyw założony w Bolonii w 2000 roku przez Annę de Manincor, Massimo Carozziego i Annę Rispoli łączy w swojej twórczości różne języki i formy sztuki, od filmów dokumentalnych po wideo-art, tworzy instalacje dźwiękowe, sesje fotograficzne, spektakle, warsztaty i instalacje w przestrzeni publicznej.
 

 

Festiwal był organizowany w ramach międzynarodowego projektu „Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe”. Międzynarodowy projekt opiera się na długofalowej współpracy europejskich instytucji kulturalnych i edukacyjnych (2017-2020) i bazuje na innowacyjnych metodach łączących działania artystyczne, społeczne i badawcze. Teatr Powszechny w Warszawie wraz z Fundacją Strefa WolnoSłowa i Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego są polskimi partnerami projektu. Partnerami zagranicznymi z Włoch, Francji, Grecji, Szwecji, Albanii, Belgii i Egiptu są: ERT – Emilia Romagna Teatro Fondazione, Alma Mater Studiorum - Università di Bologna, Cantieri Meticci, Skampa International Theatre Festival, Backa Teater, Motus Terrae, Tjeter Vizion, Théâtre de Liège, Le Channel scène nationale de Calais i Studio Emad Eddin.

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej.

 

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PARTNERZY
http://freshmail.pl/

PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
https://www.tygodnikprzeglad.pl/