Upadanie
reżyseria
Árpád Schilling
premiera
30 czerwca 2017
scena
scena duża
W REPERTUARZE
premiera
pt 30 CZERWCA
GODZ. 19.00
sb 1 LIPCA
GODZ. 19.00
nd 2 LIPCA
GODZ. 17.00
OBSADA
WIKTOR LOGA-SKARCZEWSKI
WIKTOR LOGA-SKARCZEWSKI

TWÓRCY

reżyseria - Árpád Schilling

scenariusz na podstawie improwizacji aktorów - Árpád Schilling, Annamária Láng

dramaturgia - Bence Bíró

tłumaczenie - Patrícia Pászt

kierownik produkcji - Ildikó Ságodi

asystent - Zofia Gustowska

 

OPIS

Lubimy wtrącać się w życie innych ludzi, ale sami nie lubimy, kiedy ktoś wtrąca się w nasze. Relacje ludzkie mogą zostać zakłócone przez drobiazgi, jeśli nie będziemy ostrożni, nawet nasze najbliższe związki mogą się z łatwością rozpaść. Trudno być solidarnym z innymi, brać za nich odpowiedzialność, być ponad i wykazać samodyscyplinę. Szczególnie, jeśli inni przypominają nam, że nasze codzienne działania są determinowane przez lęki.

 

Nie zwracamy uwagi na szczegóły, świat wokół nas powoli się zmienia, a my nie potrafimy przyjąć tego do wiadomości. Zanim zauważymy, że upadamy, uderzenie już jest bliskie. Gdzie jest granica wolności w życiu codziennym i na scenie? Jaki jest zakres naszej odpowiedzialności w rodzinie, społeczeństwie, czy zawodzie? Jeżeli dzwonią do nas z nieznanego numeru, kto to może być?

 

„Chciałbym, żeby widzów oprócz jednoznacznych aluzji politycznych prowokowały też reakcje ludzkie. Zderzają się homoseksualizm, religia, aborcja, pycha inteligencji, bieda, agresja. Co łączy to wszystko? Jeśli pojawi się jakikolwiek problem, najważniejszy jest człowiek, który za nim stoi. Trudno jest tak dostroić sztukę, żeby każda postać reprezentowała jakąś prawdę i żebyśmy jednocześnie czuli do każdego lekką niechęć. - Tak, abyśmy lubili ich, zgadzali się z nimi, ale żeby też niepokoili nas, przeszkadzali nam. Aby widz gubił się w prawdach, nie wiedział po czyjej stronie stoi w danej scenie.” / Árpád Schilling

 

 

Árpád Schilling - jeden z najwybitniejszych reżyserów europejskich i założyciel zespołu Krétakör Színház. Jest autorem wielu spektakli cenionych na całym świecie, m.in.: „Płatonow” i „Mewa” Antona Czechowa, „Baal” Bertolta Brechta, „Leonce i Lena” Georga Büchnera, „Fedra” Istvána Tasnádiego, czy „hamlet.ws”. Współpracował z najlepszymi europejskimi teatrami: Théâtre National w Strasburgu, Schaubühne w Berlinie, Piccolo Teatro w Mediolanie, Katona József Színház w Budapeszcie, czy wiedeńskim Burgtheater. W 2009 roku otrzymał tzw. „teatralnego Oscara” – Europejską Nagrodę Teatralną. Spektakle Schillinga są znane polskiej publiczności teatralnej m.in. z pokazów na festiwalach Dialog we Wrocławiu i Kontakt w Toruniu. Jego spektakl „Loser” w 2015 roku był prezentowany w Teatrze Powszechnym w Warszawie w ramach projektu „Krzyczcie!”.

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/0,34861.html
http://aktivist.pl/
https://www.tygodnikprzeglad.pl/

PARTNERZY
http://www.matras.pl/?gclid=CMmR7Ii-2bkCFQFf3godH3UA_g
http://freshmail.pl/