Uchodźczynie
reżyseria
Katarzyna Szyngiera
premiera
7 czerwca 2019
scena
scena mała
W REPERTUARZE
premiera
pt 7 CZERWCA
GODZ. 19.00
sb 8 CZERWCA
GODZ. 19.00

TWÓRCY

zespół: Beata Bandurska, Milena Czarnik, Leyla Elsanova, Luna Butrus Fransis, Aleksandra Matlingiewicz, Khavra Pashaeva, Martyna Peszko, Gulbarg Sayfova, Katarzyna Szyngiera

OPIS

Spektakl teatralny, w którym biorą udział 3 uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców na Targówku, opowiadające o swoich doświadczeniach na szlaku uchodźczym i w Polsce.       

 

372 239 obcokrajowców posiadało ważne dokumenty potwierdzające prawo pobytu na terytorium Polski w dniu 1 stycznia 2019 roku. Według raportu Urzędu ds. Cudzoziemców, w 2018 roku 4135 osób wnioskowało o udzielenie ochrony międzynarodowej w naszym kraju. W rezultacie 212 osób otrzymało status uchodźcy, 221 ochronę uzupełniającą, 10 prawo pobytu ze względów humanitarnych, 36 zgodę na pobyt tolerowany, a 10 azyl. Równocześnie w 11 ośrodkach dla cudzoziemców i poza nimi przebywa około 3500 osób, które ubiegają się o ochronę międzynarodową i zwykle około roku czekają na rozpatrzenie wniosków. W zależności od rodzaju przyznanego statusu, cudzoziemcom przysługuje określony zakres praw i ewentualna zapomoga finansowa.

 

Do tych informacji z trudem docieramy na stronie internetowej Urzędu ds. Cudzoziemców. Można odnieść wrażenie, że obecność uchodźców i uchodźczyń jest tematem tabu, którego na wszelki wypadek nie poruszamy w przestrzeni publicznej, by nie wywołać burzy. Równocześnie, śledząc dostępne raporty, wyraźnie widzimy, że z roku na rok wzrasta liczba osób objętych ochroną międzynarodową w Polsce. Brak rzetelnej dyskusji na temat sposobu funkcjonowania uchodźców i uchodźczyń w polskim społeczeństwie prowadzi do wzajemnych nieporozumień i uprzedzeń. Bez względu na to, co uważamy o przyjmowaniu cudzoziemców zmuszonych szukać u nas schronienia wobec trudnej sytuacji w swoim kraju, zazwyczaj nie mamy pojęcia kim oni są, ani jak wygląda ich codzienne życie.

 

Jesteśmy grupą składającą się z uchodźczyń z Iraku, Dagestanu i Tadżykistanu, czeczeńskiej aktywistki oraz polskich aktorek, reżyserki i choreografki. Na scenie będziemy otwarcie rozmawiać o tym, co nas łączy i co nas dzieli: o wspólnych wartościach i radościach, wzajemnych obawach, indywidualnych planach, rolach i prawach kobiet, różnicach kulturowych, tradycyjnych kuchniach, czy naszym odczytaniu męskiej narracji „Hamleta” Wiliama Shakespeare'a. Chcemy podkreślić, że uchodźcy i uchodźczynie przyjeżdżają do Polski nie tylko ze swoimi tragediami, ale przede wszystkim z doświadczeniem życiowym i zawodowym, ciekawymi umiejętnościami oraz konstruktywnymi planami na przyszłość.

 

 

Wydarzenie odbywa się w ramach „Zorganizujmy swoją przyszłość — Biennale Warszawa 2019”.

 

 

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
http://aktivist.pl/
https://www.tygodnikprzeglad.pl/

PARTNERZY
http://freshmail.pl/