SMAŻONE ZIELONE POMIDORY
Fannie Flagg
reżyseria
Remigiusz Grzela
przekład
Aldona Biała
adaptacja
Remigiusz Grzela
czas trwania
1 Godz. (bez przerwy)
scena
dream adoption society
W REPERTUARZE
SPEKTAKL NIE JEST OBECNIE WYSTAWIANY

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. Piotr Litwic fot. Piotr Litwic fot. Piotr Litwic fot. Piotr Litwic fot. Piotr Litwic fot. Piotr Litwic fot. Piotr Litwic fot. Piotr Litwic fot. Piotr Litwic fot. Piotr Litwic
OBSADA
ELŻBIETA CZERWIŃSKA
ELŻBIETA CZERWIŃSKA

TWÓRCY
PRZYGOTOWANIE WOKALNE - ALDONA KRASUCKA
OPRACOWANIE GRAFICZNE MATERIAŁÓW REKLAMOWYCH - PAWEŁ KAMIŃSKI
PRODUKCJA 
AGENCJA ARTYSTYCZNA GREENLIGHT AGATA KABAT 
ASTROTEATR ELŻBIETA CZERWIŃSKA-SOFULAK
OPIS
Evelyn Couch przechodzi klimakterium. Jest samotna, nie umie się porozumieć z mężem i własnymi dziećmi. Życie wydaje jej się czarną studnią bez dna. Każdego ranka budzi się z poczuciem, że oto dzisiaj wydarzy się coś, co odmieni jej życie, co pozwoli jej odnaleźć swoje w nim miejsce.
Pani Threadgoode ma 87 lat, mieszka w domu spokojnej starości, gdzie opiekuje się swoją przyjaciółką i dawną sąsiadką z Whistle Stop w Alabamie.
Evelyn Couch i Pani Threadgoode w zasadzie nic nie łączy. Jednak pewnego dnia, kiedy Evelyn odwiedza w domu spokojnej starości swoją teściową i zostaje przez nią wyrzucona na korytarz, kiedy zrozpaczona próbuje się pozbierać, pani Threadgoode podaje jej kolejnego batonika i zabiera ją w sentymentalną podróż do uroczego miasteczka Whistle Stop i Whistle Stop Cafe, gdzie dwie nierozłączne przyjaciółki Idge i Ruth podają najlepsze na świecie, kruchutkie smażone zielone pomidory. Okazuje się też, że jej pamięć kryje kryminalną tajemnicę, która nie została rozwikłana przez żaden z sądów.
Co Evelyn Couch i Pani Threadgoode mogą sobie ofiarować? Czy te spotkania mogą odmienić ich życie?
Pełen humoru i nostalgii tekst bawi i wzrusza, wydobywając siłę, która tkwi w ukrytych w pamięci opowieściach.

Polska prapremiera - 14 maja 2011 r. (IX Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego w Warszawie).    
RECENZJE
  • Smażone, zielone pomidory to opowieść pełna ciepła i humoru. Dajemy się zaczarować sympatycznej Evelyn, bawią nas jej gry słowne i zamaszysta gestykulacja. To także spektakl jednej aktorki, bez nadmiernej charakteryzacji i rekwizytów, który Elżbieta Czerwińska dźwiga siłą swojej osobowości. Oprócz dwóch krzeseł i kuferka z pamiątkami, jedynym narzędziem skupiającym uwagę widza jest głos. Głos, który prezentuje szeroką gamę emocji- wyraża strach, rezygnację, tragikomiczne zagubienie, a potem coraz silnej kiełkujący optymizm (…). Czerwińska gra jednak genialnie i wyraziście, bez problemu wcielając się na przemian w role zrozpaczonej Evelyn i pełnej charyzmy Pani Threadgoode. Także przemieszanie dwóch płaszczyzn czasowych wypada naturalnie i nie powoduje chaosu.(Milena M. Nowakowska, www.plasterlodzki.pl, 10 marca 2012)
NAGRODY
  • Nagroda Publiczności na II Festiwalu Monodramów MONOwMANU w Teatrze Małym w Manufakturze w Łodzi (grudzień 2011).
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
http://aktivist.pl/
https://www.tygodnikprzeglad.pl/

PARTNERZY
http://freshmail.pl/