Pokaz filmów z cyklu „Saga” kolektywu ZimmerFrei
reżyseria
Anna de Manincor
czas trwania
60 min
scena
scena mała
W REPERTUARZE
SPEKTAKL NIE JEST OBECNIE WYSTAWIANY

GALERIA ZDJĘĆ


TWÓRCY

koncepcja – kolektyw ZimmerFrei
produkcja – ERT-Emilia Romagna Teatro
współpraca – Emilia-Romagna Film Commission i Comune di Bologna
reżyseria – Anna de Manincor

zdjęcia i operator kamery – Roberto Beani

dźwięk – Massimo Carozzi
edycja – Massimiliano Bartolini
producent wykonawczy – Serena Gramizzi (Bo Film)
drugi operator – Simone Tacconelli

współpraca operatorska – Yakub Abdul Suleman i Tea Bernardi („Spacerowanie”) oraz Filmon Yemane i Bana Abreham („Zostaję tu”)

czas trwania – każdy film trwa 30 min
rok producji – 2019
język – włoski Italian

napisy – w języku angielskim

 

OPIS

Kolektyw ZimmerFrei i Teatr Powszechny w Warszawie zapraszają na pokaz dwóch, 30-minutowych odcinków filmowego cyklu „Saga”.

„Saga” to wciąż powstający film dokumentalny, kręcony w kilku etapach przez trzy lata w Bolonii. Bohaterami filmu są cztery młode osoby z Włoch, Nigerii i Erytrei. Bolonia to dla nich dom, miejsce urodzenia lub po prostu miasto, które oswoili. Bohaterowie dorastają i przeżywają pierwsze doświadczenia związane z samodzielnym losem. Młodzi mieszkańcy są przykładem nowych obywateli, którzy dziedziczą bliższą i dalszą przeszłość tego średniowiecznego miasta i przyczyniają się do określenia jego przyszłości. „Saga” nie jest filmem o migracji, skupia się raczej na koncepcji rozpoznania, integracji, krzyżowania się kultur i elementarnej gościnności. Opowiada o traktowaniu drugiej osoby jako odmiennej–podobnej, jak sugeruje typowo włoski termin „noialtri”, oznaczający „my–inni”.„Saga 1: Spacerowanie”

Pierwsza część cyklu skupia się na losach Jakuba i Tei. Tea ma 16 lat, urodziła się w Bolonii i właśnie wróciła z podróży po Europie. Jakub opuścił Nigerię w wieku 16 lat, gdy został przetransportowany do Libii, we Włoszech wylądował jako siedemnastolatek. Odkąd Jakub przybył do Bolonii, przez całe dnie spaceruje – czuje się bezpieczniej, gdy pozostaje w ruchu. Gdziekolwiek jest, zawsze wskazuje centrum. Czasami wychodzi na spacer, a potem traci wątek. Teraz, gdy właśnie skończył 18 lat, jego status się zmienił. To początek nowej sagi.

 

„Saga 2: Zostaję tu”

Filmon ma 22 lata i od 11. roku życia jest niewidomy z powodu wybuchu miny, do którego doszło, gdy bawił się na polu w swojej wiosce niedaleko Asmary w Erytrei. Przyjechał do Włoch na leczenie i od tego czasu mieszka w Bolonii. Filmon jest młodym intelektualistą, uczęszcza na Uniwersytet Nauk Politycznych i chciałby zostać dyplomatą lub profesorem.

Bana ma 16 lat, uczy się w liceum i mieszka w Bolonii od 4. roku życia. Bana też jest niewidoma, jest mądra, piękna i dobrze o tym wie.

Miasto wokół nich jest w pełnym rozkwicie: pełne agresywnego, lokalnego marketingu, gentryfikacji i taniej turystyki.
W międzyczasie Filmon, Bana i ich przyjaciele zadają sobie pytania na temat fundamentalnych zagadnień, zasad samodzielnego życia i przyszłości. Filmon od trzech lat czeka na przyznanie mu włoskiego obywatelstwa, razem z Baną z niecierpliwością wyczekują dnia, w którym będą mogli powiedzieć: „Urodziliśmy się w jednym miejscu, budujemy swoje życie w innym, należymy do Bolonii – do kultury śródziemnomorskiej przez doświadczenie, a do Europy przez powołanie”.

 

Kolektyw ZimmerFrei założony w Bolonii w 2000 roku przez Annę de Manincor, Massimo Carozziego i Annę Rispoli łączy w swojej twórczości różne języki i formy sztuki, od filmów dokumentalnych po wideo-art, tworzy instalacje dźwiękowe, sesje fotograficzne, spektakle, warsztaty i instalacje w przestrzeni publicznej. Więcej informacji o kolektywie: www.zimmerfrei.co.it

 

 

Po pokazie, około godz. 20.10, odbędzie się otwarta rozmowa z twórcami filmów, Anną de Manincor i Massimo Carozzim. Rozmowę w j. angielskim poprowadzi Paweł Sztarbowski, zastępca dyrektora Teatru Powszechnego ds. artystycznych.

 

 

 

Produkcja filmów zrealizowana została w ramach międzynarodowego projektu Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe.

 

Projekt współfinansowany ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PARTNERZY
http://freshmail.pl/

PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
https://www.tygodnikprzeglad.pl/