MOLIÈRE. Z UROJENIA
(MONTOWNIA BIS, Teatr Powszechny)
Papahema
reżyseria
Zespół
adaptacja: Helena Radzikowska
czas trwania
1 Godz. 10 Min. (bez przerwy)
scena
scena mała
W REPERTUARZE
SPEKTAKL NIE JEST OBECNIE WYSTAWIANY

GALERIA ZDJĘĆ

OBSADA
PAULINA  MOŚ
PAULINA MOŚ
HELENA RADZIKOWSKA
HELENA RADZIKOWSKA
PAWEŁ RUTKOWSKI
PAWEŁ RUTKOWSKI
MATEUSZ TRZMIEL
MATEUSZ TRZMIEL

TWÓRCY

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY - AGATA KRUTUL
LALKI, MASKI - ZESPÓŁ
WYKONANIE KOSTIUMÓW - ELŻBIETA WYSOCKA
KREACJA PRZESTRZENI MUZYCZNEJ - MICHAŁ DĄBROWSKI

OPIS
  • Projekt teatralny dla młodych twórców - MONTOWNIA BIS

Teatr Montownia, warszawska grupa z kilkunastoletnim doświadczeniem scenicznym, zaproponowała w minionym roku studentom i świeżym absolwentom szkół artystycznych wspólną realizację projektu, który nawiązując do okoliczności powstania Montowni,  wspierałby własne pomysły i niezależną inicjatywę młodych aktorów. W marcu i kwietniu tego roku, na Scenie Małej Teatru Powszechnego, zaprezentowane zostaną efekty półrocznej pracy trzech wyróżnionych grup.

 

 


  • MOLIÈRE. Z UROJENIA - PAPAHEMA

- na podstawie sztuki Michaiła Bułhakowa Molière, czyli zmowa świętoszków

 „Molière jest nieśmiertelny” – tak miał powiedzieć król Ludwik XIV na wieść o śmierci Jana Baptysty Poquelin.
Spektakl na podstawie sztuki Michaiła Bułhakowa Molière, czyli zmowa świętoszków stara się odpowiedzieć na pytanie: co oznacza nieśmiertelność artysty? Nieśmiertelne są z pewnością jego dzieła. Ale nie tylko.
Życie prywatne Moliera owiane jest legendą. Do tej pory, po 340 latach od śmierci autora Świętoszka krążą wśród ludzi teatru i znawców literatury pikantne plotki na temat jego życia prywatnego. Tu pojawia się kolejne pytanie: czy w przypadku takiego artysty, jakim był Molier możemy w ogóle mówić o życiu prywatnym? Skoro partnerki życiowe i kochanki Moliera były jego koleżankami z zespołu, a wrogowie – przeciwnikami jego twórczości bądź rywalami w walce o względy jedynego protektora, jakim był wówczas król Ludwik XIV, można powiedzieć o zatarciu granic między życiem a sceną. Co jest prawdą, a co urojeniem? Rogacz… z urojenia? Chory… z urojenia? Nasze o Molierze urojenia?
Artyści wyobrazili sobie zawężający się krąg bohaterów dramatu, jakim było życie Moliera. Postaci złowieszczo wirują wokół mistrza, dworski menuet zamienia się w taniec śmierci. Przypieczętowaniem uprawianej przez Moliera teatralizacji życia jest śmierć na scenie podczas spektaklu Chory z urojenia – sztuki, którą autor próbował za wszelką cenę oszukać zbliżającą się śmierć.

Analizując życie Moliera, twórcy starają się rozpoznać i oswoić mechanizmy środowiska ludzi teatru. Interesują się ich wzajemnymi relacjami i układami z władzą, która umożliwia im działalność. Zadają pytanie o niezależność twórców teatru, o granice kompromisów, twierdząc, że to dla nich ostatnia szansa, by mówić o swoich obserwacjach z dystansu, z pozycji osób, których życie nie jest jeszcze przez teatr zdeterminowane. Spektakl, łączący środki teatru lalek i teatru aktorskiego, jest próbą spotkania ich wrażliwości z klasyczną konwencją teatralną i jednym z największych mitów europejskiej kultury. 

 

  • PAPAHEMA

Grupa studentów IV roku kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. W skład zespołu wchodzą: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. Łączy ich wspólne poczucie humoru i gust. Marzą o robieniu teatru dowcipnego, a zarazem mądrego i wysmakowanego estetycznie. Interesuje ich łączenie środków teatru formy z teatrem aktorskim oraz zderzanie tego zestawienia z klasyczną literaturą i współczesną wrażliwością.
Już na III roku studiów artyści mieli możliwość podjęcia próby samodzielnej pracy w ramach przedmiotu polegającego na realizacji indywidualnych projektów z użyciem formy. Nie mieli żadnych wątpliwości, że pierwsze  próby stworzenia przedstawień podejmą w tym właśnie składzie.
Zrealizowali dwa spektakle: Dÿlematt na podstawie Fizyków Friedricha Dürrenmatta i Statek clownów, czyli Newspaper Show przy pracy nad którym inspirowali się figurą klauna, pantomimą oraz teatrem ulicznym.
Swoje przedstawienia prezentowali na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach: XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, X Międzynarodowych Spotkaniach Szkół Teatralnych TEATR LALEK JUTRA we Wrocławiu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu.

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19