„Przedstawienie o tym, jak Polacy postrzegają kulturową inność. Okazuje się, że można o tym mówić z humorem i empatią jednocześnie. To zwycięstwo wyjątkowo szerokiej grupy twórców. Klisze i uprzedzenia, a także zwykłe myślowe nawyki, twórcy spektaklu zamieniają w serię to komicznych, niemal standuperskich popisów, to scen bliskich tańcowi. (…). Jest w tym polityczny przekaz, ale jest też coś bardzo lirycznego” (Witold Mrozek, „Gazeta Wyborcza”)
„To dzięki wigorowi aktorów (...), ich umiejętności tworzenia brawurowych etiud i dowcipnych kolaży ruchowych, spektakl Szczawińskiej staje się bez mała farsą o tożsamości i skrzyżowaniu kultur. Więcej bowiem w naszych kontaktach i obawach wymyślonego lęku, albo niewiedzy, niż prawdy i znajomości faktów. Reżyserka i jej aktorzy stawiają przed widzami proste, ale ważne pytania: A wy? Czy naprawdę potraficie zrozumieć innych? Czy nie czujecie się zagubieni, spotykając się z tzw. obcym? (...). Mamy zatem kawałek dobrej roboty teatralnej i dobre pytania na przyszłość” (Tomasz Miłkowski, „Przegląd”)
[Prosimy o punktualne przybycie – osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone na widownię].
Spektakl zrealizowany w ramach międzynarodowego projektu Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe.
Projekt współfinansowany ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.


Partner: Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego

Weronika Szczawińska, reżyserka spektaklu, była nominowana do Nagrody Paszporty „POLITYKI” 2018 w kategorii „teatr”: www.polityka.pl/paszporty/nominowanaweronikaszczawinska

Weronika Szczawińska była także nominowana do Nagrody Kulturalnej „O!Lśnienia” 2019 Onet Kultura i Miasto Kraków w kategorii „teatr”:
www.kultura.onet.pl/olśnienia

18 maja 2019 r. spektakl został zagrany w ramach piątej edycji Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 350 groszy”.
Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.