Dobrobyt
reżyseria
Árpád Schilling
przekład: Daniel Warmuz
premiera
10 lipca 2020
czas trwania
120 min (bez przerwy)
scena
scena duża
W REPERTUARZE
cz 3 WRZEŚNIA
GODZ. 19.00
pt 4 WRZEŚNIA
GODZ. 19.00
sb 5 WRZEŚNIA
GODZ. 19.00

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński
  • fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński
  • fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński fot. Szymon Rogiński zdjęcia z prób nad morzem: Szymon Rogiński zdjęcia z prób nad morzem: Szymon Rogiński zdjęcia z prób nad morzem: Szymon Rogiński zdjęcia z prób nad morzem: Szymon Rogiński zdjęcia z prób nad morzem: Szymon Rogiński zdjęcia z prób nad morzem: Szymon Rogiński
OBSADA
KLARA BIELAWKA
Sprzątaczka
ARKADIUSZ BRYKALSKI
Bogaty mężczyzna
ANNA ILCZUK
Bogata kobieta
MICHAŁ JARMICKI
Obsługa
EWA SKIBIŃSKA
Dyrektorka

TWÓRCY

reżyseria – Árpád Schilling
scenariusz – Juli Jakab, Árpád Schilling, Éva Zabezsinszkij
tłumaczenie tekstu – Daniel Warmuz

muzyka – Marcell Dargay

projekcje wideo – Szymon Rogiński 

asystent autora projekcji wideo – Krzysztof Bagiński 
reżyseria światła – Piotr Pieczyński

współpraca kostiumologiczna – Bożena Zaremba

asystentka reżysera – Pamela Leończyk

inspicjentka – Barbara Sadowska

OPIS

 

Historia młodej pary, która otrzymuje zaproszenie na weekendowy pobyt w ekskluzywnym spa. Hotel położony w nadmorskim, zimnym klimacie, otoczony surową przyrodą, to zhierarchizowany system, w którym każdy zna swoje miejsce. Młody mężczyzna szybko dostosowuje się do wewnętrznych zasad hotelu, a obietnica płynących z tego korzyści przesłania jego trzeźwy osąd. Przeciw podporządkowaniu się występuje jednak kobieta – jej opór wywołuje nieoczekiwane następstwa.

 

Spektakl o tym, jak nasza osobowość na każdym kroku ulega manipulacjom, które wymusza system polityczno-gospodarczy nagradzający oportunizm komfortem. Według logiki tego systemu działają nie tylko dyktatury, ale także kapitalizm współczesnych demokracji. Jak na razie, jedyną alternatywą jest wykluczenie, samotność i autoagresja.

 

Spektakl wyłącznie dla widzów od 18. roku życia. 

 

 

 

Árpád Schilling – jeden z najwybitniejszych reżyserów europejskich i założyciel zespołu Krétakör Színház. Jest autorem wielu spektakli cenionych na całym świecie, m.in.: „Płatonow” i „Mewa” Antona Czechowa, „Baal” Bertolta Brechta, „Leonce i Lena” Georga Büchnera, „Fedra” Istvána Tasnádiego, czy „hamlet.ws”. Współpracował z najlepszymi europejskimi teatrami: Théâtre National w Strasburgu, Schaubühne w Berlinie, Piccolo Teatro w Mediolanie, Katona József Színház w Budapeszcie, czy wiedeńskim Burgtheater. W 2009 roku otrzymał tzw. „teatralnego Oscara” – Europejską Nagrodę Teatralną. Spektakle Schillinga są znane polskiej publiczności teatralnej m.in. z pokazów na festiwalach Dialog we Wrocławiu i Kontakt w Toruniu. Jego spektakl „Loser” w 2015 roku był prezentowany w Teatrze Powszechnym w Warszawie w ramach projektu „Krzyczcie!”.

W czerwcu 2017 roku w Powszechnym odbyła się premiera jego spektaklu pt. „Upadanie”.

 

Strona internetowa reżysera: www.schillingarpad.com

 

 

Program spektaklu (kliknij na ikonę niżej –> pobierz)

pliczek_6.png (full)

 

 

 

 

 

 

RECENZJE
  • Dawno nie widziałem w teatrze przedstawienia tak umiejscowionego tu i teraz i – jednocześnie – tak metaforycznego; tak bardzo politycznego, a przecież – wcale nie o polityce traktującego. Było to coś pionowego i poziomego jednocześnie, irytującego i – wciągającego, obrazoburczego, a przecież nie sposób sobie wyobrazić tego przedstawienia bez TYCH scen, a szczególnie TEJ jednej (...). To moralitet? Przestroga? Diagnoza w teatralne szaty ubrana? Czy obyczajowa opowieść z życia wyższych klas, znudzonych tytułowym dobrobytem? Bez względu na to, czy to Wasza bajka, czy nie, jedno nie podlega dyskusji – przedstawienie jest znakomicie zagrane. Wiktor Loga-Skarczewski jest świetny w pełnej poświęceń roli Jakuba, Anna Ilczuk – bezbłędna jako zepsuta bogata znajoma, Klara Bielawka ze swojego epizodu zrobiła perełkę i wreszcie – wzbudzająca we mnie autentyczny lęk Ewa Skibińska jako bezkompromisowa menadżerka naszego dziwnego hotelu (Rafał Turowski, Radio Chillizet; www.rafalturow.ski)
  • Autorzy scenariusza ukazali sposób działania dyktatury i funkcjonowania zasad świata kapitalizmu i konsumpcji. Pokazali też, jak we współczesnym świecie względne staje się znaczenie takich słów, jak: dobrobyt, loteria, wygrana czy niezależność. Zmieniająca się konwencja przedstawienia szybko odsłania, że nadmorski hotel staje się metaforą kraju (totalitarnego?), w którym liczą się tylko zasady i pozory (i „zasady, które pozwalają łamać zasady”). W tym luksusowym spa ustala zasady dyrektorka (Ewa Skibińska), a despotycznie je egzekwuje obsługa (Michał Jarmicki). (...). Przedstawienie Árpáda Schillinga, węgierskiego reżysera (jak Powszechny „wtrącającego się”), warto obejrzeć ze względu na ciekawą formułę, dynamicznie się zmieniającą i zaskakującą, ale też ze względu na kreacje aktorskie. Oprócz (...) roli Klary Bielawki, która znakomicie wciela się w rolę tragikomicznej postaci sprzątaczki, również Natalia Łągiewczyk od samego początku pokazuje bohaterkę inną niż reszta, odizolowaną, skrępowaną, nieszczęśliwą i prawdziwą (Marta Chodorska, „Warszawa Express”)
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PARTNERZY
http://freshmail.pl/

PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
https://www.tygodnikprzeglad.pl/