OGRÓD POWSZECHNY – przed Teatrem Powszechnym w Warszawie
otwarcie: 20 maja, 12:00

20 maja, po przerwie zimowej, ponownie otworzymy Ogród Powszechny przed teatrem! Również w tym sezonie Ogród stanie się miejscem, gdzie będzie można zarówno zasadzić i dbać o swoje rośliny, jak i wziąć udział w warsztatach, wydarzeniach artystycznych, spotkaniach i debatach. Do wspólnego tworzenia Ogrodu zapraszamy zarówno sąsiadów – mieszkańców Pragi, jak i osoby z całej Warszawy, które latem chcą spędzić wolny czas po prawej stronie Wisły.

W tym roku przed nami m.in.: kolejna edycja ogrodowego hitu: Filozofii w Ogrodzie – rozmów Tomasza Stawiszyńskiego z zaproszonymi gośćmi (na tematy nie tylko filozoficzne) oraz comiesięczny Powszechny Zakaz Czytania – dyskusje o książkach ważnych i ciekawych, prowadzone przez Romana Kurkiewicza. Co dwa tygodnie również Powszechne Czytanie Dramatów z aktorami Teatru, czyli wspólne czytanie tekstów dramatycznych na świeżym powietrzu, a raz w miesiącu Reportażowy Klub Książki oraz warsztaty ogrodowe. Nie zabraknie też warsztatów artystycznych dla dzieci.

 

 

Spotkania Seniorów w Teatrze Powszechnym

Serdecznie zapraszamy wszystkich Seniorów do udziału w cyklu spotkań w ramach projektu „Przyjęcia! Działania dla ludzi!”. Celem projektu jest stworzenie grupy osób – widzów, uczestników miejskiego życia kulturalnego - zainteresowanych uczestnictwem w systematycznych spotkaniach, dedykowanych warsztatach i spektaklach teatralnych. Działania mogą być także impulsem do stworzenia przedsięwzięć służących uczestnictwu w kulturze poprzez dialog międzypokoleniowy.

Projekt przeznaczony jest dla osób 55+, które:
- interesują się życiem społecznym i kulturalnym miasta
- otwarte są na dyskusje i pracę zespołową
- dysponują większą ilością czasu wolnego i gotowe są na nowe znajomości

Spotkanie inauguracyjne, połączone z lampką wina, odbędzie w sobotę, 20 maja o godz. 12:00 przed Teatrem Powszechnym, w Ogrodzie Powszechnym. O godz. 13:00 wszyscy uczestnicy wspólnie wezmą udział w „PARK-OPERZE” Wojtka Blecharza w Parku Skaryszewskim.

Kolejne spotkania odbędą się przy okazji Dni Seniora, w ramach których Seniorzy mogą zakupić bilety na spektakle Teatru Powszechnego w specjalnej cenie – 20 zł):

Rezerwacja i zakup biletów w specjalnej cenie odbywa się wyłączenie w Kasie biletowej Teatru Powszechnego: 22 818 25 16, 22 818 48 19; kasa@powszechny.com


Organizatorzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Fundacja Strefa WolnoSłowa

Partnerzy: Stowarzyszenie Komuna Otwock, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Spotkania odbywają się w ramach projektu „Przyjęcia! Działania dla ludzi”, współfinansowanego przez Urząd m.st. Warszawy.

 

 

„PARK-OPERA”
20 maja – 13:00, 21 maja – 18:00, Park Skaryszewski

koncepcja, reżyseria i muzyka: Wojtek Blecharz
obsada: Barbara Kinga Majewska – głos, Bartek Wąsik – toy piano
muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia: Magdalena Wąs, Henryk Kowalewicz (waltornie); Jan Harasimowicz, Andrzej Tomczok (trąbki); Marek Żwirdowski, Tomasz Światczyński (puzony);
Dorota Kozińska, Monika Pasiecznik, Anna Radziejewska
aktorzy: Karolina Adamczyk i Wiktor Loga-Skarczewski
oraz wolontariusze, publiczność, biegacze i miłośnicy Parku Skaryszewskiego
lektor: Krystyna Czubówna
kostiumy: Konrad Parol
wideo: Michał Januszaniec


„PARK-OPERA” chociaż nie jest wystawiana w teatrze operowym, zawiera wszystkie elementy typowe dla swojego gatunku: śpiewaczkę, chór, balet, orkiestrę, scenografię, arię, recytatyw, lornetkę do podglądania, żywe zwierzęta na scenie, a nawet koncert fortepianowy. „PARK-OPERA” skomponowana jest na brzmienie i przestrzeń części Parku Skaryszewskiego, znajdującej się w pobliżu Teatru Powszechnego. Opera od zarania dziejów była formą eksperymentalną, łączącą w sobie rożne gatunki i dziedziny sztuki. Słowo opera w języku włoskim oznacza „pracę". „PARK-OPERA” to praca nad dźwiękiem, praca o dźwięku i poprzez dźwięk, opera o słuchaniu, wsłuchiwaniu się w środowisko, muzykę parku i miasta. Librettem opery staje się Park Skaryszewski i jego naturalne brzmienie. Każde przedstawienie potrwa około 1,5 h. Widzowie będą mogli poruszać się po przestrzeni „PARK-OPERY” swobodnie, podążając za wskazówkami umieszczonymi na mapie, którą można będzie otrzymać w 3 różnych punktach Parku Skaryszewskiego.

Start: Przed Teatrem Powszechnym, następnie - przejście do Parku Skaryszewskiego.

 

 

„GDYBYŚMY BYLI KOTAMI, NIKT BY NAS NIE ZATRZYMAŁ“

20, 21 maja - godz. 19:00

sala warsztatowa Stołu Powszechnego

 

Improwizowane obozowiska, które miały być "na chwilę", a wrosły już na dobre w pejzaż Europy. Miejsca tymczasowego pobytu, z których nie sposób się wydostać. Zeszły już z czołówek programów informacyjnych, ale nadal są. Tak, oni tam ciągle czekają. To spektakl  o nieustannym czekaniu oraz o człowieku, którego losem rządzą regulacje, prawa, ustawy, dyrektywy zmieniane z dnia na dzień. Spektakl o niepewności, nadziei, frustracji i tęsknocie. Wspomnienia domu, wojny, obrazów i osób z dawnego życia, pieśni, marzenia o przyszłości, pytania, raporty, wywiady, relacje, notatki, skrawki biografii, obrazy, dźwięki. Zebrane na bałkańskim szlaku, stały się inspiracją do stworzenia performansu z pogranicza teatru, tańca i instalacji multimedialnej. Scenariusz spektaklu bazuje na prawdziwej korespondencji whatsapp prowadzonej na jesieni 2015 roku przez wolontariuszy na granicy w Opatowcu.

tekst i dramaturgia: Przemysław Pilarski

reżyseria: Alicja Borkowska

występują: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Katarzyna Stefanowicz, Mamadou Goo Ba

muzyka: Ray Dickaty
wideo: Maria Porzyc

Ze specjalnymi podziękowaniami dla Rafała Kostrzyńskiego (UNHCR Polska)


„TUJ CHÓR GARDEN“
3 czerwca - godz. 20:00

 

Żywa instalacja dźwiękowa z elementami dramatu oscylująca wokół tematyki powszechnie znanej “tujozy”.

Abstrakcyjny na pierwszy rzut oka koncept, gdzie dźwięk ma pełnić rolę przewodnika, będzie opierał się na zagadnieniach związanych z bolączkami architektów zieleni i ogrodników. Będzie to refleksja na temat tego, jak dzisiejsze procesy społeczne zapisują się w przestrzeni i krajobrazie, a motywem przewodnim stanie się znana powszechnie tuja. Autorami libretto oraz kompozycji są członkowie grupy Parque-no: Krzysztof Herman, Maciej Łepkowski oraz Jakub Słomkowski. Autorzy tekstu i muzyki będą zarazem wykonawcami, wystąpią jednak w towarzystwie kilku zaprzyjaźnionych muzyków, których nazwiska pozostaną niespodzianką do premiery wydarzenia.

„PRZYJĘCIA! - działania dla ludzi“: finał, czyli spektakle w przestrzeni dzielnicy

24 czerwca - spektakl Strefy WolnoSłowej

25 czerwca - spektakl Stowarzyszenia Sztuka Nowa

Szczegóły: www.strefawolnoslowa.pl / www.przyjecia.org 

 

Przyszłość. Utopia. Rewolucja. Marzenia. Tajemnice. Zmiany. Uzgadnianie wspólnego świata.

Przeszłość realna i wymyślona. Przyszłość, której się boimy i przyszłość, której byśmy chcieli.

Kilka miesięcy warsztatów Strefy WolnoSłowej i Sztuki Nowej -  teatralnych, muzycznych, tanecznych
i wizualnych z osobami w różnym wieku i o rozmaitych korzeniach kulturowych, zaowocuje spektaklem
w przestrzeni miejskiej, w czasie którego widzowie, razem z artystami przemierzać będą praskie podwórka.

 

Projekt „Przyjęcia! Działania dla ludzi” współfinansowany jest przez Urząd m.st. Warszawy.

 

 

MIĘDZYNARODOWY SLAM POETYCKI

29 czerwca - godz. 20:00

 

Slam poetycki to nowa inicjatywa w Ogrodzie Powszechnym organizowana we współpracy z międzynarodowym kolektywem Write the City. Do zaprezentowania swojej twórczości zapraszamy przede wszystkim cudzoziemców zamieszkujących Warszawę - od niedawna albo od wielu lat. Slam w Ogrodzie Powszechnym to 3 minuty dla każdego, kto chce podzielić się z publicznością swoją wizją świata ubraną w tekst poetycki. Po polsku, angielsku bądź w swoim ojczystym języku. Wybrani przez publiczność pokazu zwycięzcy zaproszeni zostaną do opublikowania swoich tekstów na portalu Write the City - wielojęzycznego czasopisma literackiego tworzonego przez migrantów dla wszystkich pisarzy. Slam poetycki zainauguruje współpracę Ogrodu Powszechnego i Write the City, w ramach której w lipcu w Ogrodzie odbędą się międzynarodowe warsztaty z kreatywnego pisania.

 

  

REPORTAŻOWY KLUB KSIĄŻKI STREFY WOLNOSŁOWEJ

soboty, raz w miesiącu - godz. 11:00-13:00

Co miesiąc wybieramy reportaże, które ciekawią, inspirują, wzburzają, intrygują, skłaniają do refleksji i działania. Czytamy o świecie, migracji, ważnych wydarzeniach historycznych i tych, które dotykają codzienności w Polsce, Europie i poza jej granicami. Książki odnoszące się do konkretnych wydarzeń i opowiadające indywidualne historie stają się dla nas pretekstem do dyskusji nie tylko o literaturze, ale przede wszystkim o świecie, w którym żyjemy. O tym, jak historie ludzkie splatają się z wielką historią. Spotkania organizowane we współpracy m.in. z Wydawnictwem „Czarne” i magazynem „Podróże”.

 

Prowadzenie:
Joanna Szyndler – redaktorka naczelna miesięcznika "Podróże". Studiowała turystykę w Polsce, Finlandii i Wietnamie. Związana z fundacją Strefa WolnoSłowa. W 2016 r. ukończyła Polską Szkołę Reportażu. Publikowałą w prasie turystycznej i Dużym Formacie

 

 

„POWSZECHNY ZAKAZ CZYTANIA“

soboty – raz w miesiącu

 

Cykl comiesięcznych dyskusji prowadzonych przez Romana Kurkiewicza wokół wydarzeń wydawniczych, konkretnych tytułów (nie zawsze absolutnych nowości), książek, które są często niezauważane, pomijane, niedocenione.

 

„Jako osoba od lat zajmująca się problematyką czytania i nieczytania książek w Polsce forsuję tezę o konieczności formalnego zakazu czytania, co musi wytworzyć reakcję w postaci czytania zabronionych tytułów lub po prostu czytania jako czynności zakazanej. Odwołuję się tu do genu przekory. Powyższej deklaracji nie należy traktować ze śmiertelną powagą, szcególnie kiedy domagam się kar bezwzględnego więzienia za czytanie. Jak na razie to tylko marzenie, uczestnicy spotkań będą ich beneficjentami/kami i nie grozi im zostanie penitencjariuszami/kami“.

 

Prowadzący:
Roman Kurkiewicz - moderator, dziennikarz, redaktor, felietonista, autor programów telewizyjnych i radiowych, aktywista, nauczyciel akademicki. Studiował filozofię, pracował m.in. : Gazecie Wyborczej, TVP,TV 4, TVN 24, Radiu TOK FM, Radiu RDC, Tygodniku Przekrój, wykładowca Collegium Civitas, autor cyklicznych programów o książkach „Pod tytułem” w TOK FM, w latach 2014-2016 współautor wraz Janem Wróblem programu „Dwie prawdy” W TVN 24. Autor dwóch książek z wyborem felietonów z Tygodnika Przekrój (którego, był dwukrotnie redaktorem naczelnym: w roku 2002 i 2012): Klapsy polskie (Wyd. Iskry) Lewomyślnie (wyd. Krytyka Polityczna).

 

 

POWSZECHNE CZYTANIE DRAMATÓW z aktorami Teatru Powszechnego

co dwa tygodnie w soboty - godz. 17:00-19:00

 

Zapraszamy na wspólne czytanie przy Stole Powszechnym! Czytamy nowe dramaty polskie i światowe, dzieła pisarzy mało znanych w Polsce, a uznanych za jej granicami, dramatopisarzy z różnych szerokości geograficznych i kręgów kulturowych. Dyskutujemy, dociekamy, zastanawiamy się, odkrywamy.
W tegorocznej edycji spotkań czytają z nami również aktorzy Teatru Powszechnego!

 

Prowadzący:

Tomasz Gromadka - dramaturg, koordynator kontaktów ze szkołami i innymi placówkami, organizator. Magister Sztuki na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez ostatnie lata dziennikarz zajmujący się kulturą i sztuką, szczególnie teatrem i serialami, związany z redakcjami gazet codziennych i miesięczników. Dramaturg projektu Azyl Warszawa, autor tekstów do spektakli fundacji “Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!”, “Przywiozę tu swoje podwórko”, „Przecież nie mogę tu zostać“. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, współtworzy i współkoordynuje projekty teatralne fundacji Strefa WolnoSłowa.

 

 

FILOZOFIA W OGRODZIE

środy - godz. 19:00-21:00

 

Zainicjowane latem 2016 roku w Ogrodzie Powszechnym spotkania Filozofia w Ogrodzie odbywają się co tydzień i są miejscem dialogu filozofów, historyków filozofii i naukowców z mieszkańcami, z którymi tworzymy swoisty „Ogród pytań podstawowych”. Cykl spotkań poświęcony jest najbardziej fundamentalnym problemom filozoficznym i egzystencjalnym, które wciąż pozostają uniwersalnymi wymiarami doświadczenia człowieka i stanowią dla niego wyzwanie. Dzielą się na dwie części – rozmowę Tomasza Stawiszyńskiego z zaproszonym gościem oraz dyskusję z udziałem uczestników spotkania. Do tej pory rozmawialiśmy m.in. o ekologii, fizyce kwantowej, o polskości...

 

Prowadzący:

Tomasz Stawiszyński - absolwent Instytutu Filozofii UW, eseista, publicysta. W latach 2006-2010 prowadził w TVP Kultura "Studio Alternatywne" i współprowadził "Czytelnię". Był m.in. redaktorem działu kultura
w Dzienniku oraz szefem działu krajowego i działu publicystyki w Newsweeku. W Polskim Radiu RDC prowadził autorską audycję "Niedziela Filozofów czyli potyczki z życiem" (2013-2016). Artykuły, wywiady i opowiadania publikował w wielu pismach i gazetach. Autor książki "Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii" (2013). Wciąż ma nadzieję, że jednak ukończy pracę doktorską o filozoficznym rozumieniu pojęcia zaburzeń psychicznych.

 


„CIAŁO W OGRODZIE“
co druga sobota miesiąca - godz. 15:00

W trakcie tego nowego cyklu spotkań rozmawiać będziemy o społecznej i medialnej roli ciała. O jego symbolicznej pozycji w (pop)kulturze i realnej - w przestrzeni publicznej. Wspólnie przeanalizujemy ciało jako narzędzie polityczne, socjologiczne i biologiczne. Postaramy się spojrzeć na ciało z wielu perspektyw, w czym pomogą zaproszone do rozmowy osoby, reprezentujące różne środowiska: naukowe, kontrkulturowe, społeczne czy polityczne. Kulturowy obraz ciała i jego funkcja społeczno-polityczna ulegały licznym przeobrażeniom na przestrzeni dziejów. Od zawsze było ono najważniejszym kryterium obecnym w konstruowaniu płciowej binarności człowieka, w rozdawaniu ról społecznych i budowaniu tożsamości seksualnej. Od tysięcy lat ludzie się ciałem zachwycają, litują się nad nim, brzydzą się nim. Czy obraz człowieka to obraz ciała?

Prowadzący:

Łukasz Wójcicki - edukator antyprzemocowy i genderowy. Zgłębia temat relacji pomiędzy męską przemocą i płcią. Aktywista Ekipy Antyprzemocowej i działacz stowarzyszenia Głosy Przeciw Przemocy. Z ciałem pracuje jako performer, tancerz i artysta sztuk walk.


WARSZTATY


„ROŚNIE W OGRODZIE“
20 kwietnia, 18 maja, 22 czerwca, 20 lipca - godz. 18:00


„Rośnie w ogrodzie” to comiesięczne spotkania ogrodnicze, które pomogą Wam prowadzić swoje grządki i opanować sztukę dbania o miejskie uprawy w zgodzie z naturą. Na każdym spotkaniu podejmiemy ogrodniczy temat miesiąca związany z kalendarzem upraw. Będziemy też rozwiązywać bieżące problemy z Waszych grządek.

Prowadzenie:
Iza Kaszyńska - współzałożycielka dwóch ogrodów społecznościowych w Warszawie: ogrodu Motyka i Słońce na osiedlu Jazdów oraz Jedność na terenie ROD na Czerniakowie, zapalona ogrodniczka, uwielbia zapach ziemi i smak małosolnych ogórków.


PISANIE CO WTOREK

wtorki - godz. 19:00

 

Autorskie zajęcia wykorzystujące metodę creative writing oraz awangardowe techniki pisania (futurystyczne, surrealistyczne). Warsztaty wykorzystują doświadczenia życiowe i opowieści uczestników do tworzenia różnorodnych tekstów - fragmentarycznych narracji, wspomnień, monologów teatralnych, biografii, tekstów opartych na neologizmach. Bierzemy na warsztat także problemy współczesnego świata - wojny, napięcia społeczne i ekonomiczne, migracje. Teksty są wspólnie czytane i omawiane. Zajęcia nastawione są na każdego kto chce pisać, kto chciałby pisać, kto chciałby spróbować.

 

Prowadzenie:

Tomasz Gromadka - dramaturg, koordynator kontaktów ze szkołami i innymi placówkami, organizator. Magister Sztuki na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez ostatnie lata dziennikarz zajmujący się kulturą i sztuką, szczególnie teatrem i serialami, związany z redakcjami gazet codziennych i miesięczników. Dramaturg projektu Azyl Warszawa, autor tekstów do spektakli fundacji “Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!”, “Przywiozę tu swoje podwórko”, „Przecież nie mogę tu zostać“. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, współtworzy i współkoordynuje projekty teatralne fundacji Strefa WolnoSłowa.

 

 

„GŁOS I ODGŁOS“

warsztaty głosowe

Jak twierdzi neurobiolog Antonio Damasio: z chwili na chwilę nasze ciało odbiera sygnały dźwiękowe i mniej lub bardziej świadomie rejestruje doświadczenia różnych związanych z nimi wrażeń. Czy słuchanie całym sobą może stać się praktyką oporu wobec fałszywych autorytetów? Jak poprzez wspólną improwizację możemy zmieniać świat wokół siebie? Skupimy się na naszych ciałach, sercach, szukając w sobie głosu przeciw przemocy, faszyzmowi i niesprawiedliwości. Ten głos miłości to nasza siła, w rzeczywistości ogarniętej wojną. Spróbujmy zbudować wspólnotę, która praktykuje czynny opór bez agresji, poprzez słuchanie i rozwijanie umiejętności współbrzmienia bez wyraźnego dyrygenta/przywódcy. Używamy elementów z różnych metod pracy z ciałem i głosem, które pomagają poczuć swoją siłę. Poćwiczymy emisję, obecność w ciele, oddech, bycie razem. Bycie głosem, może nie pięknym, niedoskonałym ale donośnym i własnym. Spróbujemy techniki "human microphone", którą wykorzystywali demonstranci na Occupy Wall Street, przekazując sobie wiadomości bez nagłośnienia. Przypomnijmy sobie moc, która tkwiła w głosach naszych prababek/pradziadków, siłę (białego) głosu. Odblokujemy się z narzuconych kulturowo wymagań, co do naszego własnego brzmienia. Ale przede wszystkim, będziemy się cieszyć sobą i innymi, we wspólnej zabawie.

 

Prowadzenie:

Edka Jarząb - artystka-performerka, poetka i wokalistka. Jej działalność obejmuje performatywne wykłady i warsztaty praktyki zaangażowania, takie jak choreografie dla demonstracji ulicznych. Zainteresowana ludzkim głosem, jako pomostem między sferą publiczną a prywatną. Uczyła się metody „głębokiego słuchania“ u Pauline Oliveiros, indyjskiego systemu hindustani raga u Anupa Mishry w Waranasi, Davida Mossa w Institute of Living Voice, Olgi Szwajgier i wielu wielu innych. Współpracowała z Chórem Eksperymentalnym Seana Palmera, z Caroline Claus i Donią Jourabchi podczas rezydencji artystycznej w CSW w Warszawie, Alejandro Olarte przy projekcie Atlas-Strefa Wolnosłowa i CurieCity, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, FemFest, Brutaż, Galerie Hus w Paryżu, Binaural/Nodar w Portugalii. Jest częścią kolektywu artystycznego Anonymus Stateless Immigrants i grupy improwizatorek Syreny. Jest autorką tekstu o kobiecym głosie w przestrzeni publicznej:

https://issuu.com/air-laboratory/docs/warsoundwarszawa_cca_ujazdowski_ca


IMPROWIZACJE W OGRODZIE

lipiec, niedziela - godz. 18:00

Podczas czterech lipcowych spotkań w Ogrodzie Powszechnym zastanowimy się czym jest improwizacja, zarówno w teorii, jak i w praktyce. Czy odbiór muzyki improwizowanej wymaga specjalnych umiejętności? Czy tworzenie metodą improwizacji oznacza grę bez przygotowania? Co daje taka metoda? Czy coś odbiera? Czego wymaga od słuchacza? Porozmawiamy z muzykami improwizatorami o kulisach ich pracy i wspólnie poszukamy odpowiedzi na te, i inne pytania. Wszystko to przy dźwiękach muzyki improwizowanej, bo to w końcu muzyka jest tu najważniejsza.

 

Prowadzenie:

Katarzyna Królikowska - promotorka muzyki niezależnej, kuratorka autorskiego cyklu koncertów z muzyką improwizowaną Impro Miting, współorganizatorka cyklu koncertowego z muzyką eksperymentalną V/A - Various Artist. Związana ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych „Trzecia Fala”. Współzałożycielka i członkini kolektywu inicjatyw DIY Trzecia Fala. Współprowadzi kasetowy label Pointless Geometry.

 

DLA NAJMŁODSZYCH

soboty dla najmłodszych i całych rodzin w Ogrodzie Powszechnym

 

WARSZTATY MUZYCZNO-PLASTYCZNE

Soboty - godz. 12:00-13.00


“Podnoszę z ziemi kamień robię z niego wszystko"
Zajęcia muzyczne i plastyczne w których podstawą jest uważność na siebie i związki z innymi, otaczającym światem, który okazuje się całkiem bliski, który okazuje się domem, naturalnym środowiskiem życia. Prowadzący - Piotr Dąbrowski odwołuje się do najprostszych doświadczeń związanych ze sztuką muzyczną i plastyczną, czasem sztuką opisu zachwytu tym co dostrzeżone, odkryte. Między innymi planowane są zajęcia z poszukiwania dźwięków z przedmiotów codziennego użytku, tworzenia nieistniejących jeszcze słów, budowania rzeźb z papieru i tekturowych rurek.

 

Prowadzenie:
Piotr Dąbrowski - perkusjonista, artysta plastyk, intuicjonista, autor tekstów poetyckich, członek Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. Jest aktywnym perkusjonistą działającym na polu muzyki improwizowanej. Korzysta także z przedmiotów, które rzadko kojarzą się z muzyką. Autor muzyki do spektaklu tanecznego „Niepoważnie kobiece”, współtwórca muzyki do „Tyki-dusze-nar-Europa”, z Rayem Dickaty współtworzył muzykę do „Czy to jest Europa?”.Współpracuje muzycznie z  WARSAW IMPROVISERS ORCHESTRA, Zebry A Mit, Rayem Dickay, Wojciechem Więckowskim, Wojciechem Traczykiem, Iwoną Jędruch, Maciejem Cierlińskim, Goo Ba, Szymonem Tarkowskim, Antoniną Nowacką. Miał przyjemność współpracować z: Wojciechem Kwapisińskim, Mieczysławem Litwińskim, (nieżyjącym już) perkusistą Konradem Chylem tworząc duet LUV, Patrykiem Zakrockim, Yerba Mater, Meritum, Wiosna, Bindu Duo.

 

wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / zapisy: duszynska.magda@gmail.com

 

 

„ŚWIAT ZMYSŁÓW“
warsztaty

co druga niedziela miesiąca - godz. 12:00-13:00

Świat zmysłów to zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat i ich opiekunów. Twórczość i kreatywność to naturalne cechy każdego młodego człowieka. Dzięki wrodzonej ciekawości otaczającego świata i obecnych w nim zjawisk dzieci nieustannie uczą się i rozwijają. Dlatego tak bardzo lubią wszystkie eksperymenty - ruchowe, werbalne, manualne, chemiczne, fizyczne - dzięki nim rozumieją to, co dzieje się dookoła. Podczas zajęć uczestnicy przekonają się między innymi, że można napompować balon bez użycia siły płuc i pompki, a także doświadczą wybuchu wulkanu. Wspólnie z rodzicami będą mogły eksplorować bliskość fizyczną opartą o zabawę relacyjną, która wspiera budowanie własnej tożsamości i zaufania w relacji. Praca przy każdym z eksperymentów to niesamowite wyzwanie i przygoda dla dziecka i rodzica. Wspólne przeżywanie emocji pomaga w budowaniu ciepłej relacji, uczy współpracy i zaufania. Dodatkowo to świetna okazja do spotkań z rówieśnikami, rozmów i nawiązywania nowych znajomości.
Informacje techniczne: na zajęcia proszę zabrać ze sobą dodatkowe luźne ubranie do przebrania.


Prowadzenie:

Katarzyna Burzyńska - psycholog, terapeutka Ruchem Rozwijającym. Praktykuje różne techniki taneczne, wykorzystując je w pracy z kolektywem artystycznym SzurSure. Eksploruje ruch jako alternatywną formę komunikacji i narzędzie wykorzystywane w rozwoju. Doświadczenie w pracy z dziećmi zdobywa od wielu lat. Począwszy od lekcji tańca przez zajęcia arteterapii i bajkoterapii na oddziale onkologicznym po pracę w przedszkolu, gdzie wspieram terapeutycznie dzieci z zaburzeniami rozwoju i trudnymi zachowaniami.

Magda Smosarska - psycholog, trener, terapeuta Ruchem Rozwijającym. Doświadczenie w pracy z dziećmi zdobywała współprowadząc treningi umiejętności społecznych oraz zajęcia bajkoterapii w gabinecie psychologiczno-pedagogicznym. Obecnie towarzyszy rocznemu synowi w eksplorowaniu otoczenia i zdobywaniu wiedzy o świecie, fascynując się jednocześnie rozwojem i możliwościami dziecięcego umysłu.

 

wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / zapisy: katarzyna.sz.burzynska@gmail.com

 

 

Kalendarz wydarzeń: www.strefawolnoslowa.pl / FB Ogród Powszechy / FB Stół Powszechny

 

 

W wybrane weekendy wakacji zrealizowana została kolejna edycja Festiwalu Otwarta Ząbkowska.
We wrześniu natomiast odbyła się premiera dwóch projektów performatywnych młodych twórców: Piotra Wysockiego (działania z imigrantami mieszkającymi na Pradze, pochodzącymi z Kaukazu, Czeczenii i Inguszetii; warsztaty i wideoklip) i Bartosza Zaskórskiego (słuchowisko opracowane na podstawie badań terenowych, na motywach muzyki praskich podwórkowych kapel).

 

Co jeszcze przed nami?

W ramach Festiwalu zaprosimy widzów na premierę spektaklu Mefisto w reżyserii Agnieszki Błońskiej (30 września 2017) >>>

oraz premierę spektaklu Kram z piosenkami Cezarego Tomaszewskiego (30 grudnia 2017).

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19